חודשיים וחצי אחרי האישור: 100 מיליון שקל לעמותות תקועות בקופת האוצר

כ"ץ טרם חתם על התקנות המאפשרות את חלוקת הכסף ■ במסגרת חבילות הסיוע למשבר בסך 141 מיליארד שקל, הוקדשו סכומים נמוכים לסיוע ייעודי לעמותות

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית תמחוי של עמותת "לשובע" בתל אביב, באפריל
בית תמחוי של עמותת "לשובע" בתל אביב, באפרילצילום: תומר אפלבאום
נתי טוקר
נתי טוקר

עמותות רווחה וסיוע שספגו מכה קשה במשבר הקורונה, בעיקר מעצירת התרומות, ממתינות לסיוע שכבר אושר בכנסת - אך עד כה, יותר מחודשיים מאז אישור החוק, שר האוצר ישראל כ"ץ טרם חתם על התקנות המאפשרות את חלוקת הכסף.

במסגרת חבילות הסיוע למשבר בסך 141 מיליארד שקל, הוקדשו סכומים נמוכים לסיוע ייעודי לעמותות. בשלב הראשון הוקצו 53 מיליון שקל, מהם 13 מתרומות, אך עד כה הוזרמו לעמותות כ-20 מיליון שקל מתקציב זה. זאת, בשל קריטריונים קשיחים הנוגעים להיקף הפעילות הכספית או אופי פעילות העמותה.

חלק מהעמותות מקבלות מענק מרשות המסים להשתתפות בהוצאות, בדומה למענקים שמקבלים עסקים, אך אלו עמותות שעובדות בקריטריונים מסוימים, למשל יש להן הכנסות ממכירות. עד היום שולם לעמותות באפיק זה כ-42 מיליון שקל, ולתיקים שעדיין בבדיקה שולמו מקדמות של 21 מיליון שקל.

בסוף יולי אושרה בוועדת הקורונה בכנסת קרן נוספת בהיקף של 100 מיליון שקל לעמותות שנפגעו במשבר. שר האוצר אמור היה לקבוע תבחינים בתוך 30 יום, אך הדבר טרם נעשה והעמותות לא קיבלו את הסיוע. האוצר לא פירסם עדיין טיוטה להערות הציבור, וגם חלפה התקופה שבה אמור היה כ"ץ לדווח על יישום ההחלטה.

במכתב ששיגרה ליאור פינקל-פרל, מנכ"לית מנהיגות אזרחית, ליו"ר ועדת הכספים משה גפני (יהדות התורה), נטען כי "אנו כבר מזהים את הכנת הקרקע הצינית של משרד האוצר - כאשר המשרד יחליט לפרסם את תבחיני התמיכה שכל מטרתם היא להביא לניצול מינימלי של התקציב, הוא ימחזר טענות ציניות ואכזריות שייתכן שהעמותות כלל לא נפגעו ולכן כספי הסיוע 'לא מנוצלים'".

ליאור פינקל-פרלצילום: אייל טואג

לדברי פינקל-פרל, "יש דרכים לסייע למגזר השלישי שאינן צריכות דווקא תקציבי סיוע. למשל, לעמותות שכבר עובדות עם המדינה אפשר להאריך התקשרויות ולהקל בצורה גמישה זו. אפשר גם להכיר בתרומות כאילו זו הכנסה. אם העניין לא יטופל אנחנו נהיה ב-2021 על ספו של משבר חריף שלא יאפשר תשתית חברתית שתוכל לתת שירותים רווחיים".

ממשרד האוצר נמסר: "האוצר הקצה סכום של 100 מיליון שקל במטרה לסייע לארגוני המגזר השלישי. הקריטריונים לקבלת הסיוע נמצאים בשלבים סופיים של גיבושם וצפויים להתפרסם בקרוב".

150 מיליון שקל לחיילים משוחררים

שר האוצר כ"ץ הודיע היום על חבילת סיוע לחיילים משוחררים בעלות של כ-150 מיליון שקל. החבילה מיועדת לחיילים שהשתחררו במהלך 2020 - כ-75 אלף חיילים.

במסגרת החבילה יינתן מענק של 2,000 שקל לכל חייל, הכולל 500 שקל שכבר ניתנו למענק ותוספת של 1,500 שקל. העלות הכוללת של המענקים היא 120 מיליון שקל. בנוסף, תורחב תקופת העבודה המועדפת בשל משבר הקורונה והסגרים, ויוענקו הכשרות מקצועיות לחיילים. עלות הרחבת תקופת העבודה המועדפת וההכשרות המקצועיות נאמדת בעשרות מיליוני שקלים. לפי כ"ץ, אישור התוכנית עדיין תלוי באישור הממשלה והכנסת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"