ועדת הכספים אישרה את הקמת קרן ההלוואות בערבות המדינה לעסקים גדולים

החשב הכללי, רוני חזקיהו, הדף את הביקורת שלפיה שיעור הערבות הכולל בקרן ההלוואות לעסקים קטנים נמוך מדי, אבל ישקול להגדילו "אם נחשוב שזה משרת את העסקים, ולא את ההון של הבנקים"

אבי וקסמן
אבי וקסמן
החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו
החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהוצילום: טס שפלן
אבי וקסמן
אבי וקסמן

ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום (א') את בקשת משרד האוצר להגדלת מסגרת ערבויות המדינה ובכך איפשרה את הקמת קרן ההלוואות בערבות המדינה לעסקים גדולים. החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, הציג בפני חברי הכנסת את התוכנית להפעלת הקרן.

הקרן, בסך 6 מיליארד שקל, תעניק הלוואות לעסקים שהכנסותיהם השנתיות 200 מיליון שקל ויותר. חזקיהו אמר כי שיעור ערבות המדינה לכל הלוואה בודדת בקרן יהיה 75%. החלוקה של שאר הסכום (25%) תהיה נתונה למשא ומתן בין הבנק המלווה לבין הלווה, ופיקדון הלווה יוגבל ל-5% מסכום ההלוואה.

הערבות הכוללת של המדינה על כל סכום הקרן תהיה 12% בלבד. "שיעור המינוף הזה צריך להיות נמוך מזה שבקרן ההלוואות לעסקים קטנים ובינוניים (15%; א"ו)", אמר חזקיהו. "הסיבה לכך היא שההלוואות האלה יינתנו ללקוחות הבנק, לקוחות שהוא עובד עמם יום-יום. לבנק יש מידע מלא על הסיכונים. ננתח את הבקשות שיסורבו - ואם יהיו ענפים שצריך לעזור להם, ניצור בשבילם מסלול מיוחד".

כמו כן, חזקיהו ציין כי הקרן לעסקים גדולים לא תוכל להעניק הלוואות לענפים מסוימים שהפגיעה בהם בעת משבר הקורונה היתה מצומצמת יחסית - ובהם סיטונאים גדולים, חברות פארמה, חברות מזון גדולות, בנקים וחברות ממשלתיות. לדברו, הקרן תעניק הללואות רק לחברות הרשומות בישראל ומעסיקות בה יותר מ-100 עובדים. "תקופת ההלוואה תהיה עד חמש שנים, תתאפשר תקופת גרייס של שנה, והורדנו את כל העמלות והאגרות", אמר.

החשב הכללי הגיב על הביקורת שנמתחה על משרד האוצר מצד בנק ישראל וחברי כנסת, על כך ששיעור הערבות הכולל בקרן ההלוואות לעסקים קטנים ובינוניים הוא 15% בלבד. לדבריו, משרד האוצר כבר העלה את שיעור הערבות מ-10% ל-15%, וישקול העלאה נוספת בו "אם נחשוב שזה לא מספיק, ושזה בא לשרת את העסקים, ולא את ההון של הבנקים". לדבריו, אמנם בחו"ל הונהגו שיעורי ערבות הקרובים ל-100%, אבל ערבות כזאת פירושה שמלוא הסיכון עובר למדינה, כך שלא מתאפשר מינוף של כספי הקרן. "בדקנו מה עשו בארה"ב ובבריטניה - וזה ממש לא זה", אמר. "בידקו כמה עסקים שם קיבלו הלוואות - וכמה ולא קיבלו".

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"