דו"ח מבקר המדינה |

מתנת הענק של רשות המסים לקרן אייפקס: הטבת מס של מיליארד שקל במכירת תנובה

מבקר המדינה מותח ביקורת על הטבות שנתנה רשות המסים למשקיעים זרים וקרנות הון סיכון במיליארדי שקלים

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"לית אייפקס ישראל, זהבית כהן
מנכ"לית אייפקס ישראל, זהבית כהןצילום: מוטי מילרוד
אפרת נוימן

ממצאים חמורים בדו"ח מבקר המדינה נגד רשות המסים. בדו"ח שפירסם היום קובע המבקר כי הרשות העניקה לקרן אייפקס הטבת מס ענקית של מיליארד שקל - בעת מכירת תנובה לברייטפוד הסינית.

המבקר מותח ביקורת על התנהלותה של רשות המסים וקובע כי בישראל ניתנות כיום הקלות מס למשקיעים זרים ולקרנות הון סיכון וקרנות הון פרטיות (פרייווט אקוויטי), בלי שנקבעה לכך הסמכה מפורשת בלשון החוק בהיקף של מיליארדי שקלים.

בישראל פעלו ופועלות מאות קרנות הון שגייסו מיליארדי דולרים. חלקן קרנות הון סיכון, המשקיעות בחברות היי־טק בתחילת דרכן, חלקן קרנות הון פרטיות, המשקיעות בחברות ותיקות במגוון ענפי הכלכלה. לפי דו"ח המבקר, במרוצת השנים קיבלה רשות המסים החלטות מיסוי מקדמיות, המעניקות הקלות מס לקרנות הון ולמשקיעים הזרים בהן — לרבות פטור ממס על רווחים, ריבית ודיווידנד.

משרד המבקר בדק את הטיפול של רשות המסים במיסוי של אותן קרנות הפועלות בישראל, מאחר שהמיסוי שלהן לא הוסדר בחקיקה ייעודית. לפי הממצאים של משרד המבקר, "הקלת מס הנקבעת לפי שיקול דעת בלבד אינה רצויה". מבקר המדינה קובע כי נוכח הסכומים הגדולים של הטבות המס הגלומות בכלל הקרנות, ראוי להסדיר את ההטבות בחקיקה ובנהלים שיקבעו קריטריונים ברורים. נוסף על כך, יש מקום לבחון את התועלת הנובעת מהטבות אלה בחלוף השנים.

משה אשר, מנהל רשות המסיםצילום: אמיל סלמן

המבקר נותן כאמור לדוגמא כמקרה בוחן את קרן אייפקס (המכונה בדו״ח קרן א') שנכנסה לישראל לפני 22 שנה וניתנו לה לדבריו הסדרי מס חריגים גם כשזה היה בניגוד לעמדה של מחלקת מיסוי בינלאומי ברשות. המבקר מצא הטבות שהוגדרו על ידו כחריגות וניתנו לקרן וכשלים בעניין הפטורים שניתנו ישירות למשקיעים בקרן. 

לפי אישור שהוצא לקרן ב-2001, ניתן למשקיעים הזרים פטור מלא ממס על כל ההכנסות הנובעות מהשקעות בחברות ישראליות וחברות הקשורות בישראל (זאת ללא קשר לשאלה אם יש לקרן בישראל "מוסד קבע") - וכן ניתן לשותפים המנהלים פטור מלא ממס אם הקרן תשקיע בישראל יותר מ-100 מיליון דולר. כך ניתנו שוב אישורים מקדמיים לפני גיוס של קרן חדשה. 

הוא מציין כי אחד מאישורי החלטות המיסוי ניתן ב-2007 לאייפקס ובו התחייבות של הרשות לפטור את הקרן מכל חבות מס במכירה עתידית של תנובה. ב-2014 השליטה בתנובה אכן נמכרה לחברת המזון הסינית ברייטפוד לפי שווי של כ-8.6 מיליארד שקל. לפי הדו"ח, הטבת המס במכירה הזו ובדיבידנדים שמשכה הקרן לפני המכירה נאמדת בכמעט מיליארד שקל. 

"מקרה קרן א' (אייפקס) ממחיש את הצורך בהסדרת ענף הקרנות. נוכח ההיקפים הגדולים של הטבות המס הגלומות בכלל הקרנות, מן הראוי להסדירן בחקיקה ובנהלים שיקבעו קריטריונים ברורים לקבלתן. נוסף על כך יש מקום לבחינת התועלת המשקית שנובעת מהטבות אלו בחלוף השנים", נכתב. 

מרשות המסים נמסר כי "הפרשנות שאימצה הרשות בעניין הקרנות חוסכת ביורוקרטיה מיותרת ומקלה על המשקיעים הזרים. המנהל צימצם את סמכותו בעיקר למתן הקלות לקרנות שלגביהן ברורה התרומה הגדולה של המשקיעים הזרים לפיתוח המשק ותעשיית ההיי־טק הישראלית. רשות המסים פעלה לערוך תיקון חקיקה. התיקון עבר בקריאה ראשונה במליאת הכנסת".

לעניין אייפקס נמסר מרשות המסים כי ״מטרת הרשות בהענקת האישורים לקרן א'  היתה לעודד השקעות של 'מגה קרן' שכמוה קיימות קרנות בודדות בעולם. כניסה של 'מגה קרן' מסוגה של קרן א' תמשוך אחריה השקעות נוספות של משקיעים בינלאומיים חשובים ובעלי ממון שיראו את ההשקעה בחברות ישראליות כהשקעה כדאית יציבה ובטוחה יותר

מבקר המדינה, יוסף שפיראצילום: מוטי מילרוד

רשות המסים מתקשה להתייעל

דו"ח מבקר המדינה עוסק גם בנושא החלטות מיסוי מקדמיות (פרה רולינג), הניתנות במקרה נקודתי לבקשת נישום. החלטות כאלה ניתנות כשנישום מתכוון לבצע מהלך עסקי מסוים, ומבקש ודאות בנוגע לסך המסים שבהם יחויב בגינה. הנישום מציג לרשות המסים את המהלך המתוכנן — והחטיבה המקצועית ברשות בודקת עבורו מה יהיה המס שייגבה.

בדיקה שערך משרד מבקר המדינה ב–2016 העלתה כי ברשות המסים אין קווים מנחים לטיפול בהחלטות מיסוי מקדמיות ולבקרה עליהן, וכי אין תיעוד של הליכי בדיקות הבקשות להחלטות מיסוי.

במטרה לייעל הליכים ולשפר את השירות הניתן לציבור, פתחה הרשות בשנים האחרונות מסלול ירוק למתן החלטות מיסוי, כהליך מקוצר ומזורז. בתוכנית העבודה של החטיבה המקצועית ל–2015, צוין כי החטיבה פועלת להעביר 19 סוגי החלטות מיסוי מסוימות למסלול הירוק, אך עד לאוקטובר 2016, כמעט כל סוגי ההחלטות (17) עדיין לא הועברו למסלול הירוק.

מרשות המסים נמסר בעניין זה כי "קצב פרסום המסלולים הירוקים (כ–14 מסלולים ירוקים בנושאים שונים עד כה) אינו תמיד תואם את תוכנית העבודה, וייתכן שבהליך יצירת מסלול ירוק ניתקל בקשיים שלא יביאו את המסלול הירוק לכדי הבשלה. הזמן הממוצע למתן החלטת מיסוי בחטיבה המקצועית צומצם באופן משמעותי".

הדו"ח חושף בנוסף כי אין עקביות בהחלטות המיסוי הניתנות באותן סוגיות מס. "נמצאו כמה החלטות מיסוי שפורסמו, המתייחסות לאותה סוגיית מס אך סותרות זו את זו", נכתב בדו"ח. "ההחלטות לא כללו נימוקים המבארים את הסיבה להבדל בין ההחלטות ולא קבעו אם שוני זה מבטא שינוי בעמדת הרשות או שהוא נובע מנסיבות מיוחדות של כל מקרה ומקרה".

בנוסף, נטען בדו"ח כי לחטיבה המקצועית חסר כוח אדם לאיוש תקנים שאושרו, וכי עדיין לא הוקם מאגר של החלטות מיסוי בתחום המכס (למרות הצהרת הרשות עוד ב–2010 על הקמתו הצפויה) והרשות מפרסמת רק חלק קטן מהחלטות המיסוי.

"ייעול מוסד החלטות המיסוי יאפשר מתן מענה מהיר לנישומים וישפר את השירות הניתן להם, באמצעות גיבוש פרשנות אחידה", נכתב בדו"ח. "המגמה הקיימת כיום, להרבות בתיקונים לחוקי המס בבחינת 'טלאי על טלאי', מקשה על הנישומים, מאפשרת 'פרצות מס' אגב פגיעה בערך השוויוניות, ומגבירה את האי־ודאות בתחום המס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker