הרפורמה בשירות המדינה בסכנה - בגלל שיתוף פעולה חלקי בממשלה - דו"ח מבקר המדינה - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
דו"ח מבקר המדינה

הרפורמה בשירות המדינה בסכנה - בגלל שיתוף פעולה חלקי בממשלה

מבקר המדינה קובע כי באוצר לא תיקצבו כראוי את הרפורמה בהון האנושי בשירות המדינה, ומפציר ברה"מ נתניהו, האחראי על הנציבות, להתגייס להשלמתה ■ המבקר מתריע גם כי עבירות משמעת בנציבות וכן במוסדות אקדמיים אינם נאכפים כראוי בשל כשלים מבניים

3תגובות
מבקר המדינה, יוסף שפירא
אוליבייה פיטוסי

רפורמת ההון האנושי של נציבות שירות המדינה, שיצאה לדרך ב-2011, רשמה הישגים נאים, אך יש חשש כי לא תושלם - כך קובע מבקר המדינה, יוסף שפירא, בדו"ח שפורסם אתמול. המבקר מפציר בראש הממשלה, בנימין נתניהו, להתגייס להשלמת הרפורמה.

בעקבות בדיקה שערך מבקר המדינה ב-2016 הוא מונה כמה הישגים בולטים של הרפורמה: שינוי משמעותי בדפוסי הגיוס והמיון של מועמדים לשירות המדינה, גיבוש תפישה של תכנון ההון האנושי, הערכה של יכולות וביצועי העובדים, וכן פעולות לבניית שדרת הניהול של שירות המדינה ולהאצלת סמכויות, תוך הפעלת מערך בקרה.

ואולם המבקר מתאר גם "חסמים כבדי משקל, חיצוניים ופנימיים, שמסכנים במידה רבה את המשך יישומה של הרפורמה ואת השלמתה כמתוכנן". אלה כוללים היעדר תמיכה מספקת של חלק מגופי הממשל השותפים לוועדת ההיגוי, ותקצוב לא יעיל דיו של הנציבות בתקופת יישום הרפורמה.

בוועדת ההיגוי, כותב המבקר, אמורים היו להשתתף גם מנכ"ל משרד האוצר (שלא הגיע ולא שלח נציגים מטעמו), הממונה על התקציבים והממונה על השכר (ששלחו נציגים זוטרים במקומם). לדעת המבקר, ועדת ההיגוי לא קידמה את הרפורמה ולא סייעה לנציב - "אף שבמשך תקופה ארוכה שטח הנציב בפני ועדת ההיגוי שוב ושוב את הקשיים המתגלים ביישום הרפורמה בגלל חוסר בהקצאת משאבים, בעיקר ליחידות בנציבות שמחוץ למטה הרפורמה. הגורמים המוסמכים בוועדה לא נתנו מענה לקשיים שהציג".

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד
עופר וקנין

החסמים הפנימיים, קובע המבקר, נובעים מחולשה מקצועית וניהולית של יחידות המינהל בנציבות, מניהול משאבי האנוש, מרכש שירותים ומהתקשרויות עם ספקים. "תחומים אלה מאופיינים בעבודה אטית ומסורבלת, באופן שאינו הולם פרויקט שכזה ופוגע באופן ממשי בקידומו", נכתב.

אחד ההישגים הגדולים של הרפורמה היה קיצור משך ההליך המכרזי - פרק זמן העובר מרגע הגשת המועמדות עד למציאת המועמד המתאים - מ-105 ימים ל-65 ימים. המבקר מציין בדו"ח, שנכתב ב-2016, כי חל שיפור משמעותי בעניין, אך המטרה לא הושגה במלואה. כיום בנציבות כבר עומדים ביעד ואף מציינים כי מתכוונים להוריד אותו עוד יותר.

המבקר קובע כי לשם הצלחת הרפורמה נדרשים חברי ועדת ההיגוי, לרבות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, נציב שירות המדינה והממונה על התקציבים, לנקוט פעולות נחושות ומאומצות ולסייע לגורמי היישום בנציבות שירות המדינה, ככל שנדרש. הוא הדגיש כי נדרשת התגייסות נמרצת של כלל עובדי הנציבות לשם העמדת תשתית מקצועית ומינהלית יציבה ותומכת.

"על ראש הממשלה, שהוא השר האחראי לנציבות שירות המדינה, לוודא כי הגורמים המקצועיים האמונים על הרפורמה - שאין חולק על חשיבותה - יפעלו בנחישות ליישומה על פי התוכנית שאישרה הממשלה", כותב המבקר.

משה דיין
תומר אפלבאום

50% מהמשרדים: חסרים אמצעים לטיפול בבעיות משמעת

תחום המשמעת בנציבות שירות המדינה נפגע קשות, קובע הבמקר, בשל כשלים מבניים. המבקר מציין כי יכולתה של המדינה להעניש את עובדיה במידת הצורך חלשה במיוחד, בין השאר בשל הקשרים הבעייתיים בין אגף החקירות לאגף המשמעת ובשל כשלי תקשורת בין הנציבות למשרדי ממשלה.

"18 שנים אחרי שוועדת קרמניצר (ועדה שהוקמה בשנות ה-90 במטרה לשיפור פעילות המגזר הציבורי) התריעה על תחושת אין האונים של מנהלים במערכת הציבורית נוכח החסר באמצעים אפקטיביים להתמודדות עם חריגות משמעת, נראה כי תחושה זו שרירה וקיימת", קובע המבקר.

לדבריו, כמחצית מהמשרדים שהשיבו לשאלון סבורים שאין בידם אמצעים מספקים לטיפול בעבירות משמעת, כגון השעיה לזמן ארוך והטלת קנס. לדעת כמה מהמשרדים, הטיפול בעבירות משמעת שחומרתן "בינונית" אינו הולם לעתים את חומרת העבירה: מצד אחד, אין די באמצעי משמעת כגון נזיפה, ומצד שני, אגף המשמעת אינו סבור כי האירועים האלה חמורים דיים כדי להידון בבית הדין למשמעת.

בנוסף, פעילות אגף המשמעת בנציבות נפגעה בשל חוסר טיפול ראוי ברומן מדווח שמתנהל בין ראש תחום המשמעת בנציבות, אסף רוזנברג, לעובדת הכפופה למרותו. "כמעט שנה לאחר שדיווחו ראש אגף המשמעת וסגניתו על קשר אישי ביניהם, נחתם הסדר זמני לטיפול בסוגיה. יישומו של ההסדר הזמני מתמשך פרק זמן שאינו סביר, גם לדעת היועץ המשפטי לממשלה, ולדברי משרד המשפטים, פעילותו של אגף המשמעת נפגעה פגיעה קשה", כותב המבקר. גם בימים אלה עובדים השניים בנציבות ועדיין לא נמצא להם פתרון.

המבקר ממליץ למשרד המשפטים לפעול במרץ לקידום תיקונו של חוק המשמעת. לדבריו, על הנציבות לגבש מדיניות ברורה בנוגע לאופן הטיפול בחשדות לעבירות משמעת, ובמידת הצורך לתקן את הוראות תקנון שירות המדינה בהתאם.

בד בבד, המבקר קובע כי על הנציב לפעול לתיקון הליקויים שהועלו בביקורת, ובכלל זה לפעול לחיזוק פעילותו של בית הדין למשמעת. כמו כן, עליו לבסס מחדש את סדרי העבודה בין אגף המשמעת לאגף החקירות באופן שיבטיח ממשק עבודה יעיל ואפקטיבי בין שני האגפים.

המבקר מוסיף כי על משרד המשפטים לפעול גם לקידומה של מערכת נורמטיבית מחייבת בקרב התאגידים הציבוריים, שתכלול את הרכיבים הנדרשים לטיפול הולם בעבירות משמעת.

בנימין נתניהו
עמוס בן גרשום / לע'

"פרסום הדו"ח יסייע בחיזוק התמיכה להשלמת הרפורמה"

מנציבות שירות המדינה נמסר: "הנציבות גאה ברפורמה ובתוצריה המוכחים, במיוחד נוכח העובדה שאלה הקודמות לה נכשלו. דו"ח המבקר העוסק ברפורמה במנגנוני ניהול ההון האנושי בשירות המדינה, בשונה מהמקובל, נערך תוך כדי ובעיצומו של תהליך היישום. כך שתמונת העשייה שבאה לידי ביטוי בו משקפת את העשייה ב-2015 עד מחצית 2016.

"אין סיבה שרפורמה חשובה ומוצלחת זו לא תושלם עד תומה. פרסום הדו"ח יסייע בחיזוק התמיכה ההכרחית להשלמת הרפורמה, ויביא עמו את השלמתו של המסע החשוב והמשמעותי הזה.

"מאז סיום הביקורת, המשיכה עשייה רבה ונרשמו הישגים רבים נוספים וקידום משמעותי של יעדי התוכנית, ובכלל זה הרחבת הגמישות הניהולית במשרדי הממשלה והפחתת ביורוקרטיה עודפת על ידי תחילת אצילת סמכויות.

"כמו כן, הישגים נוספים היו בתחום התקן למשרדי ממשלה ויחידות סמך; הרחבת הטמעת משטר קדנציה ורוטציה על שדרת הניהול הבכיר בשירות המדינה; בחירת עתודה ניהולית לסגל הבכיר בשירות המדינה; והקמה וביסוס המדרשה הלאומית, השלמת חמישה מחזורי הכשרות בכירים בתוכניות שונות ותחילת הכשרות עתודה ניהולית; יושמו מהלכים להגביר את הניידות בשירות המדינה, ותהליכי רענון שורות על ידי ביטול המכרז הפנים משרדי ומעבר למכרז בין־משרדי ראשון בדרג הסגל הבכיר והדרג תיכון.

"בנוסף, הוקמו מכרזי מאגר ראשונים לצורך קיצור וייעול תהליך הגיוס לשירות המדינה, וכך גם יושם שינוי בקליטת סטודנטים לשירות המדינה תוך יצירת במסלול כניסה לשירות. כמו כן, יושמו שינויים רבים בתשתיות המחשוב והותנעו פרויקטים אסטרטגיים בנושאי ניהול מידע וידע ממשלתי; וכך עשרות פעילויות נוספות הכלולות בתוכנית יישום הרפורמה, שהיא תוכנית שאפתנית, פורצת דרך ובעלת חשיבות קריטית לאופן פעילות המערכת הממשלתית בישראל והערך הציבורי אשר היא יוצרת עבור אזרחי המדינה.

"לגבי פרק המשמעת בדו"ח המבקר, הדו"ח יילמד, יופקו הלקחים הנדרשים ונפעל לתיקון הליקויים. התייחסויות נציבות שירות המדינה לביקורת שזורות בין שיטי הדו"ח.

תגובת ארגון מעש: "כפי שמזהיר דו"ח המבקר, קיים סיכון לא מבוטל שהרפורמה בניהול ההון האנושי לא תגיע לסיומה המלא והמוצלח וזוהי שעת מבחן של הנציבות עצמה וכן של הדרג הפוליטי. על כן, על הגורמים המקצועיים ועל מי שמוטלת האחריות לבחור את נציב שירות המדינה הבא לקחת זאת בחשבון ולמנות לתפקיד החשוב הזה אדם מקצועי, בלתי תלוי ובעל יכולת מוכחת בהובלת תהליכים מורכבים וזאת לטובת המגזר הציבורי כולו".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#