המדינה מתרשלת בשילוב עניים בשוק העבודה

מבקר המדינה קובע כי 81% ממקבלי הבטחת הכנסה לא קיבלו כל הכוונה תעסוקתית וכי משרד העבודה והרווחה פועל באופן חלקי בלבד למיצוי זכויות של של מקבלי הבטחת הכנסה

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר הרווחה, חיים כץ
שר הרווחה, חיים כץצילום: אוליבייה פיטוסי

השתלבות בתעסוקה היא הכלי העיקרי לשיפור מצבם הכלכלי של מקבלי הבטחת הכנסה, והגוף העיקרי האמון על כך הוא שירות התעסוקה. במארס־אוגוסט 2017 בחן משרד מבקר המדינה את הטיפול שמקבלים מקבלי הבטחת הכנסה במגוון הגופים הנוגעים לעניין.

גמלת הבטחת הכנסה והשלמת הכנסה (ה"ה) מיועדת לספק רשת ביטחון אחרונה למשפחות במצוקה כלכלית שאינן מסוגלות להבטיח את הכנסתן בכוחות עצמן, והן חסרות כל מקור קיום או שהכנסתן מזערית. ב-2016 היו כ–91 אלף משפחות שקיבלו הבטחת הכנסה מדי חודש. ההוצאה הממשלתית על הגמלה הסתכמה בכ-2.3 מיליארד שקל, כשחלק מהזכאים מקבלים גם הטבות נלוות, כמו הנחות במוסדות שונים וסיוע בדיור.

מדו"ח המבקר עולה כי הפעלת תוכנית מעגלי תעסוקה שמסייעת למקבלי הבטחת הכנסה בעזרת ליווי אישי של מנטורים של השירות (מקבילה לתוכנית נוספת הנקראת תנופה) התבררה כמוצלחת, ואמנם הגדילה באופן ממשי את מספר מקבלי הבטחת ההכנסה שמקבלים כלים תעסוקתיים. עם זאת, הרוב המוחלט (81%) מקרב מקבלי הבטחת ההכנסה לא קיבלו אף כלי תעסוקתי ב-2016-2013.

תוכנית מעגלי תעסוקה מכוונת לאחת הקבוצות הקשות להשבה לשוק עבודה - המובטלים הכרוניים. מדובר בגברים ונשים מכל המגזרים, שלא עובדים כבר זמן רב, ומכיוון שהכנסות המשפחה אינן גבוהות מ-4,000 שקל בחודש - הם זכאים לרשת הביטחון הסוציאלית הנקראת הבטחת הכנסה: 2,900 שקל בחודש למשפחה.

מקבלי הבטחת ההכנסה מגיעים פעמיים בשבוע ללשכת התעסוקה, למפגש עם מאמן אישי שהוכשר לשם כך. יש מובטלים שכבר אחרי שניים־שלושה מפגשים כאלה יכולים לקבל עבודה, ולהתמיד בה, ויש כאלה שנדרשת להם שנה של טיפול, תלוי בעומק הבעיה. נוסף על המפגשים, מוצעים בתוכנית כלים להתמודדות עם שוק העבודה, סדנאות לשיפור המוטיווציה, וכן קורס בעברית תעסוקתית למגזר הערבי.

עוד קובע המבקר כי משרד העבודה והרווחה אינו פועל באופן יזום לאתר את הזקוקים לעזרתו, ושירות התעסוקה כמעט שאינו פועל להפנותם למחלקות לשירותים חברתיים. גרוע מכך, קובע המבקר: "משרד העבודה והרווחה מטפל במיצוי הזכויות הכספיות של מקבלי הבטחת הכנסה ובחובותיהם טיפול חלקי ביותר".

כשמדובר באנשים עם מוגבלויות, קובע המבקר כי הפעילות ששירות התעסוקה נוקט כדי להפנותם לאבחון הולם בביטוח הלאומי מצומצמת בהיקפה ומתקיימת רק בחלק מהלשכות, וכי הביטוח לאומי כמעט שלא פעל לקדם את מיצוי זכותם לשיקום מקצועי. משרד העבודה גם אינו מטפל בחסמי שפה, שהם האחד החסמים העיקריים של מקבלי הבטחת הכנסה לשילוב בשוק העבודה.

המבקר אינו אופטימי גם בנוגע לעתיד. תוכנית מעגלי תעסוקה טיפלה ב־2017 בכ־21 אלף תובעי ההבטחת הכנסה, וב–2018 היא אמורה לטפל בכ־25 אלף תובעי הבטחת הכנסה, בעיקר תובעים חדשים. תוכנית תנופה, המקבילה לתוכנית מעגלי תעסוקה, מטפלת במספר מועט של מקבלי הבטחת הכנסה. "יוצא שמרבית מקבלי הבטחת הכנסה ייוותרו גם בעתיד ללא מענה של תוכנית תעסוקתית", מתריע המבקר.

תוכנית נוספת שמציע המשרד היא הענקת שוברים לקורסי הכשרה וכן הפניה לקורסים המתוקצבים על ידי המשרד. גם כאן יש למבקר לא מעט ביקורת : "באוגוסט 2017 היצע הקורסים של האגף להכשרה עדיין התאפיין בקורסים שאינם מתאימים לאוכלוסיית מקבלי הבטחת הכנסה: הקורסים ארוכים מדי, מתבצעים במנותק מהסביבה העסקית ומתהליך חיפוש העבודה, אינם ממוקדים, לרוב אינם קשורים למעסיק מסוים המעוניין בעובד מסוים וחסרה בהם התנסות מוקדמת בעבודה מעשית".

מהדו"ח עולה כי הבעיה הכוללת היא הזנחה של המדינה את הטיפול בחסמים המונעים ממחפשי העבודה השתלבות בתעסוקה. לדברי המבקר, גופים רבים מציעים באופן עצמאי תוכניות ומענים, כך שהטיפול מתבצע במקטעים שונים ובלתי מתואמים. יש חסמים שאינם מטופלים כמעט, ומרבית מקבלי הבטחת הכנסה אינם מקבלים כלים תעסוקתיים כלל. "אין בנמצא גורם המתכלל את כלל המענים המוצעים, לא ברמת התוכניות, ואף לא ברמת הפרט", הוא קובע, "וכך אין למקבל הגמלה כתובת אחת לטיפול מותאם לקראת שילובם בתעסוקה".

תור ללשכת התעסוקה. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אמיל סלמן

משירות התעסוקה נמסר בתגובה: "שמחנו לראות כי מבקר המדינה בחר לציין לחיוב את פעילות שירות התעסוקה בשנים האחרונות לקידום מקבלי גמלת הבטחת הכנסה. פעולות ותכניות שירות התעסוקה בתחום זה הביאו לירידה חסרת תקדים של 40% במספר תובעי הבטחת הכנסה החייבים במבחן תעסוקה. יש לברך על כך שהמבקר בחר לבחון את הטיפול במקבלי גמלת הבטחת הכנסה, תחום חשוב, המערב מספר גורמים ממשלתיים ואשר לרוב אינו נמצא במוקד הדיון הציבורי. עיקר המלצות המבקר הן להרחיב בצורה ניכרת את היקף הפעולות אותן מבצע כיום שירות התעסוקה. אנו מקווים כי דו"ח זה יסייע ברתימת הגופים השונים לקידום משימה חשובה זו".

חבר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ איציק שמולי, אמר בתגובה: "הממשלה נושאת לשווא את הדאגה לעניים, אבל שכחה אותם הרחק מאחור, ואדישותה כולאת אותם במעגל העוני ומטביעה אותם מתחת לרף המחיה בכבוד. לא ברור איך אפשר לקחת כ-2.5 מיליארד שקל ולהפגין תוצאות כל כך עלובות ודלות בהחזרת העניים למעגל התעסוקה. חמורה במיוחד העובדה ששירות התעסוקה, שאמור לשקף אחריות סוציאלית, לא מסתכל ולא מטפל כלל בקבוצות של אנשים עם מוגבלות או עולים עם קושי שפתי שהכי זקוקות לו. חייבים כאן ניעור רציני הן בסוג ההכשרות והן בסוג הפעולות מול האוכלוסייה המוחלשת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker