מי מפקח על מגן דוד אדום שתקציבו השנתי עומד על 573 מיליון שקל?

מבקר המדינה: יש לשקול לקצוב את כהונת היו"ר והמנכ"ל; פגמים בהתנהלות ועדת הביקורת של מד"א

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר


כיצד מנוהל מגן דוד אדום, גוף שתקציבו השנתי עומד על 573 מיליון שקל ואמון על שירותי העזרה הראשונה וניהול בנק הדם בישראל? מבקר המדינה צלל לעומק סוגיית הניהול של מד"א, שהוא תאגיד ציבורי סטטוטורי שפעילותו מעוגנת בחוק מיוחד, וגילה בעיות רבות באופן הניהול שלו.

המבקר בדק את ניהולו של מד"א בהתאם לכללי ה"ממשל התאגידי" שאמנם עדיין לא חלים על מד"א, אך לתפיסת המבקר הוא מהווה נקודת התייחסות שיש לשאוף אליה. בסיכום הביקורת קבע המבקר כי קיים "כשל בפיקוח של הוועד הפועל וועדת הביקורת על פעילות מד"א".

בניגוד לחשיבות שיש להפרדת תפקידים בין מועצת המנהלים (שתפקידה לבקר) לבין ההנהלה בכללי הממשל התאגידי, מצא המבקר כי במד"א גם לוועד המנהל יש תפקידי ניהול: כך למשל, יו"ר הוועד הפועל, נועם יפרח, מעורב, לפי החלטת הוועד הפועל, בניהול התרומות בסך 120 מיליון שקל בשנה, ובסדרי הקצאתן. בנוסף, מעולם לא הוסדרה בכתב הפרדת סמכויות בין הוועד הפועל להנהלת מד"א. "דבר זה ראוי לעשותו", טוען המבקר, שבעבר כבר מתח ביקורת חריפה ביותר על מינויו של יפרח שנעשתה תוך מעורבות של שר הבריאות דאז, דני נווה, וכן מעורבות אישית של יפרח עצמו בניהול הישיבה בה נבחר.

מנכ"ל מד"א, אלי ביןצילום: מוטי קמחי

עוד קובע המבקר כי בניגוד למגבלה שחלה היום בשירות המדינה על משך כהונתם של בכירים, בחוק מד"א ובתקנון האגודה אין הגבלה כזו, ובפועל המנכ"ל הנוכחי אלי בין מכהן בתפקידו משנת 2005 ויפרח משנת 2004. המבקר ממליץ למשרד הבריאות לשקול לקצוב את כהונת שני בעלי התפקידים. באשר לכהונת המנכ"ל הנוכחי, המבקר ממליץ לקבוע הסדרי מעבר.

באשר לשינוי תקנון מד"א, דבר עליו המליץ המבקר בעבר, מצא המבקר כי לא התקיים דיון בעניין למרות שהוועדה לשינוי התקנון סיימה את עבודתה כבר לפני חמש שנים. המבקר מותח בעניין זה ביקורת על נשיא מד"א, פרופ' יהודה סקורניק, ש"לא פעל למען העלאת נושא התקנון לדיון".

המבקר בדק גם את האופן בו מד"א מבקר את עצמו, ומצא פגמים ומחדלים בתחום חשוב זה: ועדת הביקורת של הארגון, למשל, לא התכנסה מספיק פעמים וכשכבר התכנסה - לא היה בה מספר החברים הנדרש לקיום דיונים, הוועד הפועל של מדא לא מינה מספיק חברי ועדה שיאפשרו פעילות תקינה ולא עקב אחר עבודתה. במילים אחרות: הוועדה כמעט שאינה מתפקדת. "הוועד הפועל לא פעל להבטחת מילוי תפקידי ועדת הביקורת כפי שהוא עצמו קבע אותם", קובע המבקר. "בהתנהלות זו יש משום אי-הפנמה מצד יו"ר הוועד הפועל, מצד חברי הוועד הפועל ומצד המוסדות המנהלים את חשיבות הביקורת והבקרה".

באשר למבקר הפנים של מד"א, העלתה הביקורת כי בניגוד לחוק הביקורת הפנימית, ממלא מבקר הפנים של מדא תפקידים נוספים בארגון ואף נוכח בישיבות ועדת המכרזים - תחום רגיש שעליו לבקר.

באשר לפונקציה נוספת של ביקורת, היועץ המשפטי, מצא המבקר כי מד"א מעסיקה את אותו היועץ המשפטי החיצוני משנת 2011 (אף כי עד 2008 היקף עבודתו היה מצומצם בהרבה), וטרם מינתה יועץ חדש במקומו. בדומה, מעסיקה מד"א משנת 2004 את אותו משרד רואי חשבון, למרות שהעסקתו הייתה אמורה להסתיים כבר בסוף 2006 ולאחר מכן הוארכה רק עד שנת 2009. נכון להיום, בשל עיכוב במינוי חברים למועצה ולוועד הפועל, לא נבחרו מחליפים לשני התפקידים החשובים.

הוועד הפועל של מד"א, כך עולה מהביקורת, אף לא מקיים דיונים בהערות ועדת הכספים. "היעדר דיון כאמור פוגע בסדרי בקרה כספיים", כותב המבקר. "התנהלות הוועד הפועל בעניין זה, ובראשו היו"ר, לקויה". בנוסף, מצביע המבקר על ניגוד עניינים פוטנציאלי של מנהל מרחב דן במד"א, יוסי כהן, שמכהן במקביל לתפקידו גם כחבר ועדת הכספים של מד"א – שאמורה לפקח על הניהול הכספי בארגון.

הדוח מצביע על תת פעילות של הועד המנהל: חבריו נבחרים בלי בחינה מיוחדת, ועדותיו ממעטות להתכנס - חלקן לא מתכנסות כלל, וחבריו מרבים להיעדר מפגישות, וגם מועצת מד"א שתפקידה לפקח על הוועד הפועל לא מקפידה לקבל דיווחים על פעילותו, וגם חלק מחבריה מרבה להיעדר מישיבות. משרדי האוצר והבריאות, אשר אמורים לפקח על מד"א, התמהמהו מאד במינוי נציגים מטעמם במועצה, ובכך פגעו לדברי המבקר ביכולתם לפקח על הארגון.

המבקר ממליץ למשרדי הבריאות והאוצר לשקול שינוי חקיקה ושינוי תקנון מד"א כדי להתאים את פעילות הארגון לכללי ממשל תאגידי. כן ממליץ המבקר לשקול לשנות את מועצת מדא ש"אינה ממלאת את מלוא תפקידה", ולהגביר את הפיקוח על נוכחות חברי המועצה והוועד הפועל בישיבות.

ממגן דוד אדום נמסר בתגובה: דו"ח זה מצטרף לדו"ח קודם של מבקר המדינה בו קיבלה מד"א שבחים על ניהולה ועל תפקודה, במיוחד בזמן מלחמת לבנון השנייה.
הדו"ח מציף כמה נושאים שבהם מגן דוד אדום, כגוף ציבורי, קיבל את הערות הביקורת וכבר פעל לתיקון הנדרש בנהלים חדשים שהוציא ומבקר המדינה אף ציין עניין זה לחיוב.

"המבנה התאגידי של מד"א משקף את הצרכים העדכניים שלה. הוקדשה לו מחשבה רבה בשנת 2006 לפני שמד"א הצטרפה לצלב האדום, לרבות על ידי משרד המשפטים והבריאות. החוק קובע כי הוועד הפועל של מד"א הוא הגורם המנהל שלה, ובכך אין תחולה לממשל התאגידי החל על חברות פרטיות. זוהי הדרך היחידה להבטיח כי נציגי הממשלה והציבור היושבים בוועד הפועל יהיו מעורבים בניהול השוטף, ובכך תומך גם משרד הבריאות. החוק קובע כי בהנהלה ישב גם נציג העובדים.

"מד"א הסבה את תשומת לב המבקר לכך כי כרגע אין היא יכולה לשלם גמול לחברי ועדות המשנה, וכדי להבטיח את תפקודן הראוי יש להסדיר יכולת גמול שתבטיח את היכולת לאייש את הוועדות ולנהלן ביתר קלות. מבקר המדינה אימץ עמדה זו, ונתן גם לה ביטוי בדו"ח ומשרד הבריאות פועל לתיקון הנושא.

"בעניין כהונת בכירים, יודגש כי מבקר המדינה לא הביע עמדה בנושא הגבלת כהונתו של מנכ"ל מד"א הנוכחי, אשר הינה בהתאם לחוק מד"א. המבקר משאיר לשיקול מד"א ומשרד הבריאות האם בעתיד יש לקצוב בתקנון את תקופת כהונתו של המנכ"ל הבא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker