מסודרים גם אחרי הפרישה: בעלי פנסיה תקציבית שומרים על רמת הכנסות גבוהה

מחקר של משרד האוצר מצא כי ההכנסה המצרפית של עובדי מדינה מפנסיה תקציבית, מחסכונות ומקצבת הזקנה של הביטוח הלאומי, הסתכמה בממוצע ב-77% מהשכר נטו לפני הפנסיה ■ תשלומי הגמלאות למבוטחים בפנסיה התקציבית ב-2017 הסתכמו ב-9.9 מיליארד שקל

אבי וקסמן
אבי וקסמן
איור  - חתול שמן
צילום: יעל בוגן
אבי וקסמן
אבי וקסמן

האם הפנסיה התקציבית של עובדי המדינה גבוהה מספיק? זו עשויה להיראות שאלה פרובוקטיבית - אבל זוהי למעשה השאלה שנבדקה במחקר שערכו אגפי השכר והכלכלן הראשי במשרד האוצר, על גובהה של קצבת הפנסיה שמקבלים הפורשים משירות המדינה.

המחקר נערך על מדגם של 4,000 עובדים במשרדי הממשלה ובמערכות הבריאות והחינוך הממשלתיות, שפרשו לגמלאות ב-2016, והם בעלי פנסיה תקציבית. החוקרים מצאו כי ההכנסה המצרפית שלהם מפנסיה תקציבית, מחסכונות נוספים שנצברו לזכותם כעובדי המדינה, ומקצבת הזקנה של הביטוח הלאומי, הסתכמה בממוצע ב-77% מהשכר נטו לפני הפנסיה - רמה הנחשבת גבוהה למדי. נתון זה מכונה "יחס התחלופה נטו". לפי דו"ח הממונה על השכר שפורסם היום (ב'), "נהוג לחשוב שגם יחסי תחלופה נמוכים מ-100%, בדרך כלל 70% ומעלה, הם הולמים".

במשרד האוצר מסבירים את יחס התחלופה הגבוה של גמלאי שירות המדינה בכך שכיום, שיעור גבוה למדי מהשכר של עובדי המדינה מבוטח לפנסיה. "מאז המעבר מפנסיה תקציבית לפנסיה צוברת, שיעור השכר המבוטח עלה ועומד כיום על 90%, הודות לכמה רפורמות שנחתמו", אומרים במשרד האוצר. "עיקר רכיבי השכר שאינם מבוטחים הם רכיבים שאינם קבועים בשכר החודשי, כגון מענקי מצוינות, גילומים וזקיפות".

קצבת הפנסיה התקציבית לבדה מחליפה 46% בממוצע מהשכר של פורשי שירות המדינה. יחס התחלופה של הקצבה בלבד אצל שופטים גבוה במיוחד - 65% - בזכות הסדרי פנסיה מיוחדים שמהם הם נהנים.

יחס התחלופה הממוצע מטפס מ-46% ל-48% בזכות הפרשות לקופות גמל שמשלמים העובדים על רכיבי שכר שאינם כלולים בחישוב של קצבת הפנסיה. לכך מצטרפת קצבת הזקנה של הביטוח הלאומי, המגדילה את יחס התחלופה הממוצע ל-63% מהשכר ברוטו לפני הפרישה. אם מחלקים את ההכנסות לאחר הפרישה - לאחר תשלום מסים, ככל שהם נגבים - בשכר נטו לפני הפרישה, מגיע יחס התחלופה הממוצע ל-77%. יחס התחלופה נטו גבוה במיוחד בקרב שופטים (89%), ונמוך יחסית בקרב רופאים (71%) ומהנדסים (73%). יחס התחלופה חושב לפני השכר הממוצע בשנה שלפני הפרישה (2015), כדי להימנע משקלול של מענקי פרישה ודרגות פרישה.

