אלקין איים, וחשבון המים יקוצץ; החיסכון: 12 שקל בחודש

מועצת המים יצאה למהלך למרות התנגדות גורמי המקצוע, לאחר איום של שר משאבי המים ■ התעשיינים: "מצפים מהשר לממן את ההצעה באמצעות פירוק משרדו המיותר"

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זאב אלקין, שר משאבי המים
זאב אלקין, שר משאבי המיםצילום: אוהד צויגנברג
נתי טוקר
נתי טוקר

מועצת רשות המים - בתמיכה של שני חברים בלבד מול חמישה נמנעים - החליטה להגדיל את הכמות שעבורה נגבה תעריף נמוך מ-3.5 מ"ק ל-4 מ"ק בתקופת משבר הקורונה. לפי ההערכות ברשות, המהלך יחסוך למשקי הבית כ-12 שקל בחודש בלבד - בעיקר לצרכנים כבדים יחסית של מים. מנגד, התעריף הגבוה של המים יעלה ב-3%, וישפיע גם הוא בעיקר על הצרכנים הכבדים, כמו עסקים.

ההחלטה התקבלה למרות התנגדויות של דרגי המקצוע ושל התאחדות התעשיינים ואיגוד לשכות המסחר, וזאת בשל לחצים שהפעיל שר משאבי המים, זאב אלקין. במהלך ישיבה של מועצת המים היום (ה'), איים אלקין כי אם לא תתקבל ההחלטה בהתאם לעמדתו, הוא יפעל להפקיע ממועצת רשות המים את הסמכות להכריע על מדיניות התעריפים, וכי התנהלותה "מעלה תהיות על תפקודה של המועצה".

אלקין אמר ל-TheMarker כי הוא אכן העלה את האפשרות לשינוי חקיקה בעניין. "השיקול לא יכול להיות רק פיתוח משק המים, צריך שיקול כולל. כבר תקופה מרחש תהליך איזון מחודש של הסמכויות בין השר האחראי לבין מועצת רשות המים, שהתחיל השר יובל שטייניץ.

"בחוק ההסדרים השקיעו מאמצים לשכנע אותי לא להכניס סעיף שמעביר לשר את ההחלטות במדיניות התעריפים. בדיון, אמרתי להם שאם המועצה תפגין ניתוק מוחלט מהסיטואציה, אז זה יגרום לי לשקול מחדש את עמדתי בנושא הזה. אתה יכול לפרש את זה כאיום, אבל זה תהליך שהתחיל קודם", הוסיף אלקין.

ברז מיםצילום: ניר שמול

הדרג המקצועי במשרדי הממשלה התנגד לרעיון. במשרד האוצר הבהירו כי המהלך יחסוך לציבור סכום שאינו משמעותי, ובעיקר למשקי בית שהם צרכנים כבדים של מים, כמו בעלי גינות או בריכות. בהתאחדות התעשיינים ובאיגוד לשכות המסחר הבהירו כי מהמלך יערים עוד 45 מיליון שקל על חשבונות המים של העסקים בישראל.

בפועל, ההוזלה הזאת תמומן על ידי העלאת תעריף המים הגבוה ב-3%. אלקין עצמו התנגד להצעה הזו, וטען כי ניתן לממן את העלאת הכמות בתעריף הנמוך באמצעים אחרים.

לדברי אלקין, "בדרך כלל מועצת רשות המים לא משנה תעריפים באמצע השנה. יש השנה תחזיות לגירעון במשק המים, כי עסקים לא פועלים ולא משלמים הרבה - ועדיין אף אחד לא הציע להעלות תעריפים. ב-2017 רכשו מים מותפלים במחיר גבוה - ולא הוחלט מיידית להעלות תעריפים. אני סברתי שהדרך הנכונה היא צריכה להיות קיצוץ בהוצאות בשנה הבאה, למשל באמצעות צמצום רכישה של מים מותפלים".

ועדיין, מדובר על חיסכון של 12 שקל בלבד, ורק למשפחות מבוססות יותר.

"זה שיח לא נכון, צריך לקיים אותו באחוזים. עשינו בדיקה מדגמית בכמה תאגידי מים, ובכולם היתה אותה תוצאה של עשרות אחוזים של משפחות חרגו, בעיקר ביישובי פריפריה. הצרכנים הכבדים דווקא לא ירגישו את השינוי, כי הם חורגים כבר כיום מכמות המים שבתעריף נמוך".

ההחלטה התקבלה בתמיכה של שני חברי מועצה בלבד (נציגי המשרד למשאבי המים ומשרד הפנים), בזמן שחמישה חברי מועצה נמנעו (יו"ר רשות המים גיורא שחם, משרד החקלאות, המשרד להגנת הסביבה ונציגת הציבור מיכל אבן חן).

הנמנעים נימקו את החלטתם בשל הטענה כי צעד זה יוביל להשלכות כלכליות שליליות על כלל המגזר העסקי, ואילו הסיוע למשקי הבית יהיה מזערי ויתבטא בכמה שקלים בלבד בחודש. חברי המועצה שנמנעו בדיון הדגישו כי עבור הצרכן הביתי מדובר בחסכון מצומצם ביותר, שנע בין 12-3 שקלים בחודש בלבד, ואף עשוי להשפיע רק על 7% מהצרכנים - לעומת העלאת תעריפי המים למגזר העסקי בשיעור של כ-3%, שמשמעותה תוספת של עשרות מיליוני שקלים.

התאחדות התעשיינים ואיגוד לשכות המסחר מסרו: "חוסר היכולת של שר המים למצוא דרך לממן את רעיונותיו מבלי לחבל בעסקים הקורסים מצביעה על ניתוק ואטימות. אנחנו במשבר הכלכלי החמור ביותר במאה האחרונה, זה הזמן לסייע לעסקים ולהוציא את המשק מהמשבר - ולא להקשות עליהם בהעלאת תעריפים. היינו מצפים משר המים לתת דוגמה אישית ולממן את ההצעה שלו באמצעות פירוק משרדו המיותר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב