לשבוע אחד כל רפתן יכול למכור את החלב שלו באיזה מחיר שירצה

בשבוע שעבר הסתיים תוקפו של מתווה לוקר, המסדיר את תכנון שוק החלב בישראל; עד לחקיקה להארכתו מחדש, הרפתנים רשאים למכור את התוצרת בכל מחיר ■ במשרד החקלאות מעריכים כי המחלבות השונות לא ינצלו את ההזדמנות וייצמדו למחיר המטרה הנהוג עד כה

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רפת בקיבוץ אור הנר שבנגב
רפת בקיבוץ אור הנר שבנגב. בעשור האחרון נסגרו כרבע מהרפתות בישראלצילום: עופר וקנין
חגי עמית
חגי עמית

ביום שני בשבוע שעבר הסתיים תוקפו של מתווה לוקר, המסדיר את התכנון בשוק החלב ואת מנגנון מחיר המטרה. בפגישה שהתקיימה בשבוע שעבר בין שר האוצר ישראל כ"ץ, שר החקלאות אלון שוסטר ובכירי תנועת המושבים, התנועה הקיבוצית, התאחדות האיכרים והמועצות המרחביות והאזוריות, הוחלט כי המתווה הנוכחי יוארך בחצי שנה. אלא שהדיון בוועדת הכלכלה בחקיקה שתסדיר את הארכת המתווה, וההצבעה עליה בכנסת, יתרחשו במקרה הטוב רק לקראת סוף השבוע הנוכחי, ורק אחריו תעבור החקיקה בכנסת.

המשמעות היא שמשבוע שעבר מחיר המטרה במשק הישראלי אינו מוסדר. כל רפת בישראל יכולה אם כך למכור את תוצרת החלב שלה באיזה מחיר שתרצה. ולא במחיר המטרה של 1.90 שקלים שנקבע במתווה משק החלב. במשרד החקלאות העריכו היום (ב') כי המחלבות השונות לא ינצלו את ההזדמנות וייצמדו למחיר המטרה, למרות האפשרות שניתנת להם לעשות זאת מבחינה חוקית.

ח"כ שרן השכלצילום: מוטי מילרוד

ח"כ שרן השכל, שליוותה את הסוגייה בוועדת הכלכלה, אמרה השבוע בשיחה עם TheMarker כי "אין צורך לא במחיר המטרה ולא במשטר מכסות במשק החלב. צריך שיתקיים רישוי לרפתנים שרוצים לפתוח משק שבמסגרתו יידרש מהם לעמוד בתנאים מסוימים. הבעיה העיקרית בהסדרה הנוכחית הוא בקשיים שמושתים על יזמים קטנים. התפתח עכשיו בישראל לדוגמה שוק של גבנים קטנים – יצרני גבינות שמעלים את איכות מוצרי החלב שצורכים בישראל. זה שוק גבינות בוטיק שמנסה להתפתח ולא מקבל מכסות או אישורים - בגלל הכמויות המוקצבות במסגרת המכסות והקרטל שמחלק אותן.

"מעבר לכך, החוות הקטנות האלה ידידותיות יותר לבעלי חיים מאשר המשקים התעשייתיים. בזמן שלתנובה אין בעיה לקנות חלב ב-1.90 שקלים לליטר, ליצרנים הקטנים המחיר הזה יכול להיות גבוה. אם יימצא מי שינצל את השבועיים האלה ללא מכסות, זה יכול להיות ניסיון טוב למדינת ישראל".

מוצרי חלב בסופרצילום: טומי כץ

שר האוצר שואף בימים אלה לבצע רפורמה גם במשק החלב במסגרת חוק ההסדרים. כ"ץ הכריז בישיבת הממשלה אתמול על רצונו להוריד את החסמים על ההסדרה במשק החלב ולעבור לתמיכה ישירה בחקלאים. עם זאת, גורמים במשרד החקלאות העריכו כי משמעות ביטול מחיר המטרה במשק החלב תהיה כרוכה במתן סובסידיה של כ-40 אגורות לליטר חלב – שמשמעותה הוצאה שנתית של כחצי מיליארד שקל מקופת המדינה, כדי לשמור על משק חלב שביכולתו לספק את התצרוכת הישראלית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי