הרגולטורים שבויים בידי החברות: פועלים לטובתן על חשבון הציבור

יחסים קרובים בין מפקחים למפוקחים תורמים להטיה לרעת הציבור — ולטובת מונופולים וחברות עסקיות, שנהנים מעדיפות במשאבים על פני הרגולטורים ■ מנגנון הפיקוח על המחירים אינו מעודכן בתחומים רבים — מביצים ולחם ועד רישוי כלי רכב ותעריפי מכון התקנים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מבקר המדינה מזהיר מפני תופעה של "שבי רגולטורי" — מצב שבו הרגולטור מקדם את האינטרסים של הגופים שתחת פיקוחו על חשבון האינטרס הציבורי. המבקר קובע כי כי משרדי הממשלה לא עשו די לחיזוקם ולשיפור איכותם של הרגולטורים.

המבקר מסביר כי השבי הרגולטורי יכול להיווצר מיחסי גומלין הדוקים בין הרגולטור לגוף המפוקח, שיוצרים לעתים הזדהות עם האינטרסים שלו. הרגולטור מתבסס בהחלטותיו פעמים רבות על ידע שמוסרים הגופים המפוקחים, שלעתים עולה על זה שלו, שכן ברשותם בסיס הידע העסקי שרכשו וגם הבנה מקיפה של הענף שבו הם פועלים ומערך הכוחות בו. לא אחת יש תלות כלכלית של המדינה בגופים המפוקחים, מה שמקנה להם אמצעי לחץ על הרגולטורים. קבוצות אינטרסים וקבוצות פוליטיות גם מקיימות קשרים עם הגופים המפקחים, וכך משפיעות על חוקים ותקנות לטובתן. בנוסף, יש פערים בין המשאבים הצנועים יחסית של הרגולטורים לבין אלה שמשקיעים הגופים המפוקחים לניצול הרגולציה לשימושם.

המבקר מציין כי תופעת הריכוזיות הקיימת בענפי המשק השונים, בהם משק החשמל, הובילה לעלייה ביוקר המחיה. לדבריו, במצב זה לא נוצרים תנאי תחרות אמיתיים במשק, ומונופולים ממשיכים לשלוט בענפים השונים. נראה כי הריכוזיות מתאפשרת, בין היתר, מאחר שהצרכנים אינם מיוצגים בגופים האחראים לרגולציה, ולפיכך האינטרסים שלהם אינם מיוצגים כראוי. לדברי המבקר, כל עוד עומדות מול הצרכנים חברות בעלות כוח שוק ריכוזי, יש לקיים מערך רגולציה שיגן עליהם.

בדצמבר 2011 החליטה הממשלה כי נציב שירות המדינה והממונה על התקציבים יפעלו לשיפור איכותם ויכולותיהם של הרגולטורים. הוחלט אז שיוקם צוות לייעול מנגנוני האסדרה, ושראש האגף לתכנון במשרד ראש הממשלה יפעל, בסיוע משרד הכלכלה, לפיתוח תורת אסדרה ממשלתית (צוות פיתוח תורת אסדרה) עד סוף יוני 2012. ואולם עד כה, במשך יותר משלוש שנים, לא נעשתה בחינה סדורה וכוללת של מערך הרגולציה על ידי נציבות שירות המדינה ומשרדי הממשלה.

אין שליטה מרכזית ועקבית על הפיקוח

אחד ממנגנוני ההגנה המובהקים מפני חברות בעלות כוח שוק ריכוזי הוא הפיקוח על המחירים. המבקר מצא כי שיטות הפיקוח אינן מעודכנות, ואין תכלול של המידע הנצבר ביחידות הפיקוח. הפיקוח על המחירים מבוצע ללא ראייה רחבה וברורה, וללא שליטה מרכזית ועקבית על מערך הפיקוח.

מבקר המדינה מצא ליקויים בשורה ארוכה של מוצרים מפוקחים, שנבעו ממחסור בנתונים, סחבת רבת שנים מצד הממשלה וחוסר שיתוף פעולה מצד המפוקחים. אלה כוללים מחירים של ביצים ולחם ותעריפים של אחסנה וניפוק מוצרי דלק, נסיעה במונית, השתלמויות נהיגה, רישוי רכב ומכון התקנים. לדעת משרד מבקר המדינה, על המשרדים האחראים להגדיר עבור עובדי יחידות הפיקוח מהם תחומי הידע הנדרשים לעבודתם, להפנות משאבים להכשרות בנושאים אלה, וכן לתכלל את עבודת הפיקוח על המחירים.

ב–2004 עלה הצורך בעדכון נוסחת סוארי מ–1996, המשמשת לבחינת הצורך בשינוי מחיר בחלק מהמוצרים המפוקחים. בהחלטת ממשלה מדצמבר 2011, שהתקבלה מחשש שהתשואה להון גבוהה מדי, נקבע כי יש לעדכן את הנוסחה. עם זאת, רק בנובמבר 2012 התחיל משרד האוצר בתהליך לבחינת הנוסחה ועדכונה, בכלל זה באמצעות ועדה בראשות מנכ"לית משרד האוצר לשעבר, יעל אנדורן. 
עד מארס 2015, מועד סיום הביקורת של מבקר המדינה, עדיין לא הושלמה בחינה זו. מצב שבו ועדת המחירים משתמשת בנוסחה לא עדכנית עלול לפגוע ביעילות הפיקוח ככלי להתמודדות עם ריכוזיות בשווקים — וליצור עיוותים בקביעת המחירים המפוקחים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker