בג"ץ קצב זמנים לרשות שוק ההון - אך לא התערב בנוהל הרישוי לשירותים פיננסיים

הרשות השלימה את הטיפול בחלק קטן בלבד מהבקשות לרישיון לנותני שירותים פיננסיים ■ לפי המתווה שסוכם, כל מבקשי הרישיון שעדיין לא הגישו את המסמכים הדרושים, יקבלו על כך הודעה במשך 2020 – ואחר כך תינתן החלטה בתוך כארבעה חודשים לכל היותר

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה ברקת
משה ברקתצילום: אוליבייה פיטוסי
אבי וקסמן
אבי וקסמן

בג"ץ החליט היום (שני) לקצוב זמנים לטיפול בבקשות לרישיונות לנותני שירותים פיננסיים שהוגשו לרשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון. לפי המתווה שעליו סוכם, הטיפול בכל הבקשות צפוי להסתיים עד מאי 2021 לכל המאוחר.

הטיפול בבקשות התארך עד כה לנוכח השינויים החוזרים והנשנים שהכניסה הרשות בנוהל הרישוי שפירסמה, בעקבות הטיפול הדקדקני שלה בחלק מהבקשות וכן בשל כוח האדם המצומצם שהקצתה לשם כך. בנוסף, בבקשות רבות שהוגשו חסרים מסמכים הנדרשים לפי הנוהל.

ההוראה ניתנה בעקבות שתי עתירות שהוגשו ב-2019 נגד הממונה על שוק ההון, ד"ר משה ברקת. את העתירות הגישו חברות בתחום השירותים הפיננסיים וארגונים המייצגים אותן, וביניהן חברת חשב (י.ג.ע) שירותי ביקורת ופורום יועצים לנותני שירותים פיננסים. בענף השירותים הפיננסיים נכלל מגוון של גופים העוסקים בכספים, ובהם חלפני כספים (צ'יינג'ים), נותני שירותים במטבע חוץ, נותני אשראי חוץ-בנקאי, מעניקי שירותי ניכיון צ'קים וחברות טכנולוגיה פיננסית (פינטק). את העותרים מייצגים עורכי הדין ד"ר גיל עשת, אורי גולדמן, עידו מלין וישי זילברברג.

העתירות תקפו את הנוהל המתוקן שפירסמה הרשות בקיץ 2019. נוהל זה הגדיר דרישות חדשות ממבקשי רישיון לנותני שירותים פיננסיים. בעתירות נטען כי הנוהל קובע דרישות דרקוניות ובלתי-סבירות, שמרבית הגופים הפועלים בענף לא יוכלו לעמוד בהן. רוב הגופים הוותיקים בענף, כג'ון צ'יינג'ים, קיבלו היתר זמני להמשיך לפעול, אבל סטארט־אפים חדשים בתחום הפינטק, שפעילותם חייבת ברישיון, אינם יכולים להתחיל בפעילות כל עוד בקשתם לא אושרה.

הבוקר נערך דיון בעתירה בבג"ץ בפני המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, השופט חנן מלצר, והשופטים יוסף אלרון ועופר גרוסקופף. בא כוח המדינה, עו"ד ראובן אידלמן, אמר כי הבקשות נבחנות בקצב ש"אינו אטי יותר" מזה שבו נבחנו הבקשות לפי הנוהל הקודם. מלצר השיב לו: "מתי נסיים את הסאגה? אם לא תסיימו, תוציאו עוד נוהל. ההתרשמות שלנו שמוצאים נוהל להצדיק את הסחבת".

השופט חנן מלצרצילום: אמיל סלמן

אידלמן ציין כי אף שהתקבלו 2,700 בקשות לרישיונות, רק במיעוט מתוכן הושלם הטיפול. בעבר אמרו מקורות ברשות כי גישתם בטיפול בבקשות לרישיונות היא לטפל תחילה בבקשות שהגישו גופים שיכולים לקדם את התחרות בענף השירותים הפיננסיים – ולהשאיר בסוף התור את הגופים שתרומתם לתחרות זניחה לתפישת הרשות, כגון חלפני כספים שכונתיים.

בדיון הציע מלצר "הצעת ייעול", שעל פיה הרשות תודיע לכל המאוחר ב-31 בדצמבר 2020 לכל מגישי הבקשות שבבקשתם חסרים מסמכים, כי עליהם להשלים את הגשת המסמכים, וייקצבו 60 יום להשלמת המסמכים, ועוד 70 יום להחלטת הרשות. לגבי מבקשי רישיון שכבר הגישו את כל המסמכים הדרושים, תינתן החלטה עד 31 בדצמבר. מבקשי רישיון שלא יגישו את כל המסמכים הנדרשים בתוך 60 הימים שייקצבו להם – בקשתם תידחה.

ברשות שוק ההון מקווים לפנות עוד לפני דצמבר למגישי בקשות שבבקשתם חסרים מסמכים, ולהגדיל את כוח האדם שיטפל בבקשות. עד כה, הרשות נמנעה מקציבת זמנים להשלמה של הגשת המסמכים. ברשות מרוצים מכך שבג"ץ נמנע מהתערבות בנוהל הרישוי עצמו, וסבורים שבית המשפט הכיר בכך בצורך בפיקוח משמעותי על נותני שירותים פיננסיים. בג"ץ גם לא מנע את החלת הנוהל המתוקן על גופים שהגישו בקשה לרישיון עוד לפני תיקון הנוהל.

גם נציגי העותרים הביעו סיפוק מתוצאות הדיון. לדבריהם, מלבד ההחלטה על השלמת הטיפול בבקשות, סוכם כי במקרה של דחיית בקשה לרישיון תינתן ארכה של 30 יום, שבה יוכל מבקש הרישיון להשיג על ההחלטה תוך שהוא ממשיך לפעול.

לדבריהם של באי כוח העותרים, "דומה כי בכך תם עידן חוסר הוודאות החמור בענף בשלוש השנים האחרונות. אנו מאמינים כי יהיה ניתן להשלים את רישוי הענף בהתאם למתווה בג"ץ לטובת כל העוסקים בענף והציבור כולו. בג"ץ קבע כי העתירות יישארו תלויות ועומדות וכל זכויות העותרים שמורות להם, וכי תוגש הודעה מעדכנת של הרשות לבג"ץ עד יוני 2021 כדי לפקח על עמידתה במתווה".

ברשות שוק ההון הכריזו בהודעה שפירסמה בעקבות ההחלטה של בית המשפט כי "בג"ץ אימץ את עמדת הרשות בעתירת הצ'יינג'ים נגד נוהל קבלת הרישיון. בית המשפט נתן תוקף להחלטת הרשות להחיל נוהל רישוי מקיף, המבוסס על עבודה מקצועית מעמיקה ועל סטנדרטים בינלאומיים".

על פי הרשות, החלטת בית המשפט תאפשר לסיים "תקופה ארוכה שבה מבקשי הרישיון המשיכו לפעול מכוח אישור המשך עיסוק, ולא הגישו לרשות את המסמכים הנדרשים לצורך הכרעה בבקשת הרישיון שלהם לכאן או לכאן".

לפי הודעת הרשות, מאז דצמבר 2019 ניתן רישיון מחודש לכ-100 בעלי רישיונות, "שעברו לראשונה בדיקה מלאה ויסודית", ועל אלה נוספו השנה כ-50 בעלי רישיון חדשים, "ובהם מרבית החברות הציבוריות העוסקות במתן אשראי חוץ-בנקאי, נותני אשראי חוץ-בנקאי בהיקפים נרחבים נוספים, וכעשר חברות פינטק או חברות בעלות מודל עסקי חדשני - כך שרמת התחרות בשוק, הנגישות של הציבור לשירותים פיננסיים, והחדשנות העסקית והטכנולוגית עלו. בד בבד, קצב דחייתם של מבקשי רישיון שאינם עומדים במבחן ההון העצמי או במבחן היושר והיושרה (fit and proper) גדל באופן משמעותי, מה שסייע בהעלאת רמת האמינות של שוק השירותים הפיננסי החוץ-בנקאי".

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש