למרות המתיחות עם טורקיה: אשרא תסייע בביטוח עסקות יצוא לטווח קצר

בצל העלייה בסיכון היצוא לטורקיה, חברות ביטוח פרטיות צימצמו חשיפה למדינה ■ משרד האוצר נחלץ למנוע פגיעה ביחסים הכלכליים - וגיבש תוכנית ביטוחי משנה לטורקיה ב-45 מיליון דולר

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איסטנבול
איסטנבולצילום: MURAD SEZER/רויטרס
אורה קורן
אורה קורן

אשרא, החברה הממשלתית לביטוח סיכוני סחר חוץ, פתחה באחרונה תוכנית סיוע ייעודית שנועדה לשמור על הפעילות של יצואנים ישראלים קטנים ובינוניים לשוק הטורקי. זאת על רקע ההיחלשות של הכלכלה הטורקית, שמתבטאת גם בהידרדרות במדדים המאקרו-כלכליים במדינה. המצב הכלכלי הביא לעלייה בסיכון היצוא לטורקיה, וכתוצאה מכך לצמצום ביטוחים של חברות עסקיות המבטחות יצוא לטווח קצר למדינה.

רוב היצוא לטורקיה הוא בעסקות לטווח קצר, המבוטחות בדרך כלל על ידי חברות ביטוח פרטיות. ענף היצוא העיקרי והדומיננטי ביותר, שהוא חלק ניכר מהיצוא של ישראל לטורקיה, הוא כימיקלים ותזקיקי הנפט. סכום היצוא הדולרי בענף זה מושפע גם ממחירי האנרגיה בעולם. תחומי יצוא נוספים הם מתכות, מנועים וציוד חשמלי, מכונות וציוד, יצוא חקלאי, גומי ופלסטיק, מוצרי נייר ודפוס.

על פי נתוני המחלקה הכלכלית במכון היצוא, מגמת ההתאוששות ביצוא לטורקיה, שהחלה ב-2017, נמשכה ואף התחזקה משמעותית במהלך 2018. בסיום השנה, רשם היצוא למדינה גידול חד של כ-34% לסך כ-1.9 מיליארד דולר - שיא של ארבע שנים.

בחודשים האחרונים, על רקע המשבר המדיני ביחסי ארה"ב-טורקיה והמשבר הכלכלי השורר בטורקיה, החלו חברות ביטוח פרטיות בצעדים לצמצום החשיפה לשוק הטורקי בעסקות לטווח קצר. על רקע זה עלה הצורך לסייע בביטוח עסקות יצוא לטווח קצר לטורקיה.

באגף החשב הכללי במשרד האוצר הוחלט לאפשר לחברת אשרא, המבטחת בדרך כלל עסקות לטווח בינוני וארוך, לסייע גם בביטוח יצוא לטורקיה לטווח קצר. במסגרת התוכנית, אשרא תעמיד ביטוחי משנה לחברות הביטוח הפרטיות - וכך תאפשר להן להמשיך לבטח עסקות יצוא לטווח קצר לטורקיה, תוך צמצום הסיכון שלהן.

דודי קליין, מנכ"ל בפועל של אשרא, אמר כי "טורקיה היא שותפת סחר מרכזית של ישראל ושוק יעד חשוב ליצואנים. היצוא לטורקיה נמשך בשנים האחרונות למרות המתיחות המדינית, אבל בחודשים האחרונים נוצרה סכנה כי גידול זה ייבלם וכי אף נראה נסיגה ביצוא לטורקיה עקב העלייה בסיכון. בעקבות פניות מהשוק הפרטי, גובשה תוכנית לביטוחי משנה בהיקף של כ-45 מיליון דולר עד סוף 2019 – סכום שמספק מענה לעיקר הצרכים עד סוף השנה. לאחר שקיבלנו את אישור החשב הכללי במשרד האוצר, יצאנו לדרך. מיצואנים אנחנו שומעים שהתוכנית כבר סייעה להוצאתן לפועל של עסקות יצוא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא