רשויות תחבורה מטרופוליניות: המבקר והאוצר תומכים - ישראל כ"ץ מסרב

רשויות אלה נועדו לקחת לידיהן סמכויות מקומיות לניהול התחבורה הציבורית, שמרוכזות כיום כולן בידי עובדים מעטים במשרד התחבורה, שבדרך כלל אינם עומדים בעומס העבודה

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר התחבורה ישראל כ"ץ
אורן דורי
אורן דורי

כיוון נוסף שאליו מכוון מבקר המדינה זרקור הוא סירוב משרד התחבורה להאציל מסמכויותיו לשלטון המקומי ולהקים את הרשויות המטרופוליניות לתחבורה. זאת, בהתאם להמלצות גורמי המקצוע מאז 1996 - ולהחלטת הממשלה בעניין שהתקבלה ב-2011.

רשויות אלה נועדו לקחת לידיהן סמכויות מקומיות לניהול התחבורה הציבורית, שמרוכזות כיום כולן בידי עובדים מעטים במשרד התחבורה, שבדרך כלל אינם עומדים בעומס העבודה. זאת, אף שהם נדרשים לשינויים פשוטים יחסית שיכולים לשפר את חייהם של אלפים - כמו שינוי מסלולים ותדירויות של קווי אוטובוסים, שכיום נזנחים ונמצאים בתחתית רשימת המטלות במשרד הממשלתי.

"לנוכח ההמלצות החוזרות ונשנות עוד מ-1996 להקמת רשויות תחבורה מטרופוליניות, וכל עוד החלטת הממשלה מ-2011 עומדת בעינה, על הגורמים המטפלים בנושא למצוא דרכים להסרת החסמים המונעים את הקמת רשויות התחבורה המטרופוליניות", כותב המבקר.

ואולם שר התחבורה, ישראל כ"ץ, מסרב להאציל סמכויות כלפי מטה. המשרד כתב בתשובתו למבקר: "לעניין הקמת רשויות מטרופוליניות, הוחלט כי רק לאחר התייצבות פעילות הרשות הארצית לתחבורה ציבורית תיעשה בחינה בנוגע לצורך בהקמתן. כמו כן, הרשויות המקומיות אינן בנויות כיום להקמת רשות מטרופולינית".

אגף התקציבים באוצר לעומת זאת הביע בפני המבקר עמדה מנוגדת, שמעודדת את הקמת הגופים המקומיים להפעלת התחבורה באזוריהם: "משרד האוצר רואה בברכה את הקמתן של רשויות תחבורה מטרופוליניות, וניסה להניע מהלך זה כמה פעמים. אגף התקציבים אף הביא החלטה זו לדיוני הממשלה, וכן במסגרת התוכנית הכלכלית. מאמצים אלה לא נשאו פרי, וקידום מהלך זה עומד לפתחו של משרד התחבורה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker