עוקף דירקטוריון: השיטה של רפאל למנות סמנכ"לים

המבקר: יש לראות בחומרה את התנהלות הנהלת רפאל והדירקטוריון במינויי בכירים ■ רפאל השיבה למבקר כי תתקן את הליקויים, תוך ניסיון לשמור על גמישות ניהולית

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ידידיה יערי
ידידיה יעריצילום: עופר וקנין

בדיקה שערך מבקר המדינה בחברה הממשלתית הביטחונית רפאל העלתה "ליקויים, חלקם חמורים", הנוגעים להליכי איתור ומינוי של בכירים ללא קיום ועדות איתור ותוך פגיעה בעקרונות השוויון וההוגנות.

המבקר התריע על חריגה מכללי המינהל התקין בפעילותה של הנהלת החברה. דו"ח המבקר מתייחס לתקופת כהונתם של ידידיה יערי כמנכ"ל החברה ושל אילן בירן ויצחק גת כיו"רים.

בדו"ח נמצא כי ב–2014 אישר הדירקטוריון שינוי בהגדרה "פקידים בכירים", תוך חריגה מהגדרת חוק החברות הממשלתיות. מתוך כ–6,600 עובדי רפאל, מכהנים כ–300 בתפקידי מנהלי אגפים. בשונה מנוהל רשות החברות, שלפיו מנהלי אגפים מוגדרים פקידים בכירים, ברפאל מנהלים אלה אינם מוגדרים כך. נוהג זה מאפשר לרפאל לא להחיל על מנהלי האגפים את הכללים החלים על מינוי, העסקה ופרישה של עובדים בכירים לפי החוק.

השינוי בהגדרת בכירים איפשר למנכ"ל רפאל ולמנהל משאבי האנוש והארגון למנות עשרות "ראשי שטח" (מנהלי אגפים) ללא אישור הדירקטוריון וללא תיעוד הליכי האיתור והמינוי. כמו כן, מינויים של 12 סמנכ"לים ברפאל על ידי המנכ"ל ב–2013–2016 נעשה ללא אישור הדירקטוריון ובניגוד לחוק ולנוהל מינוי בכירים של רפאל. "יש לראות בחומרה את ההתנהלות האמורה של הנהלת רפאל והדירקטוריון", קבע המבקר. ביקורת נוספת נמתחה על ההנהלה ויו"ר הדירקטוריון, עקב הענקת פיצויים מוגדלים לפורשים שלא לפי הנחיות רשות החברות הממשלתיות.

רפאל טענה כי נוכח מספרם הגבוה של מנהלי האגפים, לא היה מקום לכלול אותם בהגדרת הפקידים הבכירים, וכי לא ריאלי שהדירקטוריון ידון במינויים כה רבים. המבקר השיב כי היה צורך לאשר שלושה מינויים בחודש בממוצע, וכי אם אין לדירקטוריון זמן לכך, אפשר להטיל את התפקיד על ועדה מטעמו.

לטענת רפאל, רשות החברות אישרה את הנוהל, אך המבקר השיב כי החובה לפעול לפי דרישות החוק מוטלת על החברה. ברפאל אמרו כי ככל שהסתייגויות החברה לא יתקבלו על ידי המבקר, היא תפעל מול הרשות לתיקון הנוהל הפנימי שלה.

עוד נמסר מרפאל: "חברת רפאל פועלת בהתאם לכללי מינהל תקין. מינוי העובדים, ובכללם הבכירים, נעשה על סמך מקצועיותם וכישוריהם בלבד. יחד עם זאת, דו"ח המבקר מציין מספר ליקויים טכניים שחלקם תוקנו והיתר נמצאים בבחינה מול רשות החברות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker