לראשונה מ-2003: גירעון כבר בינואר

לרוב נרשם בינואר עודף של כמה מיליארדי שקלים ■ השנה האחרונה שבה נרשם גירעון בינואר, 2003, היתה השנה שבה צמיחת המשק היתה האטית ביותר ב-20 השנים האחרונות - למעט השנה שקדמה לה, 2002, שבה נרשמה צמיחה שלילית בסיכום שנתי

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר האוצר, משה כחלון
שר האוצר, משה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי
אבי וקסמן
אבי וקסמן

בינואר 2019 נרשם בפעילות התקציבית של הממשלה גירעון (ההוצאות עלו על ההכנסות) — לראשונה בכל חודשי ינואר מאז 2003. הגירעון בינואר לבדו הסתכם בכ-800 מיליון שקל, בעוד לרוב נרשם בינואר עודף של כמה מיליארדי שקלים.

בתוך כך, פתח משרד מבקר המדינה בבדיקה ראשונית בדבר קבלת ההחלטות במשרד האוצר סביב העמידה ביעד הגירעון ל-2018 וגיבוש תחזית ההכנסות ל-2019. המשרד צפוי לבדוק את הטענות שלפיהן הופעלו לחצים לדחות הוצאות מ-2018 ל-2019, ולהקדים הכנסות — מה שעשוי להסביר חלק מהזינוק בגירעון שנרשם בינואר.

הבדיקה צפויה להתמקד במשולש הכוחות שבין אגף התקציבים, בראשות שאול מרידור; אגף החשב הכללי, בראשות רוני חזקיהו; ושר האוצר ומנכ"ל האוצר, משה כחלון ושי באב"ד. חזקיהו וכחלון הצהירו בחודשים האחרונים שלא נעשו ולא ייעשו כל מהלכים לא כשרים ל"משחק" בנתוני הגירעון.

הגירעון המצטבר בתקציב המדינה ב-12 החודשים האחרונים זינק בינואר 2019 ל-3.3% מהתמ"ג, לעומת 2.9% בדצמבר 2018. לפי נתונים שפירסם אתמול משרד האוצר, העלייה בגירעון נובעת מזינוק בהוצאות המדינה — בעוד ההכנסות נותרו כמעט ללא שינוי.

ההוצאות של משרדי הממשלה בינואר הסתכמו ב-26.4 מיליארד שקל, לעומת כ-21 מיליארד שקל בלבד בינואר 2018 — עלייה של יותר מ-25%. הוצאות המשרדים האזרחיים זינקו ב–30%, וההוצאות של מערכת הביטחון ב-13%. שיעורי הגידול המתוכננים בתקציב היו נמוכים משמעותית: 5.2% בהוצאות כלל המשרדים, 6% בהוצאות המשרדים האזרחיים, ו-1.9% בהוצאות של מערכת הביטחון.

במשרד האוצר אומרים כי ההכנסות בינואר 2019 תואמות לתחזית המעודכנת שאושרה בממשלה בשבועות האחרונים. לעומת זאת, ההוצאות היו גבוהות ביותר מ-5 מיליארד שקל מבינואר אשתקד — על רקע הגידול המתוכנן בתקציב, בסך כ-1.1 מיליארד שקל; בגלל כמה הוצאות חד־פעמיות חריגות, ובהן תשלום סובסידיה לאגד בסך כמיליארד שקל; וכן על רקע העובדה שהממשלה לא יכלה להקדים הוצאות מינואר 2019 לדצמבר 2018. בשנתיים הקודמות, כשהגירעון היה נמוך מהתכנון בכ-1% מהתמ"ג, התאפשרה הקדמת הוצאות כזאת, למשל של ההפרשה למס רכוש, ואילו הפעם הגירעון בפועל היה קרוב מאוד לתכנון.

ראש אגף התקציבים, שאול מרידורצילום: אוליבייה פיטוסי

היעדרה של הקדמת ההוצאות לדצמבר 2018 אינו מסביר את מלוא הפער בין העודף של 4.7 מיליארד שקל שנרשם בינואר 2018 לגירעון של כ-800 מיליון שקל בינואר החולף. גירעון בינואר הוא חריג ביותר — ובכל השנים האחרונות דווקא ציין האוצר בהודעה על ביצוע התקציב בינואר כי "ינואר מתאפיין עונתית בעודף תקציבי עקב הכנסות מסים גבוהות והוצאות נמוכות של המשרדים". השנה האחרונה שבה נרשם גירעון בינואר, 2003, היתה השנה שבה צמיחת המשק היתה האטית ביותר ב-20 השנים האחרונות (1.1%), למעט השנה שקדמה לה, 2002, שבה נרשמה צמיחה שלילית (0.2%-) בסיכום שנתי — נקודת ציון שלילית שלא חזרה מאז.

ההכנסות ממסים ואגרות טיפסו ב-0.2% נומינלית בינואר 2019 לעומת ינואר אשתקד. למרות זאת, סך הכנסות הממשלה ירד ב-0.7% עקב נפילה של 47% בהכנסות שאינן ממסים ("הכנסות אחרות"), לכ–300 מיליון שקל. החזרי מס ההכנסה וההחזרים בגין ניכויי מס המשיכו להיות גבוהים, כפי שחזתה רשות המסים. הם הסתכמו בינואר החולף ב-1.9 מיליארד שקל — עלייה ריאלית של 33% לעומת ינואר אשתקד.

משרד האוצר העריך באחרונה כי אם הממשלה הבאה לא תערוך התאמות, הגירעון ב–2019 כולה יזנק ל-3.6% — הרבה מעל יעד הגירעון שבתקציב, 2.9%. במשרד האוצר ישתדלו בחודשים הקרובים להשאיר את ההוצאות בתוך מסגרת התקציב, אבל הכנסות המדינה עלולות להיות נמוכות מהתחזית שבתקציב המאושר.

ממשרד המבקר נמסר: "החטיבה לביקורת משרדים כלכליים ותשתיות לאומיות במשרד החלה בבדיקה ראשונית בנושא תהליכי קבלת ההחלטות על ביצוע התקציב ל-2018 ותחזית ההכנסות ל-2019".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית