גרוע קצת פחות משחשבנו: התמ"ג צנח ברבעון הראשון בקצב של 6.8%

הלמ"ס עידכנה מעט את נתוני הצמיחה לרבעון הקודם, לאחר שהודיעה במאי על צמיחה שלילית בקצב של 7.1% ■ ברבעון השני צפויה ירידה חדה אף יותר

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חנות ללא כניסה בימי קורונה
חנות ללא כניסה בימי קורונה. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: עופר וקנין
אבי וקסמן
אבי וקסמן

התוצר המקומי הגולמי (התמ"ג) בישראל ירד ברבעון הראשון של 2020 בקצב שנתי של 6.8% לעומת הרבעון הקודם, בעקבות הפגיעה של נגיף הקורונה והצעדים שנקטה הממשלה לצמצומה.

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) פירסמה היום (שלישי) את הנתון המעודכן על הצמיחה ברבעון הראשון (ינואר עד מארס), לאחר שב-25 במאי העריכה כי המשק הצטמק בקצב של 7.1%. עדכון נתוני החשבונאות הלאומית נעשה באופן שגרתי, בעקבות מידע חדש שמתקבל בלמ"ס. ברבעון השני צפויה ירידה חדה אף יותר.

במונחים שנתיים, הצריכה הפרטית ירדה ברבעון הראשון ב-20.2% (כמעט ללא שינוי לעומת האומדן הראשון של הלמ"ס), ההשקעות בנכסים קבועים ב-20.7% (לעומת 17.3% באומדן הראשון), והצריכה הציבורית ב-10.8% (ללא שינוי).

בתוך סעיף הצריכה הציבורית, ההוצאה על צריכה אזרחית ירדה בקצב של 5.7%, בהובלת התמורה לשכירים, שירדה בקצב של 11.8% בעקבות הוצאת רבים מעובדי המגזר הציבורי לחופשה כפויה במארס. ההוצאה על צריכה ביטחונית צללה בקצב של 22.7% בעקבות ירידה בקניות המקומיות ומיבוא. לעומת זאת, התמוכה לשכירים הנכללת בסעיף הצריכה הביטחונית, המשקפת הוצאת שכר של חיילים בשירות סדיר ומילואים, עלתה בקצב של 10.7%. בתוך סעיף ההשקעות, ההשקעה בבנייה למגורים ירדה בקצב שנתי של 13.3%.

הוצאת שכר של חיילים בשירות סדיר ומילואים, עלתה בקצב של 10.7%צילום: מוטי מילרוד

התמ"ג בניכוי מסים על היבוא ירד ברבעון הראשון בקצב של 4.2% (לעומת 4.6% באומדן הראשון). היבוא ירד בקצב של 23.4% (לעומת 27.5%) - מה שמיתן מעט את הירידה בתמ"ג, היות שהיבוא נגרע מנתון התמ"ג. יבוא היהלומים זינק במידה חריגה ברבעון הראשון, ובניכוי יבוא ביטחוני ויבוא של אוניות, מטוסים ויהלומים, ירד היבוא בקצב של 32.1%. בעוד יבוא הסחורות האזרחיות ירד בקצב של 7.8% בלבד, היבוא הביטחוני צלל בקצב של 82%, ויבוא השירותים ירד בקצב של 52%, בהובלת צלילה של 85.2% ביבוא שירותי התיירות. יבוא השירותים האחרים ירד בקצב של 25%. יצוא שירותי התיירות צלל בקצב שנתי של 64.6%.

בלמ"ס אומרים כי נתון התמ"ג ברבעון הראשון הושפע לרעה לא רק ממשבר הקורונה, אלא גם מהירידה ביבוא מכוניות - היות שהמסים על היבוא הם חלק מנתוני התמ"ג. יבוא הרכב ירד בחדות בהשוואה לרבעון האחרון של 2019, לאחר שלקראת סוף השנה שעבר הוא זינק ערב העלאת המס על מכוניות היברידיות.

ההוצאה על מוצרים בני קיימא לנפש צללה בקצב של 53.4% ברבעון הראשון, בהובלת הירידה ברכישות הרכב. ההוצאה על מוצרים בני קיימא למחצה (הלבשה והנעלה, טקסטיל לבית, כלי עבודה ובית קטנים חשמליים, מוצרי בידור ופנאי וחפצים אישיים) ירדה בקצב של 31.7% בחישוב לנפש. ההוצאה על צריכה פרטית שוטפת לנפש ירדה בקצב של 33.4%.

"השפעת משבר הקורונה הביאה לירידות חדות במיוחד בשירותי ההובלה (הן בארץ, הן בטיסות לחו"ל), בשירותי האירוח ובשירותי התרבות והפנאי", אומרים בלמ"ס. "מנגד, הסעיף היחיד שבו חלה עלייה משמעותית בצריכה הפרטית לנפש הוא צריכת המזון, המשקאות והטבק, שעלתה ב-5% בחישוב שנתי ברבעון הראשון".

התמ"ג של ענף המסחר ושירותי האוכל ירד ברבעון הראשון בקצב שנתי של 16.6%, והתמ"ג של ענף הבינוי ירד בקצב של 15%. לעומת זאת, התמ"ג של ענף התעשייה, הכרייה והחציבה זינק בקצב של 20.5%, בהובלת ענף הכרייה, הכולל את הפקת הגז הטבעי הנעשית בישראל.

תמ"ג של ענף התעשייה, הכרייה והחציבה זינק בקצב של 20.5%צילום: גיל אליהו

עוד הודיעה הלמ"ס היום כי שיעור המשרות הפנויות במשק התאושש מעט במאי, ל-1.88%, לאחר שצלל באפריל ל-1.43%. בחודשים שלפני משבר הקורונה, שיעור המשרות הפנויות נע בסביבות 3.25%-3.75%. במאי היו בישראל כ-42.7 אלף משרות פנויות, לעומת 29.4 אלף באפריל.

שיעור המשרות הפנויות נמדד מתוך סך המשרות הקיימות - המאוישות והפנויות כאחד. משרה פנויה מוגדרת כמשרה המאוישת כיום אך עתידה להתפנות בקרוב, או כזאת שאינה קיימת עדיין אבל צפויה להיווצר בקרוב. זו יכולה להיות משרה מלאה או חלקית, ובלבד שיכולים להיקלט בה אנשים מחוץ לארגון, ושהמעסיק התחיל בחיפוש פעיל אחר עובד לאיושה. הלמ"ס עוקבת אחר מספר המשרות הפנויות במשק באמצעות סקר הנערך בקרב ארגונים שבהם חמישה עובדים או יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש