בגלל הקורונה: היבואנים מבקשים מהממשלה רשת ביטחון למקרה של זינוק בעלויות ההובלה

איגוד לשכות המסחר: חברות תעופה והספנות לא העלו מחירים בינתיים, "אבל יש הערכה שעם החזרה לשגרה מחירי ההובלה יוכפלו" ■ הכלכלן הראשי של בנק לאומי: "כבר לא סביר להניח שהנזק הכלכלי ואובדן הסחר ברבעון הראשון של 2020 יתוקנו במהירות בהמשך השנה"

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עובד בנמל בסין
עובד בנמל בסיןצילום: STRINGER/רויטרס
אבי וקסמן
אבי וקסמן

איגוד לשכות המסחר, המייצג את היבואנים והקמעונאים במשק, פנה לממשלה בבקשה שתשקול לפרוש רשת ביטחון ליבואנים מפני עלייה בעלויות ההובלה הימית והאווירית של סחורה, שעלולה להיגרם בגלל משבר הקורונה.

לפי האיגוד, חברות תעופה והספנות לא העלו את מחירי ההובלה בינתיים, "אבל יש הערכה שעם החזרה לשגרה מחירי ההובלה יעלו, ואף יוכפלו". ביטוח של היבואנים נגד העלייה האפשרית בעלויות ההובלה יוכל להיעשות באמצעות השתתפות ממשלתית בעלויות העודפות, או "לכל הפחות" באמצעות ויתור על תשלומי המכס העודפים שעשויים לנבוע ממנה, אומרים באיגוד.

הבקשה נכללה במכתב לשר הכלכלה והתעשייה אלי כהן, ששיגר היום (ד') נשיא האיגוד אוריאל לין. "משבר הקורונה הוא משבר בריאותי וכלכלי יוצא דופן שמחייב פעולות יוצאות דופן", נכתב בו. "מסתמן מחסור, שיתרחב וילך למגוון קטגוריות חיוניות למשק".

ההיבטים הכלכליים של ההיערכות להתמודדות עם משבר הקורונה מרוכזים כיום במשרד האוצר. עד הבחירות לכנסת, שייערכו ביום שני הקרוב, לא צפויה הכרזה על צעדים כלשהם לפיצוי הנפגעים מהמשבר. במשרד האוצר מקווים כי הזמן שיחלוף יאפשר להעריך טוב יותר את הפגיעה הצפויה - שעדיין קשה מאוד לאמוד אותה.

"היסטריית קנייה של מוצרי תינוקות"

הבקשות של איגוד לשכות המסחר נועדו בעיקר להתכונן לאפשרות של החמרה בפגיעה של המשבר ביבוא, במלאי הסחורה של הקמעונאים ובחומרי הגלם הדרושים לתעשייה בישראל. על פי הערכת המצב של האיגוד, שגיבש סמנכ"ל היבוא, המכס והתקינה רז הילמן, גם באזורים בסין שבהם החזרה לעבודה במפעלים מתאפשרת לכאורה, "יש חשיפה לסנקציות מחמירות על מפעל שיתגלה כי יש בו חולי קורונה, מה שפוגע במוטיבציה של ההנהלות לחדש פעילות. במפעלים רבים קיימים מלאים שניתן יהיה לשלח במהירות כשהעובדים יחזרו לפעילות וכשהמובילים היבשתיים, שכרגע רק 30% מהם פעילים - וגם הם במגבלות רבות - יחזרו לשגרה. אבל קיים סיכוי גבוה שהמלאים האלה ישמשו קודם כל את המשק הסיני עצמו, ובהמשך יישלחו לרחבי העולם לפי עדיפויות שלא בהכרח יכללו את ישראל".

אוריאל לין, שהיה יו"ר ועדת חוקהצילום: עופר וקנין

גם מחסור ברכיב אחד, או חומר גלם אחד, יכול להשבית מפעל בישראל - "אפילו אם זה יהיה רק רכיב אחד שחסר לו מתוך אלפי רכיבים אחרים שנדרשים לייצור", אומרים באיגוד לשכות המסחר. להערכת האיגוד, הסכנה למחסור בחומרי גלם וסחורה חריפה במיוחד במפעלי היי-טק ובענף הקמעונות, ובייחוד בחנויות אופנה, מוצרי חשמל ואלקטרוניקה. בתחום המזון, "כבר לקראת פסח צפוי מחסור במגוון מוצרים שסין היא מדינת יבוא מובילה בהם, ובהם חלק מהמוצרים ללא גלוטן, דגים וחומרי גלם שונים לתעשייה", אומרים באיגוד. באשר למוצרי תינוקות, "יש היסטרית קנייה של קמעונאים מסיטונאים. אצל היבואנים נגמרים המלאים של מגוון עגלות ילדים ומוצרי תינוקות בטיחותיים".

באיגוד לשכות המסחר עוד מבקשים לשקול דחייה של תשלומי מסים, בעיקר מקדמות מס הכנסה, במקרה של החמרה במשבר - ואף לבחון פיצוי של עסקים על ירידה במחזורי המכירות שלהם, בדומה למנגנון הפיצוי על נזקים עקיפים של פעולות מלחמתיות. החוק הקיים אינו מאפשר פיצוי כזה.

איגוד לשכת המסחר מצטרף לשאר ארגוני המעסיקים בדרישה לתת מענה ממשלתי לעלויות ההיעדרות מעבודה של עובדים המצויים בבידוד בגלל החשש מהנגיף. עלויות אלה נופלות, לעת עתה, על כתפי המעסיקים.

עוד מבקשים באיגוד מהממשלה לקדם הקלות במתן ההיתרים הדרושים ליבוא, כדי שאפשר יהיה לייבא חלופות למוצרים מסין במקרה הצורך - בין השאר באמצעות הקלות בדרישות התקינה החלות על המוצרים, וכן באמצעות "הסרה מוחלטת של מגבלות מכסות היבוא מפקיסטאן ובנגלדש, שמהוות חלופה חשובה לסחורה מסין".

בדיקת חום לאנשים במעבר הגבול בין שנזן להונג קונגצילום: בלומברג

לבסוף, באיגוד מנצלים את ההזדמנות כדי לבקש מהממשלה לפעול בנושאים שהאיגוד מקדם זה זמן ארוכה - כמו ביטול הפטור ממע"מ ביבוא אישי, והארכה של ההפחתות הזמניות במכס ובמס קנייה שיזם שר האוצר משה כחלון, על מוצרי תינוקות, טקסטיל, מוצרי חשמל וכיו"ב.

הנשיא החדש של התאחדות התעשיינים ד"ר רון תומר, נפגש היום לראשונה לאחר מינויו עם נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון. על פי התאחדות התעשיינים, תומר הציג לנגיד את ההשפעות של התחזקות השקל על התעשייה והמגזר העסקי, "והעלה את הצורך לנקוט בצעדים נוספים שימנעו את המשך הפגיעה ביצוא". בדיון בנושא ההתמודדות עם נגיף הקורונה שנערך אתמול בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו, אמר תומר: "אנחנו פועלים מול המשרדים הכלכליים במטרה להבטיח רשת ביטחון כלכלית למגזר הפרטי".

המצב נראה גרוע יותר

הכלכלן הראשי של בנק לאומי ד"ר גיל בפמן, העריך היום כי נוכח ההתפתחויות האחרונות בהתפשטות הקורונה, "כבר לא סביר להניח שהנזק הכלכלי ואובדן הסחר ברבעון הראשון של 2020 יתוקנו במהירות בהמשך השנה". לדברי בפמן, צמיחת הסחר העולמי סבלה מהאטה עוד לפני התפרצות הקורונה, ו"הסימנים הנוכחיים הם שהצעדים שננקטו בכדי להכיל את נגיף הקורונה פגעו מאוד בסחר העולמי, במיוחד במדינות המתעוררות שבאסיה". לדבריו, גם כלכלות מפותחות חשופות לפגיעה: הירידה בתיירות ליפן צפוי לדחוף את המדינה למיתון ב-2020, מעריך בפמן, והיצוא האוסטרלי צפוי לרדת בפברואר.

"אם הפעילות בסין תהיה בקיפאון עוד זמן, חברות רבות נוספות יפעלו להפחתת שכר, ואף לסגירה, מה שיוביל לקריסה בביקוש המצרפי", אמר בפמן. "במקרה של תרחיש כזה, ההשפעה תורגש היטב ברחבי העולם עקב נסיגת הביקוש החיצוני לסחורות ושירותים, ועקב שיבוש חמור של שרשרת האספקה של כלכלות שונות עקב הפגיעה בביקוש ובהיצע של סין. הכלכלות המתקדמות, המספקות רכיבי היי-טק ומגוון רחב של שירותים עסקיים לסין - כמו ארה"ב, יפן וגוש היורו - מצויות בסיכון מסוים גם הן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים