אין לכם פנסיה תקציבית? אתם בבעיה חמורה - דו"ח מבקר המדינה - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אין לכם פנסיה תקציבית? אתם בבעיה חמורה

סוכני הביטוח, דמי הניהול, קרנות הפנסיה והייעוץ - מבקר המדינה מצביע על כל מה שפוגע לכם בפנסיה

מבקר המדינה מקדיש את הפרקים הראשונים של הדו"ח שפירסם היום לבעיות בפנסיה התקציבית של עובדי המדינה ואנשי מערכת הביטחון - זו שממשיכה להיות משולמת בכל חודש, ולא משנה מה קורה בשוקי ההון או בכלכלה. ואולם מרבית אזרחי ישראל אינם נהנים מהפריווילגיה הזאת - וצריכים לחסוך במשך כל חייהם ולקוות כי בהגיעם לגיל פרישה, מה שחסכו יספיק להם כדי לחיות בכבוד.

לראשונה החליט מבקר המדינה לבחון גם את החיסכון הפנסיוני של מרבית האזרחים - הפנסיה הצוברת, זו שנחסכת על חשבון העובד והמעסיק, מופקדת לרוב בחברות הביטוח ותלויה בין השאר בתנודות בשוק ההון. מבקר המדינה מציין כי הבעיות בפנסיה הצוברת פוגעות במיוחד בשכבות החלשות.

>> שערוריית הפנסיה - כל מה שחייבים לדעת: 15 אלף שקל בגיל 47: כך רימה צה"ל את המדינה || לאן הולך הכסף שמיועד לשמור על הרווחה שלכם בעתיד? || בלגאן באוצר - וביקורת חריפה על המנכ"ל || התחייבות המדינה לפנסיה תקציבית מזנקת - ונחשו מה עושים באוצר || ומה יקרה אם גיל הפרישה לנשים לא יועלה?

פנסיה תקציבית היא פנסיה אשר נכללת בתקציב המדינה ומבטיחה את הגימלה החודשית של הפנסיונר בהתאם לשכר האחרון שלו - ואינה קשורה לתנודות בשוקי ההון או בכלכלה. זאת בניגוד לפנסיה צוברת שבה בעת היציאה לגמלה, לפנסיונר יש קופת כסף שממנה מחושבת הקצבה החודשית. קצבה זו תלויה בתוחלת החיים או בתשואה שהניבה הקופה. אם יש גירעון בקופה - קצבת הפנסיונר תקוצץ, דבר שלא יכול לקרות בפנסיה תקציבית.

בנוסף, בפנסיה תקציבית העובד מפריש משכרו כ-2% בלבד (במרבית המקרים), בעוד שבפנסיה צוברת העובד מפריש הרבה יותר.

קשישות במדריד
בלומברג

"דווקא האזרחים החלשים בחברה, שממילא משכורתם דלה, קצבתם נפגעת בגלל היעדר ייעוץ ותשלום דמי ניהול גבוהים", כותב המבקר. לדבריו, "לאדם מן היישוב החוסך לפנסיה קשה לקבל ייעוץ אובייקטיבי שאינו מוטה בבואו לבחור את המסלול הנכון עבורו, ואם הוא אינו מאוגד (במקום עבודה גדול), אזי גם לא מן הנמנע שישלם דמי ניהול מקסימליים, שיקטינו את קצבתו בשיעור ניכר".

1. סוכני הביטוח: "ניגוד עניינים מובנה"

דו"ח המבקר מעלה חשש כי הציבור מתקשה לקבל ייעוץ אובייקטיבי שיאפשר לו לבחור את אפיק החיסכון המיטבי לפנסיה - על רקע ניגוד בעניינים שבו מצויים סוכני הביטוח, שהם הגורם הדומיננטי ביותר בהפצה של מוצרי חיסכון לפנסיה.

סוכן הביטוח (יחידים או חברות) משווקים מוצרים של יצרן פנסיוני (חברת ביטוח) אחד או כמה יצרנים. הסוכן, נכתב בדו"ח המבקר, "מצוי בניגוד עניינים מובנה בין האינטרסים שלו לבין האינטרסים של הצרכן". הסוכן עשוי להעדיף מוצרים מסוימים לא רק משיקולים אובייקטיבים, אלא גם לפי מבנה הבעלות והעמלות המשולמות לו. "מכיוון שאין עמלה אחידה לסוכני הביטוח הפנסיוניים, יצרנים יכולים להציע שיעורי עמלה גבוהים או מבצעים שונים כדי לתמרץ את הסוכן למכור את מוצריהם", כותבים במשרד מבקר המדינה. "במקרים אלה יש לסוכן הביטוח הפנסיוני תמריץ כלכלי להמליץ על מוצרים שיהיו רווחיים יותר עבורו, גם אם הם אינם הטובים ביותר ללקוח".

המבקר קורא למשרד האוצר "להסדיר בהקדם כללים ברורים בנוגע למתן תמריצים כלכליים בשיטת התגמול של סוכני הביטוח, כדי למזער את השפעת השיקולים הזרים וההטיות שעשויים להיווצר בהפצת מוצרי החיסכון הפנסיוני".

כדי לנסות למזער את ניגוד העניינים הזה, הוחלט כי בעת פגישת ייעוץ פנסיוני ימלא הסוכן "מסמך הנמקה". מסמך זה מפרט את הנימוקים להמלצת הסוכן - כלומר מסביר מדוע המוצר מתאים ללקוח. לפי מבקר המדינה, השימוש במסמך ההנמקה "יוצר מראית עין של דאגה לאינטרס הלקוח, אך בפועל אינו מבטיח שהמוצר הפנסיוני הנבחר הוא אכן המוצר הפנסיוני המתאים ביותר ללקוח... המסמך אינו פותר אפוא את בעיית ניגוד העניינים המובנה של סוכן הביטוח".

2. ייעוץ פנסיוני: הענף לא מתרומם

כנס לשכת סוכני הביטוח ב-2015

לצד סוכני הביטוח, הנתונים בניגוד עניינים מובנה, פועלים גם יועצים פנסיוניים, שהחוק מחייבם לפעול באובייקטיביות מלאה ולבחור את המוצר המתאים ביותר ללקוח. עם זאת, בניגוד לעלייה שחלה בשנים האחרונות במספר סוכני הביטוח הפנסיוניים, הייעוץ הפנסיוני אינו מתפתח, ומספר היועצים הפנסיוניים הפרטיים ובבנקים ירד ב-2014 לעומת 2013.

נוכח מספרם הנמוך של היועצים, "קיים חשש להיעדר ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי הבוחן את צורכי המבוטח למרבית האוכלוסייה", קובע המבקר. במלים אחרות, למרבית האזרחים אמנם יש חיסכון פנסיוני, אך הוא לא בהכרח מתאים לצורכי החוסכים והפורשים. המבקר אף מותח ביקורת על כך שלמשרד האוצר אין נתונים על הפרישה הגיאוגרפית של היועצים הפנסיוניים ואין נתונים כמותיים על פעילות הייעוץ מחוץ למערכת הבנקאות.

מלבד זאת, מעיר המבקר כי מודל העמלות בשוק הייעוץ הפנסיוני בעייתי. היועצים מחויבים לקבל עמלה אחידה, ללא קשר למוצר הפנסיוני עליו הם ממליצים. בתחום קרנות הפנסיה, מכיוון שדמי הניהול נמוכים יחסית, העמלה האחידה גבוהה מדי עבור המבוטחים. מודל עמלת ההפצה, מתריע המבקר, אינו אפקטיבי "למוצר הפנסיוני המרכזי, קרן פנסיה חדשה, ואינו מאפשר את פיתוחו של שוק ייעוץ פנסיוני תחרותי ואובייקטיבי". עוד מעיר המבקר לאגף שוק ההון במשרד האוצר על כך שלא ביצע ביקורות בקרב בעלי רישיון ייעוץ פנסיוני.

3. קרנות הפנסיה: הצעירים מסבסדים את הפנסיונרים

בדו"ח שפירסם אתמול עומד המבקר על בעיה שמטרידה את מקבלי ההחלטות כבר כמה שנים: הסבסוד של מקבלי קצבה על ידי עובדים פעילים בקרנות הפנסיה. במשרד האוצר דנים כבר כמה שנים בבעיה זו, אך עדיין לא נמצא לה פתרון מוסכם.

הבעיה נוצרת מכיוון שבעת שעמית בקרן פנסיה מגיע לגיל הפרישה, חישוב הקצבה החודשית שתשולם לו נעשה רק פעם אחת - במועד הפרישה. לשם חישוב הקצבה, על הקרן לשער מה תהיה התשואה שתשיג הקרן בעתיד על הכספים המופקדים בה כנגד ההתחייבות לפנסיונרים - והדבר נעשה לפי הוראות של הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון במשרד האוצר. כיום נעשה החישוב לפי הנחה שהכספים יצברו תשואה של 4.26% בשנה בקרנות פנסיה מקיפות (הנהנות מאג"ח מיועדת בשיעור של 30% מתיק ההשקעה), ו-4% בשנה בקרנות פנסיה כלליות.

הירידה הניכרת בריבית במשק בשנים האחרונות גרמה להנחת התשואה להיהפך לבלתי־מציאותית. הקצבה לפורשים מחושבת לפי הנחת תשואה של 4%, אך אם בפועל התשואה תהיה נמוכה מכך, ייווצר מצב שבו תשלום הקצבה גורם בקרן לגירעון אקטוארי. החיסכון בקרנות פנסיה מבוסס על העיקרון של ביטוח הדדי בין העמיתים - הנושאים במשותף בכל עודף או גירעון אקטוארי שנוצר בקרן. כלומר, אם ייווצר גירעון אקטוארי, כל העמיתים יחויבו לעבור קיצוץ בקצבאות כדי שהקרן תוכל להמשיך ולשלם.

במשרד האוצר שקלו כיצד להתמודד עם בעיה זו, ובחנו תחילה קיצוץ בקצבת הפנסיה לפורשים. מאוחר יותר, ביולי 2015, גובש במשרד האוצר מנגנון שכלל פריסה של הגירעון האקטוארי על פני תקופת תשלום הקצבה או 20 שנה (הקצר מביניהם), באמצעות שימוש במקדם עדכון למקבל פנסיית זקנה. משמעות השינוי היא שהגירעון יועמס בהדרגה על קצבת הפנסיה דרך מקדם העדכון. אם התשואות המושגות בשוק ההון על נכסי הפנסיונרים יהיו גבוהות יותר, לא תהיה פגיעה בסכום הפנסיה.

עם זאת, המנגנון החדש לעדכון הקצבאות לעמיתים אינו חל על מקבלי קצבאות נכות ושארים. המבקר מותח ביקורת על כך שהמנגנון לא יפתור את בעיית הסבסוד בין מקבלי קצבאות אלה לשאר העמיתים בקרן. עוד נמתחת ביקורת על כך שבעת הדיון בשאלה אם לשנות את הקצאת האג"ח המיועדות לקרנות הפנסיה, לא היתה כל התייחסות לסוגיית הסבסוד הצולב.

כרבע מהחוסכים הפעילים וכמעט כל החוסכים הלא פעילים משלמים דמי ניהול מרביים

4. דמי ניהול: הפנסיונרים משלמים את המקסימום

דמי הניהול שמשלם הציבור על החיסכון הפנסיוני נוגסים בנתח גדול של החיסכון - והבעיה חמורה במיוחד אצל עובדים שמשלמים את דמי הניהול המרביים הקבועים בדין. בקרנות הפנסיה החדשות, דמי הניהול המרביים הם 0.5% בשנה מהצבירה ועוד 6% מההפקדות השוטפות.

בפועל, דמי הניהול הממוצעים ב-2015 היו 0.28% ו-3.17% בהתאמה. עם זאת, לפי דו"ח המבקר, בחמש קרנות הפנסיה הגדולות, 26% מהחוסכים הפעילים משלמים את דמי הניהול המקסימליים. בקרב חוסכים לא פעילים (פנסיונרים), שיעור זה מזנק ל-90%.

משרד האוצר יזם את הקמתה של קרן ברירת המחדל כדי להפחית את שיעור החוסכים הנושאים בדמי הניהול המרביים, ומבקר המדינה מציין זאת לטובה. עם זאת, הבעיה חריפה במיוחד בקרב מי שלא יוכלו ליהנות מקרן ברירת המחדל - חוסכים שכבר פרשו לגמלאות. פנסיונר אינו יכול לנייד את חסכונותיו בין קרנות פנסיה, ו"הוא בגדר לקוח שבוי בידי קרן הפנסיה, והדבר מקבל ביטוח בדמי הניהול הנגבים ממנו", כותבים במשרד מבקר המדינה. בנוסף מעיר המבקר כי הוא לא שבע רצון מכך שהקריטריון היחיד לבחירת קרן ברירת המחדל הוא גובה דמי ניהול.

מסיבת עיתונאים תקציב המדינה, משה כחלון, שי באב"ד, אמיר לוי
מיכל פתאל

המבקר בדק מהו גובה דמי הניהול שמשלמים פנסיונרים מקבלי קצבה בקרנות הפנסיה המקיפות החדשות, ומצא כי שיעור דמי הניהול הוא 0.5% מסך נכסי הפנסיונרים, שהם כאמור השיעור המקסימלי - בעבור כל הפנסיונרים בחמש הקרנות הגדולות. שיעור זה מגולם במקדם ההמרה לקצבה במועד הפרישה, והפנסיונר מקבל קצבה המוקטנת בערך המהוון של שיעור דמי הניהול.

באוצר קיוו כי לקראת פרישה, יוכל העמית להתמקח על גובה דמי הניהול שיקבל מקרן הפנסיה - וכי קרנות הפנסיה ישמחו לקבל עמיתים לקראת פרישה, מכיוון שהחיסכון הצבור שלהם גדול יחסית. עם זאת, בגלל סכנת הגירעון האקטוארי בקרנות הפנסיה עקב הריבית הנמוכה (ראו סעיף 3), קרנות הפנסיה אינן ממהרות לקבל עמיתים לקראת פרישה. לפי חוזר שהוציא אגף שוק ההון במשרד האוצר ביולי 2014, הנחה שניתנת לפנסיונר בדמי הניהול תינתן למשך כל תקופת תשלום הקצבה, ולא תוגבל בזמן.

המבקר קורא לאגף שוק ההון במשרד האוצר "לבחון בהקדם נקיטת צעדים נוספים כדי להוריד את דמי הניהול שמשלמים פנסיונרים, ובכלל זה קביעת תקרת דמי ניהול נמוכה יותר לפנסיונרים, המשקפת את העלות הכלכלית האמיתית של ניהול תיק הפנסיונר. כמו כן, על אגף שוק ההון לעקוב אחר שיעור דמי הניהול שמשלמים עמיתים הפורשים לפנסיה כדי לוודא שההסדרה החדשה, המקבלת ביטוי הן במנגנון החדש לחישוב קצבאות העמיתים (עם מקדם העדכון; א"ש)... היא אפקטיבית וגורמת להורדת דמי הניהול".

5. האג"ח המיועדות: ומה עם הגירעון?

כאמצעי לתמיכה בחיסכון לפנסיה, מנפיקה המדינה אג"ח מיועדות - המוחזקות על ידי קרנות הפנסיה החדשות בסכום של 30% מנכסיהן ומבטיחות להן ריבית אפקטיבית קבועה של 4.86%. בסוף 2015 הסתכמה יתרת אג"ח המיועדות שהונפקו לקרנות הפנסיה (החדשות והוותיקות) ב-133.1 מיליארד שקל ויתרת אג"ח המיועדות שהונפקו לחברות הביטוח (בגין פוליסות מבטיחות תשואה) היתה 48.8 מיליארד שקל - ובסך הכל 181.9 מיליארד שקל, או 25% מהחוב הממשלתי.

בדצמבר 2015, "הצוות להגברת הוודאות בחיסכון הפנסיוני" בראשות מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, הגיש לשר האוצר דו"ח בנושא "חיסכון פנסיוני הולם". הצוות המליץ לשנות את הקצאת האג"ח המיועדות: במקום 30% מתיק החיסכון לכל חוסך, להקצות 60% לפנסיונרים, 30% לחוסכים מגיל 50 עד יציאה לגמלאות, ואילו לחוסכים שעדיין לא הגיעו לגיל 50, הקצאת האג"ח המיועדות תלך ותפחת עד ל-0%. הצוות הניח כי הגדלת רכיב האג"ח המיועדות לפנסיונרים תבטיח יציבות בתשלומי הקצבה לפנסיונרים.

ואולם מבקר המדינה מצא כי הצעה זו עשויה להוביל לעלייה בכמות האג"ח המיועדות שהאוצר ייאלץ להנפיק בעתיד. המבקר מציין כי יישום ההצעה מנוגד ליעד הממשלה להפחית את החוב הציבורי ל-50% מהתמ"ג (וגם מיעד הביניים להפחתתו ל-60% עד סוף העשור הבא) ולתוואי להפחתת הגירעון הקבוע בחוק.

משרד מבקר המדינה מעיר למשרד האוצר כי אמנם "יש לציין לחיוב את הניסיון... למצוא פתרונות להגברת הוודאות בחיסכון הפנסיוני לאחר פרישה - אך על הפתרון לעלות בקנה אחד הן עם הוראות חוק הפחתת הגירעון והן עם מדיניות הממשלה בהפחתת היחס חוב־תוצר, להתחשב באתגרים בניהול החוב הממשלתי ובהשפעתו על תקציב המדינה ולהתבסס על כלים מקובלים ומוכחים".

התפלגות ההטבות לחיסכון לפנסיה לפי שיעורי המס של 2012

במשרד המבקר סבורים כי "קידום המלצות הצוות במתכונת הנוכחית אכן עשוי להציג בפני הציבור קידום של הגברת הוודאות בחיסכון הפנסיוני בטווח המיידי, אך הפתרון עלול להתגלות כבעייתי בעתיד". לדעת משרד מבקר המדינה, "על שר האוצר לבחון מחדש את המלצות הצוות".

6. פנסיית חובה: דווקא השכירים החלשים נפגעים

מתחילת 2008 קיימת במשק חובת הפרשה לחיסכון לפנסיה לשכירים. מ-2017 יחויבו גם עצמאים בחיסכון לפנסיה.

החיסכון לפנסיה אמנם אמור לסייע לעובדים מהשכבות החלשות לעת זקנה, אבל בשנות עבודתם הוא מפחית את הכנסתם הפנויה, לעתים אף אל מתחת לקו העוני. במקרה של עובדים צעירים, הדבר מתרחש דווקא בשנים שבהן הוצאותיהם גבוהות (למשל, בעת גידול ילדים). עובדים מהעשירונים התחתונים, שאינם מגיעים לסף מס ההכנסה, גם אינם נהנים בשל כך מהטבות המס הנדיבות שמציעה המדינה לחיסכון לפנסיה.

מבקר המדינה קורא למשרד האוצר "לבחון מתן מענה לאוכלוסיות הנפגעות נטו בהטבות הנובעות מקצבאות זקנה ופנסיה". החשש מפגיעה באוכלוסיית השכירים בשל חובת ההפקדה לפנסיה אמנם צוין במסמך פנימי של אגף שוק ההון במשרד האוצר מיוני 2007, אבל משרד מבקר המדינה לא מצא עדויות לעבודת מטה מאוחרת יותר להתמודדות עם כך. המבקר מציין כי "הסדר פנסיית חובה... נועד לשפר את מצבם של המועסקים בעלי השכר הנמוך בגיל פרישה ולהקטין את נטל הטיפול בהם המושת על המשפחה והציבור, ומכאן חשיבותו... בחלוף כשמונה שנים מיישום פנסיית חובה לשכירים, על שר האוצר לשקול בחינה מקצועית, לרבות בדרך של הקמת ועדה, במטרה להפיק לקחים ולגבש המלצות ממוקדות לטיוב ההסדר שאומץ".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#