במשרד האוצר מוצאים נחמה בנתוני יחס התחלופה הגבוהים יחסית. דו"ח הממונה על השכר מזכיר כי מחקר של פרופסור אביה ספיבק ושרית מנחם-כרמי שפורסם באחרונה "צופה שיחס התחלופה הממוצע בכלל המשק יעמוד על שליש מהשכר ערב הפנסיה. לפי החוקרים, הסיבה הראשונה לממצא פסימי זה הוא שהחלק המבוטח לפנסיה, כלומר השיעור מתוך השכר שהמעסיק מביא בחשבון כדי לחשב את ההפרשה לקרן הפנסיה של העובד, נמוך משמעותית מהשכר עצמו. לרוב, הסיבה לכך היא תשלומים גבוהים בגין עבודה נוספת (גלובלית או בפועל) והחזר הוצאות בגין נסיעות". לפי דו"ח הממונה על השכר, "התקווה היא שהמודל החדש של השכר המבוטח לפנסיה, כפי שהונהג על ידי שירות המדינה, יזלוג לגופים ציבוריים ואף לגופים פרטיים".

העלייה בעלויות הפנסיה התקציבית ה"אזרחית" נבלמה

לפי נתוני משרד האוצר, תשלומי הגמלאות למבוטחים בפנסיה התקציבית ב-2017 הסתכמו ב-9.9 מיליארד שקל, לעובדי משרדי הממשלה ומערכות הבריאות והחינוך הממשלתיות בלבד. לשם השוואה, תשלומי השכר השוטפים לעובדים פעילים במשרדי הממשלה ובמערכות החינוך והבריאות הסתכמו ב-2017 ב-44.5 מיליארד שקל. לפי הממונה על השכר, "בעשור האחרון חלה עלייה בהוצאות על פנסיה תקציבית כשיעור מהתוצר, אך עלייה זו מתונה ואף נבלמת בשנים האחרונות" - וב-2017 הן ירדו מעט.

הנתון על עלות הפנסיה אינו כולל את מערכת הביטחון, האחראית על נתח משמעותי מתשלומי הפנסיה התקציבית, 8 מיליארד שקל בשנה. סכום זה אינו כולל את ההוצאות על פנסיית הגישור הנהוגה במערכת הביטחון.

תשלומי הפנסיה התקציבית ה"אזרחיים" התחלקו ב-2017 בין 103.6 אלף גמלאים ושארים - 20 אלף איש יותר מב-2007. 50% מהזכאים היו גמלאי מערכת החינוך, ו-10% עובדי מערכת הבריאות.

עובדים חדשים בשירות המדינה אינם זכאים לפנסיה תקציבית מ-2002, ומאז 2011 רוב העובדים בשירות המדינה מבוטחים בפנסיה צוברת. רק 32% מהעובדים ב-2017 עוד היו זכאים לפנסיה תקציבית. אחרוני המבוטחים בפנסיה תקציבית צפויים לפרוש ממשרדי הממשלה וממערכות הבריאות והחינוך הממשלתיות ב-2045. ההוצאות השוטפות על תשלום פנסיה תקציבית צפויות לגדול בכל שנה עד 2034, ולאחר מכן להתחיל להתכווץ, עד שיתאפסו בעוד כ-80 שנה, בסביבות שנת 2100.

קצבת הפנסיה התקציבית ה"אזרחית" הממוצעת ב-2017 היתה 8,200 שקל. סכום זה אינו כולל קצבת זקנה של הביטוח הלאומי, למי שזכאים לה. רק 6% ממקבלי הקצבה קיבלו קצבה של 15 אלף שקל בחודש או יותר, ורק 1% (1,310 איש) קיבלו 30 אלף שקל ויותר. במערכת הביטחון, לעומת זאת, 10% מהגמלאים מקבלים פנסיה של יותר מ-15 אלף שקל (לא כולל פנסיית גישור). 81% מהגמלאים ה"אזרחיים" קיבלו פנסיה תקציבית בסך 10,000 שקל או פחות ב-2017, ו-27% מהם - קצבה חודשית של 5,000 שקל או פחות. קצבה ממוצעת גבוהה במיוחד משולמת לשופטים ולדיינים (יותר מ-40 אלף שקל בחודש בממוצע).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"