הגירעון טיפס ל-3.3% - והמבקר יבדוק את קבלת ההחלטות באוצר

הקפיצה בהוצאות המדינה לא לוותה בעלייה מקבילה בהכנסות ■ משרד האוצר העריך באחרונה כי אם הממשלה הבאה לא תערוך התאמות, הגירעון ב-2019 כולה יזנק ל-3.6% ■ המבקר צפוי לבדוק את הטענות שלפיהן הופעלו לחצים לדחות הוצאות מ-2018 ל-2019 ולהקדים הכנסות

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר האוצר, משה כחלון
שר האוצר, משה כחלוןצילום: אלכס קולמויסקי
אבי וקסמן
אבי וקסמן

הגירעון המצטבר בתקציב המדינה ב-12 החודשים האחרונים זינק בינואר 2018 ל-3.3% מהתמ"ג, לעומת 2.9% בדצמבר 2018. לפי נתונים שפירסם הערב (שני) משרד האוצר, העלייה בגירעון נובעת מזינוק בהוצאות המדינה – שלא לווה בעלייה מקבילה בהכנסות.

משרד האוצר העריך באחרונה כי אם הממשלה הבאה לא תערוך התאמות, הגירעון ב-2019 כולה יזנק ל-3.6% - הרבה מעל יעד הגירעון שבתקציב, 2.9%. במשרד האוצר ישתדלו בחודשים האחרונות להשאיר את ההוצאות בתוך מסגרת התקציב – אבל הכנסות המדינה עלולות להיות נמוכות מהתחזית שבתקציב המאושר.

ההכנסות בינואר 2019, אומרים במשרד האוצר, תואמות לתחזית המעודכנת שאושרה בממשלה בשבועות האחרונים. לעומת זאת, ההוצאות היו גבוהות בכ-5 מיליארד שקל מבינואר אשתקד – על רקע גידול טבעי בתקציב; בגלל כמה הוצאות חד-פעמיות בסך כ-2 מיליארד שקל, ובהן תשלום סובסידיה לאגד בכמיליארד שקל; וכן על רקע העובדה שלקראת סוף 2018 הגירעון התקרב לתקרה שבתקציב, הממשלה לא יכלה להקדים הוצאות מינואר לדצמבר, כפי שעשתה בשנים הקודמות, כשהגירעון היה נמוך מהתכנון בכ-1% מהתמ"ג.

בתוך כך, פתח משרד מבקר המדינה בבדיקה ראשונית בדבר קבלת ההחלטות במשרד האוצר סביב העמידה ביעד הגירעון ל-2018 וגיבוש תחזית ההכנסות ל-2019. המשרד צפוי לבדוק את הטענות שלפיהן הופעלו לחצים לדחות הוצאות מ-2018 ל-2019, ולהקדים הכנסות – מה שעשוי להסביר חלק מהזינוק בגירעון שנרשם בינואר.

הבדיקה צפויה להתמקד במשולש הכוחות שבין אגף התקציבים, בראשות שאול מרידור; אגף החשב הכללי, בראשות רוני חזקיהו; ושר האוצר, משה כחלון, ומנכ"ל משרדו, שי באב"ד. חזקיהו וכחלון הצהירו בחודשים האחרונים שלא נעשו ולא ייעשו כל מהלכים לא כשרים ל"משחק" בנתוני הגירעון.

ממשרד המבקר נמסר: "החטיבה לביקורת משרדים כלכליים ותשתיות לאומיות במשרד החלה בבדיקה ראשונית בנושא תהליכי קבלת ההחלטות על ביצוע התקציב ל-2018 ותחזית ההכנסות ל-2019".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים