באגף התקציבים מאשימים: באב"ד שורף את המועדון; באב"ד: "מרידור אינו ראוי לתפקידו"

במכתב חריג למנכ"ל האוצר מתלוננים סגני הממונה על התקציבים על התערבותו - הפוגעת בעבודת המשרד ■ "אולי לפני שהוא עוזב, לא אכפת לו להשחיר את דמותם של אנשי מקצוע", אומרים באוצר ■ באב"ד לא נשאר חייב: "אגף התקציבים משתמש בשיטות של לינץ' תקשורתי ואישי"

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד
באב"ד. הציג עצמו בחיוך כ"מנכ"ל האוצר בדימוס"צילום: מוטי מילרוד
אבי וקסמן
אבי וקסמן

יחסי העבודה בין בעלי התפקידים הבכירים במשרד האוצר חוזרים לימיהם הרעים — שבהם פועלו של המשרד להצמחת המשק כמעט נעצר בגלל שפע של סכסוכים אישיים רוויי אגו.

ביום חמישי נרשם שפל חדש ביחסי העבודה במשרד בתקופת השר הנוכחי, משה כחלון: כל חמשת סגני הממונה על התקציבים שיגרו מכתב חריג למנכ"ל המשרד, שי באב"ד, שבו האשימו אותו בפעולות הפוגעות באגף התקציבים במשרד ובעבודתו, ומכאן במשק כולו. באב"ד, מצדו, הגיב בטענה שהשמיע בעבר, ולפיה סגני הממונה מונו לתפקידיהם במכרזים תפורים.

היחסים בין מנכ"ל האוצר לאגף התקציבים אינם רגועים באופן מסורתי, והמתיחות גברה בתקופתו של באב"ד — המנכ"ל שמינה כחלון, הידוע במעורבותו בפרטים קטנים בעבודת המשרד, אבל גם בהתנהלות כוחנית. גם על רקע זה, אומרים במשרד, ההחמרה שחלה באחרונה ביחסים הפכה את העבודה לבלתי־נסבלת. "באב"ד איבד את זה", אומר מקור באגף התקציבים, ומצהיר כי האגף עובד למען טובת הציבור, כפי שהוא רואה אותה – גם במחיר עימות עם המנכ"ל. לדבריו, "אולי לפני שבאב"ד עוזב את המשרד הוא רוצה לשרוף את המועדון, בבחינת תמות נפשי עם פלשתים, ולא אכפת לו להשחיר את דמותם של אנשי מקצוע, ושמשרד האוצר ייפגע".

התאכזב ממה שקרה בזירה הפוליטית

ראש אגף התקציבים, שאול מרידורצילום: אוליבייה פיטוסי

היחסים בתוך משרד האוצר הורעו על רקע מערכת הבחירות שנפתחה בשלהי 2018, ולמעשה לא נגמרה מאז, וצפויה להימשך עוד חודשים ארוכים. באגף התקציבים מתריעים זה כשנה על עלייה ברמת הגירעון בתקציב, וסבורים כי באב"ד ניסה לטשטש את חומרת המצב, כדי למנוע ביקורת על כחלון. באגף גילו לפני כמה חודשים כי חלק מבכיריו אינם רצויים עוד בישיבות על הגירעון, בנימוק שמידע מהישיבות מודלף לתקשורת.

באב"ד ניצח על הפעולות להקטנה דרסטית של הגירעון בדצמבר האחרון, כדי לאפשר לכחלון להציג עמידה ביעד הגירעון ל–2018, במחיר זינוק מהיר להבהיל בחודשים הבאים. המאמצים, שבהם היו מעורבים אגפי המשרד ורשות המסים, הובילו לפתיחת בדיקה של משרד מבקר המדינה.

לפני הבחירות, היו באגף התקציבים מי שקיוו כי ימיו של באב"ד באוצר ספורים. באב"ד עצמו תרם לתקוות, כשבכמה הזדמנויות לפני הבחירות הציג את עצמו בחיוך כ"מנכ"ל האוצר בדימוס". הוא שידר כי הוא חש מיצוי בתפקידו ופניו מועדות למגזר הפרטי, לאחר תקופת צינון. עם זאת, הוא לא הכחיש בתוקף הערכות שאם לאחר הבחירות יוצע לו תפקיד שר — ישמח לקבלו.

תוצאות הבחירות גרמו לאכזבה בשני הצדדים. מצד אחד, גברו ההערכות שכחלון ימשיך לכהן כשר האוצר, וכי באב"ד יישאר בתפקידו לפחות עד לחקיקת תקציב 2020, המתעכבת עקב ההכרזה על בחירות נוספות. מצד שני, מסביבתו של כחלון הושמעו זמן קצר לאחר הבחירות באפריל תלונות על הממונה על התקציבים, שאול מרידור. היו שהעריכו שכחלון, שמינה את מרידור, כבר אינו מוכן להמשיך לעבוד עמו — ופועל להדחתו.

