מתנת הפרידה של פלוג: נסללה הדרך להקמת הוועדה ליציבות פיננסית

לאחר שוויכוח בנוגע לאופן הדיווח של חברי הוועדה איים לסכל את הקמתה, הושגה פשרה בנושא ■ ועדת הכספים עשויה לאשר השבוע את המהלך, שיסיים את כהונת הנגידה באקורד חיובי

חגי עמית
חגי עמית
קרנית פלוג
קרנית פלוגצילום: אוליבייה פיטוסי
חגי עמית
חגי עמית

תוך שבועות ספורים תסיים נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, את כהונתה. אולי כאקורד סיום, ביום שלישי הקרוב תדון ועדת הכספים בהצעת חוק של בנק ישראל להקמת ועדה ליציבות פיננסית. אם החקיקה הזו תושלם בכהונתה - יהיה זה הישג משמעותי עבור פלוג, הרואה בוועדה זו צורך מהותי. כבר לפני שנה הגיעו בנק ישראל ומשרד האוצר להסכמות על המהות של החקיקה, אלא שוויכוח בין חברי הכנסת למשרד המשפטים עצר את קידום הנושא.

הצורך בוועדה נבע מלקחי המשבר הכלכלי העולמי של 2008. הקמת ועדה כזו הומלצה גם על ידי קרן המטבע העולמית. ההמלצה התבססה על ההנחה, שהתלקחות המשבר של 2008 נבעה מהתפתחותו במקביל במספר מוסדות גדולים במערכת הבנקאית. זאת, מבלי שיהיה גורם מרכז במערכת הכלכלית שישים לב לנעשה - וינסה למנוע את התהליך.

במילים אחרות, במצב בו בנק ישראל משגיח על המערכת הבנקאית, והממונה על שוק ההון מפקח על חברות הביטוח, עולה הצורך בוועדה. זו אמורה להבחין במצב הבעייתי שעלול להיווצר כאשר לווה גדול ניצב בפני חדלות פירעון, משום שהוא חשוף באשראי שלקח הן לבנקים והן לחברות הביטוח.

הוועדה אמורה לכלול את נגידת בנק ישראל, את המפקחת על שוק ההון, את יו"ר רשות ניירות ערך, את המפקחת על הבנקים, ואת הממונה על התשלומים ומנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל. בנוסף יהיו חברים בוועדה גם המשנה לנגיד ומנכ"ל משרד האוצר. בהחלטות המובאות להצבעה, יהיה לנגיד קול כפול - במקרה של שוויון קולות.

החבורה הזו אמורה לשתף מידע ולהתריע מפני סכנות ליציבות הפיננסית. היא לא תוכל להחליט על צעדי רגולציה, אבל תוכל להמליץ על כאלה. במקרה כזה, הרגולטור הרלוונטי יצטרך להסביר בפניה אם ביצע את הצעדים שהמליצה עליהם, ואם לא עשה זאת - מדוע. החשיבות של ועדה זו מתעצמת, בתקופה בה מספר השחקנים שרשאים לתת אשראי בשוק ההון הולך וגדל.

העיכוב הגדול בהקמת הוועדה נבע מדרישת חלק מחברי הכנסת בוועדת הכספים, כי הוועדה תחויב לדווח לוועדת הכספים על הסכנות שאותן היא בוחנת. בבנק ישראל חששו ממצב זה, שיגביר את הסיכוי לתסריט בו הוועדה מזהירה מסכנה ליציבות גוף מסוים, אזהרתה דולפת דרך ועדת הכספים לציבור הרחב - ומחריפה את המשבר בו מצוי הגוף שלגביו נמסרה ההתרעה.

גם כאשר בנק ישראל הסכים להתפשר בנושא זה, משרד המשפטים התנגד בחריפות לדיווח כזה - וטען כי הדבר יביא לשיתוף פעולה בעייתי בין הרשות המבצעת והרשות המחוקקת. לפי הפשרה עליה סוכם - חובת הדיווח של הוועדה תהיה לשר האוצר, והוא זה שיחליט אם ברצונו להמשיך הלאה ולדווח לוועדת הכספים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?