הפיקוח והבקרה הכספיים על בתי החולים הממשלתיים - רופפים ביותר

מנהלי הכספים, שאמורים להיות שומרי הסף של בתי החולים מטעם המדינה, מועסקים פעמים רבות בדרגה נמוכה, המקשה עליהם לבצע את תפקידם מול ההנהלה, אינם נחשפים לכל המידע על בית החולים - והמדינה אינה יכולה לפקח על הפעילות במרכז הרפואי

רוני לינדר
רוני לינדר

הפיקוח והבקרה של המדינה על ביצוע התקציב וניהול מערך הכספים בבתי החולים הממשלתיים רופפים ביותר - כך כותב מבקר המדינה בפרק בדו"ח שלו שפורסם אתמול.

משרד מבקר המדינה מצא כי מנהלי הכספים בבתי החולים הממשלתיים סובלים ממידור, מעמד נמוך ושליטה לא נאותה בתנועות הכספיות בבתי החולים. המבקר קובע כי על המדינה להחליט אחת ולתמיד אם בתי החולים צריכים להתנהל כתאגידים עצמאיים, ואז לאפשר להם יותר גמישות ועצמאות ניהולית, או להפך - לנהל פיקוח ובקרה צמודים על מערכי הכספים של המרכזים הרפואיים, תוך מינוי של מנהל כספים אחד בכל מרכז רפואי, שישמור על האינטרסים והנכסים של המדינה בראייה כוללת.

רופאים מנתחים בבית החולים רמב"ם בחיפה
בית חולים רמב"ם צילום: חגי פריד

מהביקורת שערך משרד מבקר המדינה עולה כי מנהלי הכספים, שאמורים להיות שומרי הסף של בתי החולים מטעם המדינה, מועסקים פעמים רבות בדרגה נמוכה, המקשה עליהם לבצע את תפקידם מול הנהלת בית החולים. הם אינם נחשפים לכל המידע על בית החולים, וחלקם כלל אינם עובדי מדינה, אלא עובדי "תאגיד הבריאות" שלצד בית החולים, ולכן חלק מהכללים החלים על עובדי מדינה אינם חלים עליהם, והמדינה אינה יכולה לפקח על הפעילות במרכז הרפואי.

תאגידי הבריאות, המכונים גם קרנות המחקר, הם גופים שפועלים לצד בתי החולים, ומטרתם להפעיל את תשתיות בתי החולים מחוץ למסגרת הפעילות הרגילה. הם נועדו לאפשר גמישות ניהולית וסיוע כספי בתשלום שכר לרופאים, ברכישת ציוד וכדומה.

יוסף שפירא, מבקר המדינהצילום: מיכל פתאל

בכל המרכזים הרפואיים הנתונים הכספיים של תאגיד הבריאות, המנהל לעתים מאות רבות של מיליוני שקלים ופעילות רפואית נרחבת, אינם חשופים למנהל הכספים של בית החולים בזמן אמת, וגם לא לחשבות משרד הבריאות. "לכן, אין ביכולתם של גורמים אלה לבחון את תקציבי המרכזים הרפואיים ולפקח עליהם כראוי, ובפרט על תקציבי תאגידי הבריאות", נכתב בדו"ח המבקר.

"לדעת משרד מבקר המדינה, נוכח החשיבות הרבה של מערך כספים מקצועי והביקורת החשבותית הנדרשת על ניהול התקציב ותהליכי הרכש במרכזים הרפואיים, על משרד הבריאות, אגף החשבת הכללית ונציבות שירות המדינה לבחון את מערך הכספים במרכזים הרפואיים, ולהגדיר את הצרכים - ועל פיהם גם את המעמד והסמכויות לניהול מערך זה", נכתב בדו"ח. "על הגופים האמורים לעיל להעמיד לרשות מנהל הכספים שימונה את מרב הכלים על מנת שיעמוד במשימתו, תוך התחשבות בצורכי הנהלת בית החולים שעמה הוא פועל בצורה הדוקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