גם כחלון ובאב"ד התאכזבו מתוצאות הבחירות ומהשלכותיהן. מפלגתו של כחלון, כולנו, לא שיחזרה את ההישג האלקטורלי שלה מ–2015, וכחלון החליט לקשור את עתידו הפוליטי במפלגת הליכוד, ולהתמודד בבחירות בספטמבר ברשימתה לכנסת. אם לבאב"ד היו שאיפות פוליטיות, שאותן קיווה לממש דרך מפלגת כולנו — הן נגוזו לעת עתה.

בניין משרד האוצרצילום: אמיל סלמן

המלצות ועדת קוצ'יק איכזבו

האכזבה הזאת של באב"ד הצטרפה לאכזבתו מתהליכים שניסה ולא הצליח לקדם במשרד האוצר — העיקרית שבהן נוגעת לכישלונו לשנות את מבנה המשרד. לשם כך יזם באב"ד ב–2017 את הקמתה של ועדה בראשות יוסי קוצ'יק, שהתבקשה לבחון את המצב הקיים במשרד — שבו למנכ"ל אין כמעט סמכויות ייחודיות משל עצמו, וראשי האגפים השונים אינם כפופים לו מקצועית. באב"ד קיווה שהוועדה תמליץ להכפיף אליו את העומדים בראש אגפי המדיניות במשרד — הממונה על השכר, הממונה על התקציבים והכלכלן הראשי. בהופעתו בפני הוועדה, אמר באב"ד כי שינוי כזה הוא המועדף עליו, והוסיף כי אפשר יהיה לבצע אותו רק אם המנכ"ל עצמו ישמש ממונה על התקציבים.

לאכזבתו של באב"ד, הוועדה המליצה על שימור מבנה המשרד הקיים, תוך חיזוק המנכ"ל בסמכויות מסוימות — אך לא אלה שלהן פילל. באב"ד וכחלון הודיעו כי ההמלצות ייושמו רק בקדנציה של השר והמנכ"ל הבאים — ובפועלקברו אותן במעמקי המגירה, וספק אם ייצאו משם בשנים הקרובות.

המתיחות באוצר מחריפה

המתיחות באוצר המשיכה להחריף בחודשים האחרונים. בלשכת השר עלו חששות שבכירים במשרד מתדרכים את התקשורת נגד כחלון. באב"ד, מצדו, גילה כי הוא יכול להשתמש בכפיפות המינהלית של אגף התקציבים למנכ"ל כדי לתקוע מקלות בגלגלי תהליכים יומיומיים. לטענת חמשת הסגנים, באב"ד עיכב הליכי סיווג ביטחוני הדרושים לאיוש הצוות באגף התקציבים המטפל בתקציב הביטחון — לאחר שסגן הממונה שהופקד עליו, עופר מרגלית, פרש. גם מינויים של אנשי האגף לתפקידים בחברות ממשלתיות נתקלו בקשיים, אומרים באגף התקציבים.

במכתב ששיגרו הסגנים לבאב"ד, הם מלינים גם כי המנכ"ל ממדר את אנשי אגף התקציבים מישיבות מקצועיות במשרד ומחוץ לו; ומעכב אישור התקשרויות עם יועצים מקצועיים, הנדרשות לקידום רפורמות, ולרכש מערכות מחשוב המשמשות להכנת תקציב המדינה. באב"ד ציין בתגובתו כי יגיב על הטענות בפירוט בקרוב.

המכתב נשלח אישית לבאב"ד ביום חמישי — ובתגובה החליט המנכ"ל להעבירו לשר האוצר, ליועץ המשפטי לממשלה ולנציב שירות המדינה. כעבור זמן קצר מצא המכתב את דרכו גם לתקשורת. בתגובתו למכתב ציין באב"ד כי "מאחר שמשרד האוצר ותפקידי כמנכ"ל אינם עסק פרטי שלי", יש להביא את המכתב לידיעתם של "כל הגורמים הרלוונטיים". חמשת הסגנים — אלון מסר, יוגב גרדוס, עדי חכמון, אריאל יוצר ואמיר רשף — חתומים אישית על המכתב; מי שאינו חתום עליו הוא הממונה על התקציבים עצמו, מרידור, שיחסיו עם באב"ד רעועים כבר תקופה ארוכה.

באב"ד מסר בתגובה: "השיטות שבהן משתמש אגף התקציבים, של ביצוע לינץ' תקשורתי ואישי, אינן ראויות. יש להוקיע אותן, ואני מתכוון לשים לזה סוף. ככל שיש אי-סדרים או התנהלות לא תקינה או לא חוקית יש לפנות לגורמים הרלוונטיים, כפי שעשיתי עם מכתב הסגנים, שאותו הפניתי לנציב שירות המדינה וליועץ המשפטי לממשלה, וכפי שאני נוהג תמיד. כשהממונה על התקציבים מרידור מאפשר או מוביל לינץ תקשורתי במקום לפעול בהתאם לנהלים, הוא לא רק עובר על הוראות התקשי"ר - הוא גם אינו ראוי להיות משרת ציבור, ובוודאי לא בתפקיד הממונה על התקציבים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר