הממשלה לא יודעת כמה היא חייבת לעובדים בגין הפנסיה התקציבית - דו"ח מבקר המדינה - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הממשלה לא יודעת כמה היא חייבת לעובדים בגין הפנסיה התקציבית

דו"ח המבקר מתריע כי חישוב ההתחייבויות העתידיות בגין הפנסיה התקציבית לעובדי החברות הממשלתיות שגוי ■ המשמעות היא שההתחייבויות העתידיות גבוהות במיליארדי שקלים מהמוערך בדו"חות ■ 45% מהחברות הממשלתיות לא פירסמו דו"חות מבוקרים ל–2015

תגובות
מתחם בניית הרכבת הקלה
אייל טואג

מה הייתם אומרים על פירמה שיותר ממחצית מהדו"חות של החברות הבנות שלה לא עברו ביקורת חשבונאית? שחלק ניכר מהדו"חות שלה לא מוגשים בזמן? ושעשרות חברות בנות שלה בכלל לא העבירו לה את הדו"חות הכספים שלהן? לא צריך להיות רואה חשבון כדי להבין שמצב כזה מרמז על היעדר מינהל תקין, אבל כשמדובר בממשלת ישראל, כך מסתבר, המצב הזה יכול להימשך באין מפריע.

מבקר המדינה מתריע כי בדו"חות המאוחדים של הממשלה לשנת הכספים 2015 לא ניתן גילוי על ההבדלים במדיניות החשבונאית של החברות הממשלתיות לגבי מחויבותן בגין הטבות עובדים. סעיף ההתחייבויות בגין זכויות עובדים בדו"חות המאוחדים כולל התחייבויות בגין פנסיה תקציבית נטו של 655 מיליארד שקל. ההתחייבויות האלה מהוונות לפי ריבית אפסית, בהתבסס על שיעור הריבית של אג"ח ממשלתיות. אלא שבהתחייבויות לעובדים המצוינות בדו"חות השנתיים של חברות ממשלתיות עסקיות הנכללות בדו"חות המאוחדים של הממשלה — אותן התחייבויות מהוונת לפי תשואות השוק על אג"ח קונצרניות באיכות גבוהה, שהריבית עליהן גבוהה יותר. המשמעות היא שההתחייבויות הפנסיוניות בפועל של הממשלה עבור העובדים של אותן חברות ממשלתיות גבוהות במיליארדי שקלים מההתחייבויות הרשומות בפועל אצל הממשלה.

המבקר ממשיך ומטיח ביקורת קשה על ההתנהלות החשבונאית הכוללת של הממשלה: לפי המבקר, 45% מהחברות הממשלתיות בכלל לא פירסמו דו"חות שנתיים מבוקרים ל–2015, בהן נת"ע, חברת נמלי ישראל פיתוח נכסים, חברת נמל חיפה והתעשייה הצבאית. כמו כן, מתוך 22 תאגידים ציבוריים (גופים כמו בנק ישראל או רשות ניירות ערך), שנכללו בדו"חות הכספיים של הממשלה ל–2015, רק ל–14 היו דו"חות מבוקרים. לטענת המבקר, יש עוד 43 תאגידים ציבוריים שלא כלל דו"חות כספיים.

הדו"חות של אותם 22 התאגידים הציבוריים היחידים שפירסמו דו"חות אוחדו עם הדו"חות הכספיים של הממשלה — פעולה שנועדה לקשור בין מצב החברה האם למצב כלל חברות הבנות, באמצעות הצגה של מאזן כולל.

לפי המבקר, אחת הסיבות לכך היא שאגף החשב הכללי עדיין לא סיים את תהליך יישום מבחני השליטה של המדינה ב–66% מהתאגידים הציבוריים. מבחן שליטה הוא מהלך חשבונאי שנועד לקבוע אם החברה האם שולטת בחברה הבת, במסגרתו על החברה האם לאחד את דו"חותיה עם החברה הבת. במקרה של הממשלה, ההליך עדיין לא הושלם.

גם כשהדו"חות מאוחדים, המצב אינו מזהיר. המבקר מזהיר כי 51% מהדו"חות הכספיים שנכללו במאזן המדינה אינם מבוקרים, ומאחר שנתוניהם הכספיים של חלק מהחברות הממשלתיות והתאגידים הציבוריים לא נכללו בדו"חות — המידע לקוי ולא משקף את השקעות המדינה בישויות מוחזקות (חברות ממשלתיות ותאגידים סטטוטוריים). גם אם מביאים בחשבון את תגובת החשבונאי הראשי של הממשלה, שלפיה מבחינת הנפח הכספי של הישויות הלא מבוקרות עולה כי רק 24% מהנכסים המוצגים בדו"חות הכספיים של הממשלה לא מבוקרים — עדיין מדובר בחלק משמעותי.

המבקר ממליץ להשלים את מבחני השליטה לגבי 43 תאגידים שדו"חותיהם לא אוחדו עם הדו"חות הכספיים של הממשלה, ואם שהממשלה אכן שולטת באותם תאגידים, הוא ממליץ על איחוד הדו"חות. כמו כן, הוא ממליץ לסיים בהקדם הבדיקה לגבי הצורך בהצגת דו"חות מאוחדים במשרדי הממשלה השונים ולהקפיד שהחברות הממשלתיות יגישו דו"חות מבוקרים לפני מועד פרסום הדו"חות הכספיים של הממשלה. המבקר גם מזהיר כי אגף החשכ"ל ורשות החברות הממשלתיות צריכים לפעול בנחישות כדי שהדו"חות של החברות הנכללים בדו"חות הכספיים של הממשלה יהיו מבוקרים.

האוצר: "נערכת רפורמה חשבונאית"

ממשרד האוצר נמסר: "ממשלת ישראל נמצאת בתהליך השלמת רפורמה מקיפה בחשבונאות הממשלתית, שעיקרה אימוץ הדרגתי של התקינה החשבונאית הממשלתית המתבססת על התקינה הבינלאומית למגזר הציבורי (IPSAS); ניהול חשבונאי של נכסי המדינה והתחייבויותיה תוך מעבר הדיווח החשבונאי מבסיס מזומן לבסיס מצטבר; וכן הגברת אמינותו של הדיווח הכספי באמצעות ביקורת חיצונית על הדו"חות הכספיים.

"ב–2015 הורחבה תכולת הדו"חות הכספיים המאוחדים, כך שהדו"חות הכספיים המאוחדים ל–2015 כוללים כ–176 ישויות, שמרביתן מבוקרות על ידי רו"ח חיצוניים. עיקר הגידול נובע מאיחוד, שנעשה לראשונה ב–2015, של דו"חותיהם הכספיים של 20 תאגידים סטטוטוריים, ובדו"ח ל–2016 יאוחדו תאגידים סטטוטוריים נוספים.

"בשל לוחות זמנים צפופים לאיחוד, חלק מהדו"חות הכספיים של הישויות שעדיין לא נחתמו על ידי הדירקטוריון (או גוף מקביל בישויות אחרות), הוגדרו כדו"חות שאינם מבוקרים. כי היקף הנכסים של הישויות המוחזקות, שאינם מבוקרים הוא כ–5.6% (2.7% מסך המאזן המאוחד).

"הדו"ח הכספי של ממשלת ישראל מציג תמונה רחבה, שכוללת חברות ממשלתיות ותאגידים סטטוטוריים לצד משרדי הממשלה הרלוונטיים לתחום הפעילות".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#