תמימות דעים בסקר בלומברג: הריבית לא תעלה מחר

כל הכלכלנים שהשיבו עד כה על הסקר סבורים כי ריבית בנק ישראל תישאר בינתיים ברמה של 0.1% ■ בלאומי שוקי הון טוענים דווקא: "לא ניתן לפסול העלאת ריבית כבר השבוע"

אבי וקסמן
אבי וקסמן
נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג
נגידת בנק ישראל, קרנית פלוגצילום: אוליבייה פיטוסי
אבי וקסמן
אבי וקסמן

בנק ישראל יחליט מחר (שני) להשאיר את הריבית במשק ללא שינוי, ברמה של 0.1% - כך סבורים כל הכלכלנים שהשיבו על סקר של סוכנות הידיעות והמידע הפיננסי בלומברג. על הסקר השיבו, נכון לבוקר יום ראשון, עשרה כלכלנים וגופים פיננסיים המסקרים את המשק, ובהם בעלי תפקידים בשוק ההון המקומי וגם גופים זרים. שבעה כלכלנים נוספים המשיבים על הסקר בדרך כלל לא השיבו עליו בינתיים.

ההחלטה על הריבית מחר תהיה האחרונה בכהונתה של הנגידה, ד"ר קרנית פלוג. הוועדה המוניטרית בבנק ישראל, המקבלת את החלטת הריבית, תקיים היום ומחר את דיוניה לקראת ההחלטה. הוועדה אותתה בחודשים האחרונים כי העלאת ריבית נראית באופק, אבל ייתכן כי תחליט גם הפעם להשאיר את הריבית ללא שינוי – כפי שעשתה ב-35 החלטות הריבית האחרונות שלה, מאז הופחתה הריבית ל-0.1% במארס 2015.

בסקירה שפירסם אמש דודי רזניק, מנהל מחקר מקרו בלאומי שוקי הון, נטען דווקא כי "לא ניתן לפסול העלאת ריבית כבר השבוע לרמה של 0.25%, בעיקר על רקע המשך העלייה בריבית הבנק הפדרלי האמריקאי ועלייה במגמה של הידוק מוניטרי בעולם". לפי רזניק, אף שהשווקים בישראל מייחסים הסתברות נמוכה מאוד להעלאת ריבית, בנק ישראל נוטה להעלות את הריבית מחר או לכל המאוחר בנובמבר, כדי לא לפגוע באמינותו. היחלשות השקל בשבועיים האחרונים והמשך העלייה במחירי הנפט תומכים גם הם בהעלאת ריבית, טען רזניק.

בסקירה מקרו-כלכלית אחרת, שפירסמו היום כלכלני לידר שוקי הון בראשות יונתן כץ, הם העריכו כי לא רק שלא צפוי מחר שינוי בריבית, אלא שהעלאת הריבית שחוזה חטיבת המחקר בבנק ישראל צפויה להידחות מהרבעון הנוכחי לרבעון הראשון של 2019, "עם העלאה נוספת ברבעון הרביעי של 2019". עוד סבורים בלידר כי התרבו הסימנים המעידים על האטה בקצב הצמיחה של המשק. "בהודעת הריבית האחרונה' בנק ישראל טען שהמשק צומח 'בקצב נאה'. סברה זו עלולה להשתנות בהודעות הבאות ותקשה על העלאת ריבית", נטען בסקירה של לידר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"