עומר מואב: "הממשלה צריכה לקחת הלוואות ולומר את האמת – זה יקר, אנחנו וילדינו נשלם על זה בעתיד"

למשרדי הממשלה נשלחה השבוע הצעה לא סטנדרטית: להדפיס כסף ולגרום לאינפלציה קבועה בעשר השנים הקרובות ■ "מקור הבעיה הוא שנתניהו לקח את האחריות אליו. התוצאה היא תוכנית סיוע גרועה במיוחד, שהיא פשוט שוחד בחירות"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
פרופ' עומר מואב
פרופ' עומר מואבצילום: תומר אפלבאום
שלי אפלברג
שלי אפלברג

למשרדי ראש הממשלה והאוצר נשלחה השבוע הצעה לא סטנדרטית - ואף כזו שלא ממש תואמת את החוק הישראלי. הרעיון: להדפיס כסף בשיעור של 5%-3% מהתקציב, ולגרום לאינפלציה קבועה בעשר השנים הקרובות.

מי ששלח את ההצעה הוא משה סייג, קניין רכש בינלאומי. לדבריו, אינפלציה נמוכה של עד 5% לא אמורה להטריד את ישראל, שכן "יש לנו מטבע חזק ואין אינפלציה - יש אפילו אינפלציה שלילית. אנחנו יכולים להרשות לעצמנו להדפיס כסף". הוא מציע להדפיס 25-15 מיליארד שקל בשנה - 250-150 מיליארד שקל בעשור - וממליץ כי המדינה תשתמש בכסף לפיתוח תשתיות כמו רכבות וכבישים, בניית בתי ספר ואוניברסיטאות והשקעה בבריאות.

לישראל יש טראומה מאינפלציה, שבשנות ה-80 הגיעה לממדים מפלצתיים וכמעט גרמה לקריסת מוחלטת של הכלכלה המקומית. אבל האם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, ישראל כ"ץ, יתפתו לדון ברצינות ברעיון של סייג? ומעבר לכך - האם יש ממש בהצעה?

שטרותצילום: Bloomberg

"זו הצעה גרועה, שמבטלת את עצמאות בנק ישראל לצורך מימון הוצאות הממשלה על ידי הדפסת כסף", קובע עומר מואב, פרופסור לכלכלה במרכז הבינתחומי הרצליה ובאוניברסיטת וורוויק. פרופ' אשר בלס, לשעבר כלכלן ראשי בבנק ישראל וכיום מרצה לכלכלה במכללת אשקלון, מסכים עם מואב: "מדיניות שאומרת 'בואו נטיל מס - שמכונה אינפלציה - ונשחק את ההתחייבויות של הממשלה' כבר בוצעה בעבר. זה משחק שאפשר לשחק רק במשך זמן קצר, אך לאחר מכן הריביות יעלו לשמים. מי שייפגעו הם החוסכים לפנסיה, שהאינפלציה הגבוהה תשחוק את הכסף שצברו".

כלכלן אחר מתריע: "שומר נפשו ירחק. אין כאן הבחנה בין הוצאה תקציבית לבין דרך המימון שלה. הדפסת כסף היא רק סוג של מימון, ולא תוכנית תקציבית כוללת של השקעות בתשתית ובחינוך. ואולם כיום אין בעיית מימון לגירעון התקציבי - בנק ישראל כבר מייצר פתרון כזה באמצעות רכישת אג"ח. אין צורך לעבור על חוק אי-הדפסה ופשוט להדפיס כסף - ואז לאבד שליטה. זו הצעה לפתרון במקום שאין בו בעיה.

"במדינות רבות שהגיעו לכשל ולסף קריסה, תהליכים החלו בהצעות מעין זו. ברגע שמתחילים, אי אפשר לעצור - ואז מתרסקים במורד המדרון החלקלק. להרחבה מוניטרית יש השפעה מפתיעה ולא קבועה על האינפלציה – זה לא משהו שניתן להנדס אותו. זה לשחק באש ובחומר נפץ עם להביור ביד", אומר אותו כלכלן.

פרופ' אשר בלס

גם מואב מדגיש: "היסטורית, זה אף פעם לא נגמר טוב. אין ארוחות חינם, ואי אפשר להגדיל הוצאה בלי לשלם עליה אחר כך. אינפלציה היא מס על הציבור, והיא גם מס מאוד רגרסיבי - כזה שמגדיל פערים ופוגע במיוחד בחלשים. מעבר לכך, אינפלציה פוגעת בתחרות, משום שהיא מקשה על הצרכנים להשוות מחירים. המחשבה שניתן יהיה לשלוט על זה ברמה של 5% היא אשליה".

בלס מוסיף: "זה פשוט רעיון לא טוב, שעשוי לקלקל את כל ההישגים שהכלכלה הישראלית הגיעה אליהם".

"הממשלה לא יכולה למחוק את המכה שנפלה עלינו, אין קסם"

אם כך, איך ניתן להתמודד עם המשבר הכלכלי?

בלס: "צריך להשקיע בתשתיות ובהכשרות, ולחשוב אילו השקעות יניבו תשואות ויעודדו את שוק העבודה. זה הפתרון. הרחבה פיסיקלית אמורה לסייע, אך הכסף חייב להיות מופנה למקומות הנכונים".

מואב: "הממשלה צריכה לקחת הלוואות ולהגיד את האמת לציבור: הלוואות זה יקר, ואנחנו וילדינו נשלם אותן בעתיד. מסיבה זו, על הממשלה לנהוג בכסף הזה בכבוד ולסייע לבני אדם - ולא לשפוך כסף מיותר על בעלי עסקים.

"צריך להבין שנפלה עלינו מכה קשה שהממשלה לא יכולה למחוק אותה - אין הוקוס פוקוס. צריך להשקיע ולסייע לאנשים לשרוד את התקופה הזאת, עד יעבור זעם. אבל ככל שהממשלה תהיה יותר פופוליסטית ופזרנית, כך כולנו נשלם על זה מחיר יותר כבד בעתיד. לכן, צריך לנצל את המשבר כדי לבצע מהלכים ורפורמות שיקלו על המשק לצאת ממנו".

תן דוגמאות.

"להקל את הרגולציה על עסקים. צריך גם לבצע רפורמה במיסוי ולבטל פטורים ממס - בעתיד נצטרך לשלם יותר מסים, וכדאי שהממשלה תיערך לזה. זה הזמן לבטל את הפטור ממע"מ על ירקות, את הפטור על עסקים באילת, את הפטור הקיים בקרן השתלמות ופנסיה. צריך להבין: לא מדובר במתנות שהממשלה מעניקה לציבור, שכן אם נותנים פטור במקום אחד - אז החשבון יוגש במקום אחר. לכן, כעת אסור לממשלה לתת מתנות לציבור, שכן בעצם במתנות שהן על חשבון הציבור".

בלס חושב שצריך לאפשר לעסקים לקזז הפסדים שנוצרו השנה עם רווחים משנים קודמות. "צריך לאפשר לסקטור העסקי להגיש דו"חות דו-שנתיים, ולקזז את ההפסדים של 2020 עם המסים ששולמו ב-2019. זה יעזור לאותם בעלי עסקים שלא יכולים להתפרנס כעת מהעסק המפסיד שלהם, ואין להם מה לאכול".

"הספינה מיטלטלת בסערה - והקפטן מחלק מתנות לצוות"

אילו חלקים מתוכנית הסיוע של נתניהו צריך לבטל?

מואב: "הייתי מבטל את ההבטחה לדמי אבטלה ללא קריטריון. זה טירוף. צריך להוריד בהדרגה את תשלום דמי האבטלה לפי שיעור האבטלה במשק, וגם לאפשר לאנשים לעבוד באופן חלקי מבלי לאבד את כל הזכאות דמי האבטלה.

"למי שאין עבודה - יסייעו, ומי שעובד ייאלץ לשלם יותר מס. הממשלה נכנסת כעת לחובות אדירים, ולא נכון להטיל את הכל על הילדים והנכדים שלנו. אנחנו צריכים לקחת את זה על עצמנו, ולקחת יותר ממי שמרוויח יותר. כיום, שלושה רבעים מאזרחי המדינה ממשיכים לעבוד".

בנימין נתניהו וישראל כ"ץצילום: Gali Tibbon / AP

מואב מבקר בחריפות את תוכנית הסיוע שהציגה הממשלה. לדבריו, "מקור הבעיה הוא שנתניהו לקח את האחריות על הנושא מאגף התקציבים, שלו יש ניסיון ביצירת תוכניות סיוע שלא פוגעות בתמריצים, והעביר אותה למשרד ראש הממשלה. התוצאה היא תוכניות גרועות במיוחד. לדעתי, מדובר פשוט בשוחד בחירות שיאפשר לו שקט פוליטי עד הבחירות ביוני.

"במצב הנוכחי, המשק דומה לספינה שמצויה בלב ים ופוקדת אותה סערה קשה שהורסת את כל מכשירי הניווט ומשמידה חצי ממלאי המזון והמים. אין ברירה, הקפטן צריך להכריז על משטר צנע, עד שהספינה תגיע לחוף מבטחים. אבל הקפטן שלנו מחלק מנה גדולה לצוות הספינה - ומסתכן בכך שהמלאי ייגמר לפני שנגיע לחוף".

לדברי מואב, התוכנית של נתניהו מתמרצת אנשים לא לעבוד, ובמקום זאת לקבל מהמדינה כספי סיוע. "זו תכנית יקרה שלא ברור מה עלותה. אם נניח שעלותה היא כ-80 מיליארד שקל, המשמעות היא שכל משק בית ישראלי נכנס לחוב של 30 אלף שקל בממוצע".

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר