בלגאן באוצר: כך מתנהל מו"מ על מיליארד שקל - וביקורת חריפה על המנכ"ל וראש אגף התקציבים - דו"ח מבקר המדינה - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בלגאן באוצר: כך מתנהל מו"מ על מיליארד שקל - וביקורת חריפה על המנכ"ל וראש אגף התקציבים

מבקר המדינה קובע כי מנכ"ל האוצר, שי באב"ד, והממונה על התקציבים, אמיר לוי, ניהלו את המשא ומתן על תקציב הביטחון לשנים הקרובות באופן לא יעיל, בלי לערב את האגפים השונים במשרד האוצר וללא ליווי משפטי ■ באב"ד: "לא ידעתי שהמו"מ נערך בלי לשתף גורמים מהחשכ"ל"

10תגובות
שי באב"ד
אמיל סלמן

מבקר המדינה, יוסף שפירא, מותח ביקורת חריפה ביותר על הדרך שבה ניהלו משרד האוצר, ובעיקר מנכ"ל המשרד, שי באב"ד, וראש אגף תקציבים במשרד, אמיר לוי, את המשא ומתן עם משרד הביטחון על תקציב הביטחון לשנים הקרובות.

הסיכום התקציבי בין משרד האוצר למשרד הביטחון וצה"ל ב–2015 ו–2016 כלל ניסיון לתקן את הסכם פנסיית הגישור מ–2008, טיפול בתוספת התקציב למשרד הביטחון ולצה"ל ב–2015, מתווה תקציבי ל–2016–2020, התאמת בסיס התקציב לשינויים מבניים ופינוי מקורות, דמי קיום לחיילי חובה, שקיפות ובקרה, שכר עובדי משרד הביטחון, הרשאה להתחייב וסעיף כללי.

מבדיקת המבקר בקרב בכירי האוצר, בהם גם החשבת הכללית, מיכל עבאדי־בויאנג'ו, וממסמכים שנאספו במהלך הביקורת, עולה כי המשא ומתן נוהל מטעם האוצר על ידי סגן הממונה על התקציבים באוצר, נוח הקר, בגיבוי של ראש האגף לוי. אגף התקציבים הגיע לסיכומים בנושאי כוח אדם, קיצור שירות, ועדת גורן לבחינת הקריטריונים לזכאות לסיוע מאגף השיקום במשרד הביטחון, ושקיפות ובקרה. בנושא הגמלאות לא הושג סיכום — מה שהצריך את מעורבות שר האוצר, משה כחלון — ששלח את מנכ"ל משרדו, באב"ד, להגיע להכרעות.

מבקר המדינה קובע כי בנושאים רבים בעלי משמעויות כספיות בהיקפים של מיליארדי שקל, המשא ומתן נוהל ללא ליווי של הייעוץ המשפטי באוצר.

גרונר התערב

מבדיקת המבקר עולה כי ב–18 בנובמבר 2015 הוכנה טיוטת ההסכם בין האוצר למשרד הביטחון וצה"ל. באותו יום פנה מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר, למנכ"ל האוצר באב"ד במכתב וציין: "מדובר בהסכם מורכב הנוגע בעולמות תוכן דוגמת הסכמי שכר, גמלאות ואקטואריה. לנושאים אלה השפעה תקציבית ארוכת טווח לעשורים הקרובים, הנאמדת בעשרות מיליארדי שקלים. סבורני שחתימה על הסכם מסוג זה לא נכון שתיעשה בלי שגורמי המקצוע האמונים על נושאים אלה בממשלה — אגף החשכ"ל, אגף הממונה על השכר ואגף הפיקוח על שוק ההון, הביטוח והחיסכון — ייתנו דעתם על ההסכם המתגבש. לפיכך, העברתי את טיוטת ההסכם לעיונם של הגורמים המוזכרים לעיל. אני מאמין כי דרך פעולה זו תמנע חזרה על טעויות שנעשו בעבר בהקשרים אלה, שההסכם המתגבש נועד, בין היתר, לתקנן".

בעקבות התערבות מנכ"ל משרד רה"מ, העבירה למחרת החשבת הכללית עבאדי־בויאנג'ו את טיוטת ההסכם לבאב"ד ולוי. באוצר קיימו דיונים בהערותיו של הממונה על השכר דאז באוצר, קובי אמסלם, בהשתתפות בכירי המשרד, וב–24 בנובמבר נחתם הסיכום התקציבי. בהמשך, העביר לוי את הסתייגויותיו מהסיכום התקציבי, ועבאדי־בויאנג'ו העבירה אף היא את הערותיה לבאב"ד.

עבאדי־בויאנג'ו בישיבת ועדת הכספים של הכנסת, אשתקד
אמיל סלמן

מבקר המדינה קובע כי ההסתייגויות של החשבת הכללית ושל הממונה על השכר דאז — לפני ואחרי חתימת הסיכום התקציבי — כללו הערות מקצועיות רבות. בין השאר, טען אמסלם כי מעורבות אגף התקציבים בנושאי שכר וגמלאות אינה בסמכותו ובתחום עיסוקו, וחוסר המקצועיות בולט בניסוח סעיפי הסיכום. אמסלם הוסיף כי ההסכם גובש ללא שיתוף אגף השכר ותוך מידורו. לטענתו, ההסכם כלל ויתור על טיפול בבעיות עיקריות בנושא הטבות השירות והפרישה מצה"ל, תוך התעלמות מהצורך לשנות הסכמים בשל שינוי מודל השירות בצה"ל, וכי להסכם השלכות רוחב לגבי שאר כוחות הביטחון, הנהנים מהסדרים זהים שלא הובאו בחשבון.

32 שינויים בטיוטת הסיכום התקציבי

בתשובת מנכ"ל האוצר למבקר המדינה צוין כי "במהלך הישיבות ב–22 ו–23 בנובמבר הועלו כלל ההשגות של הגורמים השונים באוצר לטיוטת הסיכום. בעקבות ישיבות אלה נערכו כ–32 שינויים בטיוטת הסיכום".

מבקר המדינה העיר למנכ"ל האוצר ולממונה על התקציבים כי ניהול המשא ומתן על הסיכום התקציבי עם משרד הביטחון וצה"ל התנהל באופן לא תקין ולא יעיל, וללא ליווי של הייעוץ המשפטי באוצר. אגף התקציבים ניהל משא ומתן בנושאי שכר וגמלאות, שיש להם משמעויות כספיות גדולות ועשויות להיות להם השלכות רוחב על יתר גופי הביטחון, ללא תיאום ושיתוף אגף הממונה על השכר.

אגף התקציבים לא שיתף במשא ומתן את אגף החשכ"ל, אף שהוא אמון על ביצוע בקרות על נתוני השכר והגמלאות בצה"ל; לא את אגף שוק ההון, אף שהאגף אמון על קביעת הנחות אקטואריות בחישובי קרנות הפנסיה; ולא את רשות המסים, אף כי הסיכום כלל סעיפים המתייחסים לנושא הבלו על הסולר.

לדעת מבקר המדינה, על מנכ"ל האוצר להיות מעורב בנושאים הדורשים שיתוף פעולה בין אגפים כבר בתחילת הטיפול בנושא, ולוודא ששיתוף פעולה כזה מתקיים.

באב"ד: "ברגע שנודע לי, פעלתי מיידית"

בתשובת מנכ"ל האוצר צוין: "במשך כמה שבועות אגף התקציבים אכן ניהל משא ומתן מול משרד הביטחון בנושאי ניהול תקציב רב־שנתי של משרד הביטחון. לא ידעתי שבמסגרת המשא ומתן נידונו גם נושאים שאינם תקציבים ושאינם בתחום הסמכות של אגף התקציבים, וגם לא ידעתי שהוא נערך בלי לשתף גורמים מהחשכ"ל, אגף השכר והסכמי העבודה והייעוץ המשפטי במשרד. ברגע שנודע לי על כך, פעלתי באופן מיידי לערוך דיונים פנימיים בהשתתפותם ולקבל את כל הערותיהם, לפני חתימה על הסיכום הסופי".

בתשובת אגף התקציבים צוין כי "הסיכום התקציבי שנחתם עוסק בנושאים רבים שהם בתחומו של האגף. בנושאים הקשורים ליתר האגפים, נוסף על מידע וניתוחים הקיימים ברשותנו, נסמכנו על מידע וניתוחים שהתקבלו מיתר האגפים. אנו מצויים בשלב שבו מתקיימת עבודה משותפת של כלל אגפי האוצר לשם השלמת התהליך".

בתשובת אגף החשכ"ל צוין כי הסיכום מנובמבר "גובש ללא שיתוף או ידיעה של אגף החשכ"ל ואגף הממונה על השכר והסכמי העבודה, אף שעל פי החלטת הממשלה 4088 אגף החשכ"ל אמון על ביצוע בקרות על נתוני השכר והגמלאות בצה"ל והוא גורם מקצועי קריטי, בעל ידע וכלים לבחינת הסכמי שכר, גמלאות ואקטואריה של צה"ל הדרושים לצורך גיבוש הסיכום. לאחר שטיוטת הסיכום הובאה לידיעתנו, בזמן קריטי טרם חתימת הסיכום, פעלנו בדחיפות למתן התייחסותנו הפרטנית לסעיפים השונים. התייחסותנו הביאה לשינויים גדולים בהסכם, שהם בעלי משמעויות תקציביות דרמטיות לעשרות שנים".

בתשובת אגף השכר והסכמי העבודה צוין כי האגף "התוודע לסיכום המתגבש רק כמה ימים לפני מועד החתימה, וזאת בעקבות פנייתו של מנכ"ל משרד ראש הממשלה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#