ההיערכות הביטוחית להתמודדות עם נזקי רעידת אדמה או מלחמה אינה מניחה את הדעת

מבקר המדינה: המדינה והמשק עלולים להיות חשופים להשפעות כלכליות רוחביות קשות וארוכות טווח

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

מבקר המדינה בדק באגף החשב הכללי באוצר את הערכות המדינה מבחינה ביטוחית לרעידות אדמה, נושא שבשנים האחרונות מסרב לרדת מהכותרות ואת היערכות הממשלה לביטוח רכוש ותשתיות בגין נזקי מלחמה ופעולות טרור.

במסגרת ההיערכות לביטוח מפני רעידות אדמה, נבדקה ההיערכות לביטוח רכוש של משרדי ממשלה ויחידות הסמך שלה ולביטוח נכסי תשתית חיוניים של המדינה. במסגרת ההיערכות לביטוח מפני נזקי מלחמה וטרור, נבדקה קרן הפיצויים ברשות המסים. בין היתר נבדקו יכולת הקרן והיערכות החשב הכללי לספק כיסוי ביטוחי לאזרחים ולגופים ציבוריים בעת מלחמה כוללת.

מכונית שנפגעה בק.שמונה, מלחמת לבנון השנייה

דו"ח המבקר מציין כי מיקומה של ישראל באזור השבר הסורי-אפריקני ושבר יגור מעמיד אותה בסכנה של רעידת אדמה הרסנית. לבד מסכנה זו, עורף המדינה ותשתיותיה חשופים לפגיעה ולנזקים כבדים עקב התלקחות אפשרית של מלחמה כוללת. על פי הדו"חות הכספיים של הממשלה, עלות רכושה הקבוע ב-31 בדצמבר 2010 היה כ-445 מיליארד שקל. בסכום זה נכללים, בין היתר, נכסי תשתית אזרחיים שערכם כ-251 מיליארד שקל.

לדעת מבקר המדינה ההיערכות הביטוחית של הממשלה, הן להתמודדות עם נזקי רעידת אדמה והן עם מלחמה כוללת אינה מניחה את הדעת. נמצאו שורה של ליקויים בהיערכות בשני הנושאים. כן נמצא כי חלק מן הליקויים שעליהם הצביע משרד מבקר המדינה בדו"חות קודמים, בנושא ביטוח סיכוני מלחמה, טרם תוקנו.

בכלל הליקויים בהערכות העלתה הביקורת כי האוצר אינו מנהל מדיניות ביטוח מערכתית, וכי אגף התקציבים, החשכ"ל ורשות המסים באוצר אינם מנהלים את הסיכונים האמורים. עולה חשש כי אם תהייה רעידת אדמה הרסנית, חלק מהביטוחים שנרכשו על ידי חברות תשתית חיוניות למשק יוגדרו כביטוחי חסר. וכן, יכולת קרן הפיצויים ברשות המסים לכסות נזקים עקב מלחמה כוללת קטנה מאוד. בשל היתרה הנמוכה יחסית של קרן הפיצויים, לא תהיה למדינה היכולת לפצות את אזרחי המדינה, גופים ציבוריים וחברות תשתית חיוניות בגין נזקי מלחמה כוללת.

דו"ח המבקר קובע כי בשל החשיפה הניכרת של נכסי המדינה ואזרחיה בעת מלחמה כוללת ורעידת אדמה הרסנית, אשר אינן מגודרות מראש באופן ביטוחי הולם, המדינה והמשק עלולים להיות חשופים להשפעות כלכליות רוחביות קשות וארוכות טווח, כגון פגיעה ביעדי הממשלה ובתכניותיה לטווח הארוך, ולעליות מחירים של שירותים חיוניים עקב הצורך להקצות משאבים לשיקום הנזקים.

המבקר קובע כי מאז מלחמת לבנון השנייה ופרסום דו"ח מבקר המדינה שעסק במלחמה, לפני כארבע שנים, טרם הוסדר פתרון ביטוחי מערכתי לגידור נזקי מלחמה של גופים ציבוריים. לגופי תשתיות ממשלתיות חיוניות למשק אין פוליסת ביטוח הולמת מפני נזקי טרור ומלחמה. חלק מהם מסתמכים באופן מוחלט על קרן הפיצויים של החשכ"ל כמקור לפיצוי, בעוד האוצר פועל להחרגתם מקבלת פיצוי. המבקר קובע כי בפעילות האוצר להחרגה ללא הסדרת פתרון מערכתי ביטוחי אחר יש משום הסרת האחריות של הקרן ושל האוצר כחלק מהאחריות הכוללת של הממשלה.

ביטוח הרכוש של משרדי הממשלה ויחידות הסמך למלחמה נעשה על ידי קרן פנימית לביטוחי ממשלה המנוהלת על ידי החברה הממשלתית ענבל. היתרה הרשומה בקרן הפיצויים לחודש אוגוסט 2011 הייתה כ-3.4 מיליארד שקל. לדעת משרד מבקר המדינה, ספק אם יתרה זו תספיק לפיצוי נזקים עקב התלקחות מלחמה כוללת שכן היקפי הנזקים בה צפויים להיות גבוהים בהרבה מהנזקים לעורף במלחמות העבר. לפיכך, מן הראוי שהחשכ"ל יבדוק, על רקע האפשרויות לביטוח כנגד סיכוני מלחמה וטרור בשוק הבין-לאומי, אפשרויות לשילוב המגזר הפרטי וחברות בין-לאומיות בהוצאת הנושא הביטוחי של סיכוני מלחמה וטרור מחוץ לממשלה, גם אם באופן מוגבל, בהתאם לכדאיות כלכלית.

צילום: אי–פי

בתגובה נמסר ממשרד האוצר כי "האוצר ילמד את המלצות המבקר ויפעל ליישומן". באשר להערכות הפיננסית לרעידות אדמה אומר האוצר כי, "במהלך השנה האחרונה פעול צוות בינמשרדי מיוחד וביצע עבודת מטה מעמיקה לבחינת הערכות הפיננסית והביטוחית של ישראל באירוע רעידות אדמה. ממצאי והמלצות הצוות הוצגו לממשלה וצפויות לעבור בהחלטת הממשלה. בין הממצאים נמצא כי ברשות הממשלה קיימים מקורות מימונים שונים להתמודדות פיננסית בהתאם לתרחישים שונים. הכלים היעלים ביותר הינם קרן הון ריבונית וביטוח משנה. במקביל משרד האוצר פועל לבחינת מודל ההון של הקרן הפנימית בחברת ענבל וכן של קרן הפיצויים ברשות המסים, באמצעות דירקטיבות בינלאומיות מקובלות".

לדברי האוצר, שיעור הביטוחים של משקי בית בישראל נגד נזקי רעידות אדמה גבוה מאוד, 60%, גם בהשוואה למדינות המועדות לרעידות אדמה. מאידך, מי שאינו מבטח את נכסיו וגם לא שיתף פעולה עם צוות בינמשרדי בראשות האוצר לנושא רעידות אדמה הוא משרד הביטחון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker