איזו חברה תייעץ לנתיבי ישראל בהקמת שדה התעופה המשלים לנתב"ג?

נתיבי ישראל יצאה בשבוע שעבר במכרז להגשת הצעות עבור שירותי ייעוץ שדה תעופה משלים לנתב"ג, שיוקם ברמת דוד או בנבטים ■ לפי ההערכות, שווי המיזם הוא כ-150 מיליון שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שדה תעופה בן גוריון
שדה תעופה בן גוריוןצילום: אילן אסייג

נתיבי ישראל יצאה בשבוע שעבר במכרז להגשת הצעות עבור שירותי ייעוץ שדה תעופה משלים לנתב"ג, שיוקם ברמת דוד או בנבטים. לפי ההערכות, שווי המיזם הוא כ-150 מיליון שקל.

לפי החלטת הממשלה, שדה התעופה המשלים יוקם ויופעל על ידי המגזר הפרטי, ולא על ידי רשות שדות התעופה, במתכונת פרויקט PPP (שותפות ציבורית ופרטית) וישמש שדה תעופה אזרחי וצבאי. חברת נתיבי ישראל (לשעבר מע"צ) היא זו שנבחרה על ידי שר התחבורה, ישראל כ"ץ, לנהל את הפרויקט להקמת שדה התעופה הבינלאומי.

לפי פרסום תנאי המכרז, החברה שתזכה תידרש "להכין מודל תפעולי-כלכלי לגבי שדה התעופה, שישקף בין היתר את תפישת ההפעלה האופטימלית לשדה, תוך מתן ביטוי למרכיבי התכנון הפיזי, ההיבטים המסחריים, התהליכים התפעוליים, מודל הזכיינות ושיטת ההתקשרות. על מודל זה לקחת בחשבון את פעילות השדה בשוק התעופה התחרותי בישראל, לרבות התייחסות לסוגיות רגולטוריות, ביטחוניות ובטיחותיות, ובכלל זה חלופות להסגרת נושא הבקרה האווירית ביחס למצב הקיים".

החברה הזוכה תהיה זאת שתנהל את הליכי הרגולציה הנדרשים מול רשויות במדינה ותלווה ותנהל את הליך המכרז הזכייני. כלומר, אותה חברה תכתוב את המכרז לבחירת החברה שתהיה אחראית לבניית השדה, תכנונו ותפעולו. חברת הייעוץ תהיה גם אחראית ללוות את עבודות ההקמה, תקופת ההרצה וההפעלה עד לרישוי מלא, ובכלל זה עבודות פיקוח. לפי תנאי המכרז, תקופת ההתקשרות בהסכם תיארך 99 חודשים ותכלול זכות להארכה.

לפני כשנתיים הוקמה ועדת היגוי בין־משרדית כדי לבדוק איזה מבין האתרים הקיימים הוא המתאים ביותר להקמת שדה תעופה משלים לנתב"ג. בנובמבר 2017 הודיעה הוועדה למועצה הארצית לתכנון ובנייה, שלאחר שבחנה את החלופות, מצאה כי אתר רמת דוד הוא החלופה המתאימה ביותר. עם זאת, המועצה הארצית החליטה שלא להחליט, וביקשה לשוב ולבחון את שתי החלופות העיקריות להקמת שדה תעופה משלים לנתב"ג - נבטים ורמת דוד - וללוות הכנת תוכנית מפורטת לשני האתרים, בין היתר באמצעות תסקיר השפעה על הסביבה. למרות שעברה יותר משנה מאז החלטה זו, עדיין אין החלטה חדשה לגבי החלופה המועדפת.

ניסים פרץ, מנכ"ל נתיבי ישראל אמר כי "אבן דרך מכוננת במיזם אסטרטגי קריטי למדינת ישראל. מכרז מורכב זה ייצר מכפיל כוח שעיקרו שימוש בידע ובניסיון שיש בעולם, בהקשר שדה מוכוון טיסות לואו-קוסט, לצד הידע המקומי, שדה תעופה דואלי-צבאי ואזרחי במגרש אחד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפרדת יולדות

"מי שמביא את הכסף - אנחנו באים לקראתו": מה מתדלק את ההפרדה במחלקות היולדות?

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"