כלכלני פורום קהלת לא מבינים מה שעובדים שחיים בעוני הבינו מזמן

ד"ר מיכאל שראל טען כי מחברי דו"ח העוני של הביטוח הלאומי מטעים את הציבור ■ סמנכ"ל מחקר ותכנון בביטוח הלאומי עונה לו, ואומר כי הניתוח שהותקף כלל אינו משפיע על חישוב קו העוני: "אפשר רק לתהות מהי המטרה האמיתית של הטענות השגויות"

דניאל גוטליב
דניאל גוטליב
אם חד-הורית מוחה
אם חד-הורית מוחהצילום: רן מלמד
דניאל גוטליב
דניאל גוטליב

הטענה של ד"ר מיכאל שראל לפיה מחברי דו"ח העוני והפערים החברתיים של הביטוח הלאומי מטעים את הציבור, היא טענה חמורה המחייבת תגובה, בפרט כשהיא מושמעת מפי כלכלן מוערך בדרך כלל. אמירה חריפה יותר היא, שלאחר שמישהו הפנה את תשומת ליבנו לטעות, אנו לכאורה ממשיכים לפרסם את הטעות באופן מודע - ובכך גם מטעים את הציבור, כפי ששראל טען במאמרו.

נבהיר, חישוב קו העוני כולל את כל ההכנסות הכספיות נטו, כולל כל הקצבאות הכספיות. החישוב ששראל מפורום קהלת יצא נגדו, הוא ניתוח פרטני שנועד לבחון איך משפחות, ובפרט אמהות עובדות במשפחה חד־הורית, מצליחות לשרוד כאשר הן עובדות במשרה מלאה ולא מקבלות קצבה נוספת מלבד קצבת הילדים האוניברסלית. בדוגמה זו אנו מניחים כי המעסיק שלה משלם שכר מינימום.

ראינו חשיבות בבחינת התרחיש הספציפי הזה, שאינו משפיע על חישוב קו העוני הרשמי, משתי סיבות. ראשית, מרבית האמהות החד־הוריות לא מקבלות בפועל הבטחת הכנסה - הן בגלל מגבלות רבות בחוק והן בגלל הקושי שלהן למצות את הקצבה. שנית, הטענה כי הביטוח הלאומי לא מתייחס להשפעת הקצבאות על העוני מופרכת, שכן הדו"ח מלא בנתונים וניתוחים על השפעת הקצבאות על עומק העוני, ועל החילוץ ממנו - וזאת לגבי קבוצות אוכלוסייה רבות, בהן משפחות חד־הוריות. בין היתר, אנו מראים כי קצבאות (בעיקר הבטחת הכנסה ומזונות) מחלצות מהעוני כ–36% מהמשפחות בהן משפחות חד־הוריות.

לטענת שראל, הביטוח הלאומי היה צריך לכלול בנוסף לשכר ולקצבת הילדים גם את קצבת הבטחת ההכנסה שמקבלות משפחות עם ילדים, ובפרט משפחות חד־הוריות.

מדוע אנו כוללים בחישוב רק שכר, קצבאות אוניברסליות ומענק עבודה, ולא קצבת הבטחת הכנסה? אנו מעוניינים לבחון למשל אם שכר על פי חוק במשפחה חד־הורית, במשרה מלאה וקצבאות אוניברסליות (כלומר ללא תלות במבחני הכנסה וביורוקרטיה), מסוגל להחזיק משפחה מעל לקו העוני. במלים אחרות, האם זאת דרישה סבירה שמשפחה חד־הורית, שבה המפרנסת עובדת משרה מלאה, עדיין חייבת להתדפק על דלתות הביטוח הלאומי כדי להשלים את התמורה מעבודתה עם קצבת הבטחת הכנסה? האם מצפים ממפרנסת זו להתרוצץ בין הביטוח הלאומי לשירות התעסוקה כדי לשרוד? האם משפחה כזאת תיאלץ לחיות באופן תמידי עם סטיגמה ותחושת כישלון?

בחזון של פורום קהלת היא צריכה גם לבדוק אם המכונית הישנה של המשפחה עוברת את סף הערך המזכה בקבלת קצבה. או שאולי כדאי לה להיפרד מהרכב ולסכן את התפקוד היומיומי של המשפחה?

כדי לסבר את האוזן, במהלך השנים שיעור המשפחות העניות שהצליחו לקבל הבטחת הכנסה ירד מכ-55% ב-2002 לכ-25% ב-2016. התוצאה: הקצבה הפכה עם הזמן להיות פחות ופחות נגישה. רוב המשפחות החד־הוריות מועסקות (כ-90%) ורובן בשכר נמוך - ולרוב אינן נתמכות בקצבאות קיום נוספות.

מאז 2012 הוחלט לתת מענק עבודה לחלק ממקבלי השכר הנמוך, ובראשם למשפחות עם ילדים. המענק קטן יחסית לגודלו במדינות אחרות. קל יחסית לקבלו - וזאת הסיבה שיש מקום להתחשב בו בבדיקת רמת החיים של משפחות עובדות.

דו"ח העוני של הביטוח הלאומי מנתח את שאלת החילוץ מעוני עקב קבלת קצבאות. לנוכח כל הבהרות אלה, אפשר רק לתהות מהי המטרה האמיתית של הטענות השגויות והסגנון שבו נכתבו הדברים במאמרו של שראל.

לא נאשים את פורום קהלת בטעות ובהטעיה, אלא נשאיר לקורא לשפוט אם ההאשמות האישיות נגד כותבי דו"ח העוני היו סבירות בנסיבות המתוארות. אנו ממליצים לפורום קהלת להשקיע יותר מאמצים ומשאבים בחשיבה על תוכנית למיגור העוני בישראל, שממדיו עדיין גבוהים מאוד בכל קנה מידה.

הכותב הוא סמנכ"ל מחקר ותכנון בביטוח הלאומי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?