רשות המסים אינה מטפלת בהון השחור בענף הנדל"ן

עד לדצמבר 2016 לא הועבר מידע על עסקות נדל"ן מרשות המסים לרשות לאיסור הלבנת הון ■ "לכספים שאינם מדווחים לרשויות המס יש חלק בביקוש בשוק הנדל"ן" ■ רשות המסים: "הבקשות לקבלת מידע בטיפול"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שכונה בראש העין
אתר בנייה במרכז הארץצילום: עופר וקנין

רשות המסים אינה מטפלת בהון השחור בענף הנדל"ן — כך עולה מדו"ח מבקר המדינה שפורסם אתמול. לפי הדו"ח, עד דצמבר 2016 לא הועבר מידע על עסקות נדל"ן מרשות המסים לרשות לאיסור הלבנת הון, אף שהאחרונה ביקשה מרשות המסים מידע עוד ב–2004.

המבקר מעלה חשש כי "הון שחור רב מושקע בענף הנדל"ן בישראל". לפי הדו"ח, "לכספים שאינם מדווחים לרשויות המס יש חלק בביקוש בשוק הנדל"ן".

הדברים ידועים זה שנים לעוסקים במלאכה: נדל"ן הוא יעד למלביני הון, עקב הכסף הרב המושקע בכל עסקה, עליות המחירים והקלות היחסית שבה עסקות נדל"ן עוברות ברשויות. בשבוע שעבר פירסמה הרשות לאיסור הלבנת הון רשימה של התנהגויות של מוכרים, רוכשים, שוכרים ומשכירים בענף הנדל"ן, המעלות חשד לעירוב הון שחור בעסקות.

הרשות לאיסור הלבנת הון פנתה כמה פעמים לרשות המסים בבקשה למידע על עסקות נדל"ן שדווחו לה, אך רשות המסים לא העבירה את המידע במשך זמן רב, ולכן לא הוקם מאגר שיאפשר להצליב מידע בין העברת כספים לעסקות נדל"ן ולאתר עסקות חשודות. עם זאת, ברשות לאיסור הלבנת הון אמרו במאי כי כיום מגיע מידע מרשות המסים לפי בקשות פרטניות, ולעתים רשות המסים מעבירה מידע באופן יזום.

מרשות המסים נמסר: "לא ידוע לנו על פנייה של הרשות לאיסור הלבנת הון מ–2004 לקבלת נתונים. ביקשנו לראות את הפנייה, אך היא לא הוצגה בפנינו. במאי 2016 ביקשה הרשות לאיסור הלבנת הון נתונים הקשורים לעסקות נדל"ן של יותר מ–7 מיליון שקל. בעקבות הפנייה נערכו ישיבות והנושא מקודם".

המבקר מצא כי המערכת הממוחשבת שבה משתמשים ברשות המסים מוגבלת, ואינה מאפשרת לעובדי הרשות להגיע לממצאים מלאים ולמקסם את יכולתם לגבות מסי מקרקעין. לעובדים של רשות המסים בתחום מיסוי מקרקעין אין הרשאות גישה לנתונים שונים, אף שקיים חשש שנישומים הגישו חשבוניות פיקטיביות כדי להקטין את חבותם במס שבח. כמו כן, המבקר מצא כי ברשות המסים לא ממצים את גביית המע"מ מעסקות מקרקעין. "טיפולה של רשות המסים בהשלכות המע"מ של משקיעי נדל"ן המבצעים עסקות מקרקעין באופן תדיר הוא אקראי, אף שהמידע מצוי בידיה", נכתב.

בעניין זה מסרה רשות המסים כי "אותרו כ–135 אלף חסרי תיקים, שנשלחו אליהם שאלונים, ובהם דרישה לקבלת פרטים אישיים והצהרה על מקורות הכנסה. עד היום סך ההכנסות כתוצאה ממבצע זה הוא כ–1.4 מיליארד שקל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker