"רשות המסים לא הצליחה ליצור הרתעה מתכנוני מס אגרסיביים"

מאז 2006 לא עודכנה רשימת תכנוני המס שחייבים בדיווח, כך שאינה מכסה את ההתפתחויות והחידושים בתחום ■ בשל כך, ממליץ המבקר, "על משרד האוצר ורשות המסים לפעול במשותף ובנחישות לסגירת פרצות מס הגורמות לאובדן הכנסות למדינה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנהל רשות המסים, משה אשר
מנהל רשות המסים, משה אשרצילום: אמיל סלמן

מבקר המדינה קובע כי רשות המסים כשלה בטיפול בתכנוני מס. לדברי משרד המבקר,  "הרשות לא הצליחה ליצור הרתעה מביצוע תכנוני מס אגרסיביים. היא אף לא הצליחה לאכוף את הוראות המס ולהביא לענישת מתכנני המס, ואינה יכולה לספק נתונים על שיעור הנישומים המתחמקים מדיווח על תכנוני מס אגרסיביים".

רשות המסים הנהיגה רשימה של תכנוני מס שהשימוש בהם חייב בדיווח. עם זאת, על פי המבקר, "מאז 2006 לא עידכנה הרשות את רשימת תכנוני המס החייבים בדיווח. הרשימה אינה נותנת מענה לכל ההתפתחויות והחידושים בתחום תכנוני המס".
מבקר המדינה מדגיש כי על מנהל הרשות לוודא כי רשימת תכנוני המס החייבים בדיווח תתעדכן ותותאם לחיי המסחר והכלכלה המתפתחים. מרשות המסים נמסר בהקשר זה כי הם פועלים לעדכן את הרשימה ובכוונתם לפעול לקידום אישור תקנות בעניין במושב הכנסת הקרוב, אך מבחינת סדרי עדיפויות הם העדיפו לקדם חקיקת סתימת פרצות מס משמעותית יותר, על פני חקיקה שרק תשים "זרקור" על תכנון קיים.

המבקר מעיר גם כי הרשות אינה מטילה קנסות בגין אי־דיווח על תכנוני מס, וכי בתוכניות העבודה של חטיבת חקירות ומודיעין לא הושם דגש על הטיפול בתכנוני מס אגרסיביים. בדו"ח המבקר צוין כי הוא רואה בחיוב את הצעדים שנקטה הרשות לסגירת חלק מפרצות המס בשנים האחרונות, אך הדבר אינו מספיק: "לא היה די בטיפולה של הרשות בפרצות מס האחרות, המאפשרות הימנעות מתשלומי מס הנאמדים בסכומים מהותיים, וטיפולה בהן נמשך זמן רב מדי".

בין השאר, המבקר מתייחס לכך שאין ברשות המסים גוף המופקד על הטיפול באיתור ובזיהוי של פרצות. ביקורת נוספת נוגעת לכך שגם במקרים שבהם התגלה כי לא דווח על תכנון מס החייב בדיווח - משרדי השומה העדיפו לטפל בכך במישור האזרחי, ולא להעביר את התיק לבדיקה במישור הפלילי.

בדו"ח המבקר צוין כי משרדי השומה ומע"מ כמעט אינם משתמשים במערכת הממוחשבת לתכנוני מס, שנועדה לשמש כלי לעבודה שוטפת ולניהול — כך שבפועל מערכת זו התרוקנה מתוכן. בנוסף, הרשות אינה משתמשת באופן תדיר במאגר המידע הבינלאומי של OECD לסגירת פרצות מס.

המבקר מותח ביקורת גם בנושאים שהרשות כבר פועלת לטיפול בהם — למשל העובדה שמנהל הרשות לא הפעיל את הסמכות שהקנה לו המחוקק לצורך מיסוי חברות ארנק. נושא זה אמור להיות מוסדר בחוק ההסדרים הקרוב.

מהרשות נמסר כי היא "חרתה על דגלה את המאבק בהון השחור ובתכנוני המס הלא־לגיטימיים", וכי "חלק ניכר מהעשייה ברשות בשנים האחרונות הוקדש לטיפול בסגירת פרצות מס ובתכנוני מס בלתי־ראויים, אם בדרך של חקיקה, פרסום החלטות מיסוי וחוזרים מקצועיים, ואם בדרך של טיפול שומתי ואף בהתמודדות בבתי משפט.
"היקף גביית המסים בשנים האחרונות מהפרשי שומות בעקבות ביקורת של מס הכנסה הוא כ–11 מיליארד שקל בשנה בממוצע, והרוב המוחלט נובע מהתמודדות עם תכנוני מס", אומרים ברשות. "זאת ועוד, רשות המסים יזמה תיקוני חקיקה וסתמה עשרות פרצות בחוקי המס, תיקונים שהניבו תוספות מס הנאמדות במאות מיליוני שקלים במצטבר להכנסות המדינה.

"בין אלה ניתן למנות את התיקונים לפקודת מס הכנסה, שסגרו את פרצות המס בחברה משפחתית ובמודל מיסוי הנאמנויות ומיסוי חלוקת דיווידנד מרווחי שיערוך; ואת סגירת פרצות המס במודל חברה נשלטת זרה ובמודל חברת משלח יד זרה. "גולת הכותרת של עשייה זו היתה תיקון החקיקה היוצר חובת דיווח על שימוש בחוות דעת או נקיטת עמדה הסותרת עמדה רשמית של רשות המסים".

ההמלצות העיקריות

1. על משרד האוצר ורשות המסים לפעול במשותף לסגירת פרצות מס הגורמות לאובדן הכנסות למדינה ולהגדלת האי־שוויון - שצפויה להביא לצמצום התמריצים לתכנוני מס.

2. על מנהל הרשות לוודא כי רשימת תכנוני המס החייבים בדיווח לא תישאר בגדר אבן שאין לה הופכין, אלא תותאם לשינויים בעולם העסקים.

3. על הרשות להגביר את האכיפה ואת הציות להוראות החוק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker