משרד האוצר: אושרו 1,877 הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים - מתוך 41 אלף בקשות

הבנקים דנו עד כה ב-2,930 בקשות ■ סכום הבקשות שאושרו: כ-900 מיליון שקל מתוך 8 מיליארד שקל שהוקצו

אבי וקסמן
אבי וקסמן
עסקים סגורים בשוק מחנה יהודה בירושלים
עסקים סגורים בשוק מחנה יהודה בירושליםצילום: אוהד צויגנברג
אבי וקסמן
אבי וקסמן

הבנקים אישרו עד כה 1,877 בקשות להלוואות בערבות המדינה לעסקים קטנים ובינוניים שנפגעו במשבר הקורונה - כך אמר הבוקר (א') רכז ערבויות המדינה באגף החשב הכללי במשרד האוצר, עמית מרזאי, בדיון של ועדת הכספים של הכנסת. לדבריו, ההלוואות שאושרו מסתכמות בכ-900 מיליון שקל, מתוך 8 מיליארד שקל שהוקצו לקרן ההלוואות.

מתוך הבקשות שכבר נדונו בבנקים - שמספרן 2,930 - אושרו כ-65%, אמר מרזאי. לבנקים הוגשו עד כה כמעט 41 אלף בקשות תקינות, בסכום כולל של 28 מיליארד שקל - ועוד כ-2,000 בקשות שלא היו מלאות. לדברי מרזאי, "זהו הסכום המבוקש - שכנראה נצמד למקסימום האפשרי, ולאו דווקא לצורך או ליכולת ההחזר, שבהם דנים בבנקים. הסכום הריאלי נמוך יותר".

החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, אמר: "ועדות אשראי בבנקים מתקיימות בכל שבוע, ולפעמים פעמיים בשבוע, למיטב ידיעתנו. נעלה לאתר שלנו פעם בשבוע את מספרי הבקשות שהוגשו, אושרו ונדחו, וגם ביקשנו מכל בנק שיעלה באתר שלו את הנתונים שלו".

החשב הכללי הוסיף כי במשרד האוצר זיהו שההלוואות בערבות המדינה אינן נותנות מענה לכל ענפי המשק. "אנחנו צריכים לנתח את הלקוחות המסורבים, ולשפר את הקרן בהתאם לכך", אמר. "דווקא ביום חמישי האחרון אושרו הרבה בקשות בקשר לבתי מלון ומלוניות - אבל בענפי הפנאי והבידור ובבתי הקפה, אנו מגלים בעיה, ונרצה לקחת את הגופים שסורבו או לא טופלו בגלל השתייכותם לענף זה או אחר, ולהקים בעבורם מסלול מיוחד בקרן כדי לאפשר גם להם לקבל אשראי. אנחנו כבר יודעים להגיד שהקרן לא נותנת מענה לחלק מהענפים. אנחנו לא מתעקשים על שום מבנה כזה או אחר של הקרן".

לדברי מרזאי, מבין הבקשות שהוגשו, 38% הן מעסקים מאזור המרכז (לרבות תל אביב וירושלים), 17% מחיפה, 25% מהצפון, 17% מהדרום ו-4% מיהודה ושומרון. 63% מהבקשות שהוגשו הן מעסקים מיישובים יהודיים, 22% מיישובים מעורבים, ו-15% מיישובים לא-יהודיים.

נשיא להב (לשכת ארגוני העצמאים והעסקים), רועי כהן, אמר: "הכל אחיזת עיניים. אנחנו דורשים קרן בערבות מלאה של המדינה, שתיתן לאנשים חמצן. הקרן הנוכחית לא עוזרת לציבור העצמאים - היא מכשילה אנשים. צריך להקים ועדת חקירה שתבדוק איך זה שראש הממשלה אומר לציבור שיש קרן - ואין מענה לציבור".

משמאל: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר האוצר, משה כחלון, שר הכלכלה, אלי כהן, נגיד בנק ישראל, אמיר ירון, מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"דצילום: אמיל סלמן

ח"כ מיקי לוי אמר: "לא יכול להיות שהבנקים הם השחקן היחיד בהלוואות בערבות המדינה. צריך לשלב שחקנים נוספים שיתחרו בבנקים - כמו חברות כרטיסי האשראי או בנק הדואר".

"היעד חייב להיות מניעת פשיטות רגל"

ח"כ איציק שמולי התייחס לפרסום ב-TheMarker על כך שבבנקים הוצע לעסקים "לשדרג" הלוואות שנטלו בעבר להלוואות חדשות בערבות המדינה, בתנאים מועדפים. לדברי שמולי, "ממחזרים הלוואות ישנות - זאת לא המטרה של הקרן הזאת".

לדברי חזקיהו, "החלטנו שבהלוואות עד מיליון שקל, אין צורך בנציגים של משרד האוצר בוועדה המאשרת את ההלוואה - ואלה רובן המכריע של ההלוואות. בהלוואות גדולות יותר נדרש נציג של האוצר". חזקיהו אמר כי נציגות של האוצר נדרשת, למשל, כדי למנוע הסטה של הלוואות קיימות של עסקים להלוואות בערבות המדינה. "ראינו היום את הכותרת על כך שעושים סיבוב על האוצר ומסיטים הלוואות קיימות לערבות מדינה - לא נצא נשכרים מהתנהלות כזאת", אמר.

ח"כ ניר ברקת אמר: "היעד חייב להיות מניעת פשיטות רגל. כשיש אבטלה של 3.4% אני יכול להבין מדוע משרד האוצר אומר שהוא לא עוזר לעסק ספציפי - אבל כשיש 26% אבטלה, היעד שלנו הוא להילחם על כל עסק ועסק".

נשיא לשכת יועצי המס, ירון גינדי, אמר: "ישבתי בשבוע שעבר עם עסק קטן למלא את הבקשה - ולי, כאיש מקצוע, לקח שלוש שעות וחצי למלא את הבקשה. מבקשים שם דברים שבמשרד האוצר אומרים שבכלל לא צריך - כמו דו"חות מוקלדים באקסל".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ עודד פורר, קרא לממשלה להגדיל את שיעור ערבות המדינה בהלוואות לעסקים. "אם אתה מסעדה או בר, כלומר פועל בענפים שהיה קשה להם לקבל אשראי עוד לפני המשבר - היום בכלל לא רוצים לדבר אתך", אמר פורר. "לצערי, ערבות של 15% או 20% לא פותרת את הבעיה".

פורר גם קרא לממשלה לשלם פיצויים לעסקים באמצעות המנגנון של קרן מס רכוש, ולהאריך מועדים של הטבות שנקבעו בעקבות משבר הקורונה - כגון הפטור לתובעי דמי אבטלה מהתייצבות בלשכות של שירות התעסוקה, ההקלות בתביעת דמי אבטלה, כגון קיצור תקופת האכשרה (שמצויות כעת בתוקף רק למי שעבודתו הופסקה עד היום - 19 באפריל), או מענק ההסתגלות המיוחד לבני 67 ומעלה שעבודתם הופסקה (שגם הוא נחקק רק בעבור מי שעבודתו הופסקה עד 19 באפריל).

לדברי פורר, "אני אומר למשרד האוצר - שום דבר לא יאושר פה עד שהמענק לבני 67 ומעלה לא יוארך מ-19 באפריל עד 15 במאי. בני 67 פלוס הם האוכלוסייה הכי חלשה בסיפור הזה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?