התוכנית של נתניהו וכ"ץ: האם דמי האבטלה שלי יופחתו - ומה לעשות עם קרן ההשתלמות

ראש הממשלה ושר האוצר הכריזו על תוכנית סיוע למי שנפגעו ממשבר הקורונה ■ מה עם מתפטרים וחיילים משוחררים? שאלות ותשובות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפגין בכיכר רבין, הערב
הפגנת העצמאים, במוצאי שבתצילום: תומר אפלבאום
אבי וקסמן
אבי וקסמן
אבי וקסמן
אבי וקסמן

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, ישראל כ"ץ, הכריזו ביום חמישי על תוכנית סיוע למי שנפגעו ממשבר הקורונה – ואמש פורסמו טיוטות של הצעות החוק שנועדו ליישם את התוכנית.

התשובות המובאות כאן מתבססות על הפרטים שמציע משרד האוצר, ועשויות להשתנות ככל שהממשלה או הכנסת יחליטו להכניס בהן שינויים. במשרד האוצר מקווים לחוקק את התוכנית בימים הקרובים.

הפגנת העצמאים, במוצאי שבתצילום: תומר אפלבאום

עד מתי תוארך הזכאות לדמי אבטלה?

הזכאות, שהוארכה עד 16 באוגוסט 2020, תוארך עד 30 ביוני 2021. אבל יש כוכבית: הזכאות מותנית גם בשיעור האבטלה במשק, כפי שמפרסמת אותו הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. אם הוא יפחת מ-10%, דמי האבטלה לזכאים יקוצצו ב-25% תוך 30 יום מפרסומו של נתון האבטלה המעודכן. אם הוא יפחת מ-7.5% - הארכת הזכאות תפקע תוך 30 יום.

הסבירות לירידה כה חדה באבטלה במשק נראית כעת נמוכה. לצורך הבדיקה של שיעור האבטלה, יובא בחשבון שיעור הבלתי מועסקים בקרב בני 64-25, שהוא לרוב נמוך מבכלל האוכלוסייה (בני 15 ומעלה), אבל יצורפו אליו מי שמוגדרים "נעדרים זמנית מעבודה כל השבוע בגלל סיבות הקשורות בקורונה".

האם התוכנית כוללת "חל"ת גמיש"?

לא. אין בתוכנית התייחסות ל"מודל הגרמני" או לשיטה אחרת של תמיכה בתעסוקה חלקית. עם זאת, המשך המזערי של חל"ת המזכה בדמי אבטלה יקוצר מ-30 יום ל-14 יום. קיצור זה יהיה בתוקף בין 15 ביולי 2020 לסוף תקופת ההטבות בדמי אבטלה.

האם דמי האבטלה יופחתו במשך התקופה?

אם שיעור האבטלה במשק לא יפחת מ-10%, דמי האבטלה ימשיכו להיות משולמים באותם סכומים.

אם יוציאו אותי לחל"ת בספטמבר, ההטבות יחולו גם עליי?

כן. ההטבות בחישוב דמי האבטלה והזכאות להם, לרבות ההקלה בחישוב תקופת האכשרה, יחולו גם על מי שיצטרפו למעגל האבטלה עד סיום מועד ההטבות.

בכוונתי להתפטר מעבודתי. האם ההטבות יחולו עליי?

כן, בכפוף לתקופת ה"צינון" הרגילה של 90 יום החלה על מתפטרים שמעוניינים לקבל דמי אבטלה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץצילום: אוהד צויגנברג

אני בן 67 או יותר. מה עם המענקים?

נשים וגברים בני 67 ומעלה אינם זכאים לדמי אבטלה מפאת גילם, אבל בחודשים האחרונים משולם לאלה מהם שאיבדו את עבודתם בגלל משבר הקורונה "מענק הסתגלות" בסכום של עד 4,000 שקל חודש. סכום המענק תלוי בהכנסותיהם מפנסיה. תשלום המענק כבר הוארך עד אמצע אוגוסט, וכעת מוצע להאריכו עד סוף 2020. השרה לשוויון חברתי וגמלאים, מירב כהן, אמרה כי תפעל לתקן את האפליה לעומת מובטלים צעירים יותר, שההטבות להם אמורות להיות מוארכות עד אמצע 2021.

אני חייל משוחרר – למה אני זכאי?

לאחר שהותר באחרונה לחיילים משוחררים למשוך חלק מהפיקדון שעומד לרשותם לכל מטרה, יוגדל סכום המשיכה המותרת מ-5,300 שקל ל-11 אלף שקל למי שלא חלפו 18 חודש מיום שחרורם, ומ-3,500 שקל ל-7,500 שקל למשוחררים ותיקים יותר.

האם אפשר יהיה למשוך כסף מקרנות ההשתלמות?

כן, אבל רק למי שיצהיר כי הוא או בן זוגו פוטרו או הוצאו לחל"ת החל ב-1 במארס - או (למשל במקרה של עצמאים) שהכנסתו שחייבת במס, בממוצע חודשי, ירדה בין 2019 ל-2020. המשיכה מקרנות ההשתלמות בפטור ממס תתאפשר במקרה זה גם לפני שחלפה תקופת החיסכון המינימלית הנדרשת כיום לשם כך, שש שנים (או שלוש שנים למי שהגיע לגיל הפרישה). המשיכה תוגבל ל-10,500 שקל בחודש, ותוכל להיעשות בין 15 ביולי 2020 ל-14 בינואר 2021.

אילו עצמאים יהיו זכאים למענק הדו-חודשי החדש?

המענק ישולם לפי מודל דומה לפעימה השנייה של המענק לעצמאים, בכמה שינויים. ראשית, תקרת ההכנסה החייבת במס תהיה 640 אלף שקל, ולא מיליון שקל. היא תיבדק ככלל לפי נתוני 2018 – אבל בעבור מי שהתחיל לעבוד כעצמאי ב-2019, או שהיו לו הפסדים ב-2018, תיבחן התקרה לפי נתוני 2019. בחישוב התקרה ייכללו מחצית מהכנסות החייבות במס של העצמאי או בן זוגו "שאינן מיגיעה אישית".

המענק ישולם רק למי שהכנסותיהם ירדו ב-40% או יותר. ככלל, חישוב ירידת ההכנסות ייעשה לעומת התקופה המקבילה, שנה קודם לכן, לכל תקופת מענק (המענקים הם דו-חודשיים, בגין מאי-יוני 2020, יולי-אוגוסט 2020, ספטמבר-אוקטובר 2020, נובמבר-דצמבר 2020, ינואר-פברואר 2021, מארס-אפריל 2021 ומאי-יוני 2021). במקרה של מי שנהפכו לעצמאים לאחר תחילתה של התקופה המקבילה לתקופת המענק, ייערך חישוב חלופי - שיביא בחשבון את ההכנסות עד סוף פברואר 2020. המענק ישולם רק לעצמאים בני 20 ומעלה. מלבדם, גם שכירים שהם בעלי שליטה בחברת מעטים זכאים למענק, לפי תנאים דומים.

מה יהיה סכום המענק לעצמאים?

סכום המענק המרבי יהיה 15 אלף שקל לחודשיים. תיקבע גם רצפה למענק – 1,000 שקל לחודשיים. מהתשלום הראשון ינוכה המענק המיידי בסכום של עד 7,500 שקל שעליו החליטה הממשלה אתמול, ושאמור להיות משולם השבוע. שר האוצר יקבל אפשרות לעצור את תשלום המענקים לפני יוני 2021: הוא נדרש לקבוע בצו בגין כל תקופה דו-חודשית כי ישולם בגינה מענק.

האם התשלום לעסקים יואץ?

הגשת הבקשות למענק לעסקים תמשיך כנראה להיות הליך מורכב ועתיר מסמכים. עם זאת, המקדמות שיקבלו עסקים שהגישו בקשה, עד שיוכרע אם לקבל, יוגדלו. העסקים יקבלו קדמה של 40% אם לא התקבלה החלטה לגבי הבקשה בתוך שלושה שבועות, ו-20% נוספים אם לא התקבלה החלטה בתוך שבוע נוסף. המקדמה תחושב לא לפי סכום המענק שיבקש העסק, אלא לפי סכום המגיע לו לדעתה של רשות המסים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker