מכון היין התנהל בניגוד עניינים - בידיעת משרד הכלכלה

המבקר מצא כי משרד הכלכלה איפשר ב–2001–2011 למכון לבדוק עמידה בתקן של משקאות משכרים שיוצרו ויובאו על ידי בעלי מניותיו, אף שלפי חוק התקנים, אסור למשרד הכלכלה לאשר בדיקת תקן על ידי גורם הנגוע בניגוד עניינים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יין
צילום: בלומברג

מבקר המדינה ממליץ למשרד הכלכלה לסגור את מכון היין, חברה ממשלתית־ציבורית, ולחלופין למצוא לו מקורות הכנסה חדשים ולהחליף את הדירקטוריון שלו.

מכון היין הוקם ב–1956 במטרה לקדם את ענף היין הישראלי. עד 2016 החזיקו היקבים הגדולים, שחלקם גם יבואני יין, במחצית ממניות המכון.

המבקר מצא כי משרד הכלכלה איפשר ב–2001–2011 למכון לבדוק עמידה בתקן של משקאות משכרים שיוצרו ויובאו על ידי בעלי מניותיו, אף שלפי חוק התקנים, אסור למשרד הכלכלה לאשר בדיקת תקן על ידי גורם הנגוע בניגוד עניינים. כמו כן, בעשור זה איפשר הממונה על התקינה למכון היין להנפיק תעודת עמידה בתקן ליבואנים וליצואנים בלי שהכיר בו כמעבדה מאושרת.

באוקטובר 2012, בעקבות החלטת משרד הכלכלה לבטל את סמכות המכון לבצע בדיקות תקן ליין, החליטה ועדת השרים לענייני חברה וכלכלה להביא לפירוק מרצון של המכון. החלטת הממשלה לא בוצעה מפני שבעלי היקבים נמנעו מהשתתפות בדיון, ונציגי הממשלה לא יכלו לפעול לקבלת ההחלטה בלעדיהם. כדי למנוע את פירוק המכון וכדי לפתור את בעיית ניגוד העניינים שלהם, העבירו בעלי היקבים ב–2016 את מניותיהם למועצת הצמחים בנאמנות, במטרה שתמצא בעל מניות חדש, ומשרד הכלכלה חידש את סמכותו לבצע בדיקות תקינה.

ב–2013–2016 ביצע מכון היין בדיקות עמידה בתקן ליצוא בניגוד לעמדת משרד הכלכלה, תוך שהוא מטיל ספק משפטי בסמכות המשרד לשלול ממנו את עריכת בדיקות היצוא. עם זאת, בעקבות הפסקת בדיקות היבוא ב–2012, חלה ירידה של 85% בהכנסותיו, וההפסד המצטבר ב–2013–2015 הגיע ל–2.3 מליון שקל. המכון המשיך להתקיים מהרווחים שצבר בשנים קודמות, והתקשה בביצוע פעולות לטובת ענף היין בשנים אלה.

ממשרד הכלכלה נמסר בתגובה: "מכון היין אינו מתוקצב יותר על ידי משרד הכלכלה. בתיאום עם רשות החברות, סוכם על מינוי נציג למימוש ההחלטה על פירוק המכון. התהליך יתנהל במהלך שנת 2018, בכפוף להנחיות המקצועיות והמשפטיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker