עסקה של יותר ממיליארד שקל: אושר מתווה הפרטת נמל חיפה בוועדת השרים

משרדי התחבורה והאוצר הציגו את הצעת המחליטים שגיבשה רשות החברות: מכירת נמל חיפה כמקשה אחת ביותר ממיליארד שקל ■ הסכמת עובדי הנמל להפרטה היתה חיונית, ותמורתה הם יזכו לתגמול עם השלמת התהליך והשקעה בתוכניות הפרישה שלהם

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמל חיפה
נמל חיפהצילום: Bloomberg
אסנת ניר
אסנת ניר

מתווה הפרטת נמל חיפה אושר היום (ג') בוועדת השרים לענייני הפרטה. שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ', ושר האוצר, משה כחלון, הציגו בפני הוועדה את הצעת המחליטים שגיבשה רשות החברות, למכירת החברה, שעיקרה מכירת החברה כמקשה אחת, בסכום הגבוה ממיליארד שקל.

זהו שלב הכרחי לקראת אישור סופי של מכירת חברת נמל חיפה למשקיע חיצוני בעוד כשבוע. על האישור הסופי צריכים להסכים דירקטוריון החברה, הנהלתה והעובדים. עם העובדים כבר נחתם הסכם עקרונות למהלך לקראת הסכם הרפורמה הסופי - הסכם לתנאי פרישה מסיבית של עובדים ושקט תעשייתי במהלך ההפרטה.

מדובר בשלב נוסף ברפורמת הנמלים שכוללת שינוי מבני כולל בענף, ויצירת תחרות בנמלי הים. בנוסף להפרטת נמל חיפה ואשדוד, הרפורמה כוללת הקמת שני נמלים פרטיים סמוכים ומתחרים - נמל המפרץ והדרום באשדוד.

"זהו רגע היסטורי שמגיע לאחר עבודה אינטנסיבית של שנתיים ובמסגרת תהליך אסטרטגי ארוך טווח,שתכליתו להביא את נמל חיפה לשגשג בסביבה תחרותית", מסר אשל ארמוני, יו"ר דירקטוריון חברת נמל חיפה, "ממחר בבוקר עלינו לפעול ליישום ההפרטה ולאיתור רוכשים שימנפו את נמל חיפה בעשורים הקרובים".

נמל חיפהצילום: רמי שלוש

מנהל רשות החברות, ינקי קוינט, הוסיף כי "ההחלטה מקדמת את הרפורמה בנמלים ותעמיד את חברת נמל חיפה במצב כלכלי איתן עם פתיחת התחרות מול הנמל הפרטי".

כאשר תושלם הרפורמה יהיו בחיפה שלושה מפעילים לנמלים: נמל מפרץ חיפה החדש, נמל מספנות ישראל והנמל הנוכחי שיועבר לגורם פרטי. גם בדרום הארץ יהיו שלושה מפעילים לנמלים: נמל הדרום שבנייתו תושלם בקרוב, נמל אשדוד ונמל אילת.

פרטי מסמך הצעת המחליטים, שהופץ לפני כשלושה שבועות על ידי רשות החברות הממשלתיות למשרדי הממשלה ויעלה לאישור מחר, כוללים מכירת 100% ממניות הנמל לרוכש או קבוצת רוכשים אחת, בסכום הגבוה ממיליארד שקל, בשילוב גיוס הון. המסמך כולל העדפה לרוכש בעל ניסיון בתחום המכולות או בתחום השינוע הימי.

ההצעה עוסקת גם במעמדם של עובדי הנמל: "לעובדי החברה במועד השלמת המכירה ישולם תגמול הפרטה, בהתאם לחוזר הרשות בנושא זה ובכפוף להוראות ההסכם שייחתם בין החברה ובין ארגון העובדים. התגמול ישולם על ידי המדינה והחברה באופן יחסי בין סכום ההשקעה ובין חלק התמורה שיועבר למדינה, ויינתן בסמוך לאחר המכירה, בכפוף לביצועה ולשיתוף הפעולה".

סכום הרכישה יחולק כך ש-400 מיליון שקל מההשקעה יוקצו לפיתוח תשתיות וציוד לנמל, והיתרה תשמש את החברה לתוכניות פרישה לעובדי החברה. זאת, בתנאי שהדברים יובילו לשיפור האיתנות הפיננסית של החברה ובהתאם להחלטת דירקטוריון החברה.

תנאי זה היה מהותי לצורך השגת ההסכמות עם ועד עובדי הנמל להפרטה, כדי להסיר את החשש של העובדים שהמדינה מוכרת את הנמל במטרה לפרק אותו והפעילות בו. התחייבות המדינה להשקעה בתשתיות הנמל מאותתת לעובדים כי נועד להישאר.

נמל אשדודצילום: אילן אסייג

על פי מצגת שהוצגה בדיון של הוועדה, תוכניות הפרטת הנמל כוללות התייעלות ופרישת כ-200 עובדים, לצד העברת פעילות מחלקת הים בחברה לחברת נמלי ישראל ושדרוג תשתיות הנמל. הצדדים מאמינים כי הליך המכירה יושלם עוד כשנתיים מרגע החתימה על ההסכם בחברת נמל חיפה בסוף החודש. ההפרטה אמורה להגביר את התחרות בין חברות הנמל, וליצור תחרות בין התאגדים הפרטיים שיפעילו את הנמלים.

במהלך הדיון בוועדה הועלה החשש כי נמל חיפה לא יצליח להתמודד בסביבה תחרותית. מצב שיוביל לכך שנמל המפרץ יהפוך למונופול. בנוסף, נטען בפני השרים כי קיים סיכון שההסכמות שגובשו מול עובדי נמל חיפה לא ייצאו לפועל בעקבות התנגדות של עובדים להפרטה - דבר שעלול להוביל לשביתות.

כאוס בנמל אשדוד

בניגוד לחיפה, שם הושגה הסכמה, המצב בנמל אשדוד שגם אמור לעבור הפרטה כחלק מהתוכניות הממשלתיות לרפורמה בנמלים, שונה מהותית. באשדוד שורר כעת כאוס בכל הנוגע לפעילותו. העובדים טרם הסכימו להפרטה וכאמצעי לחץ להשגת הסכם שייטיב איתם, מנהלים מאבק הכולל השבתות לא רשמיות וביצוע חלקי של פעילות.

תוצאות מאבק זה הן המתנות ארוכות, הנמשכות לעתים אף ימים שלמים, של אניות עם סחורות ברציפים. להמתנות אלה כמובן יש השלכות כספיות. מפניית הנהלת החברה לבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע לפני כחודש, עולה כי העובדים מבצעים עיצומים ו"מהלכים פראיים" לטענתה, החל מנובמבר 2019 בניגוד לחוק ובלי שהוכרז על סכסוך עבודה.

"לא מדובר בשיבושים הננקטים באופן מקרי או אקראי, אלא כאלה שגרמו לנזק של יותר מ-3.3 מיליון שקל – ללא קשר לנזק שנגרם למוניטין של החברה ולצדדים אחרים", נכתב בפנייה בהקשר להאטה בטיפול בתקלות במנופים הנמצאים ברציף המכולות המרכזי. עיכובים אלה מצד העובדים עדיין נמשכים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?