איגוד לשכות המסחר בעד יבואנים בלעדיים: עתר לבג"ץ נגד השינויים להגברת התחרות מיבוא

האיגוד דורש לבטל את התיקון לחוק ההגבלים העסקיים, המעניק לרשות ההגבלים סמכויות להגביל יבואן, בטענה שזו התערבות מוגזמת בחופש העיסוק

אורה קורן
אורה קורן
אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר
אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחרצילום: מיכל פתאל
אורה קורן
אורה קורן

איגוד לשכות המסחר, המייצג בעיקר יבואנים ורשתות שיווק, עתר הבוקר (ד') לבג"ץ נגד משרד הכלכלה, שר הכלכלה ורשות ההגבלים העסקיים, בדרישה למתן צו על תנאי לביטול תיקון מס' 20 לחוק ההגבלים העסקיים, העוסק במתן הוראות על ידי הרשות ליבואן ישיר, שפורסם בספר החוקים ביולי האחרון.

בנוסף, האיגוד דורש מבית המשפט להורות למשיבים להתייצב לדיון ולנמק מדוע לא יבוטל התיקון. התיקון מתייחס ליבואנים רשמיים, המייבאים מותגים פופולריים שנמכרים במחירים גבוהים לעומת מחיריהם בחו''ל. יושפעו מכך גם מפעלי תעשייה המייצרים בזיכיון מחו''ל, כדוגמת קוקה קולה ישראל.

החוק החדש מסמיך את הממונה על ההגבלים העסקיים להורות ליבואן מורשה על צעדים קונקרטיים, שעליו לנקוט כדי למנוע חשש לפגיעה משמעותית בתחרות מיבוא מקביל, בדומה לסמכויות הממונה בתחום המונופולים או קבוצות ריכוז. הפרה של הוראותיה כמוה כהפרה של חוק ההגבלים העסקיים.

כמו כן, החוק מאפשר פעולה של הממונה מול יבואן מורשה החוסם תחרות, תוך בחינת הפעולות הנדרשות לכל מקרה ומקרה שיובא לפתחה. הסמכות לממונה תיקבע במסגרת הוראת שעה מוגבלת בזמן, כדי שניתן יהיה להעריך במהלך תקופה זו אם עדיין עומד הצורך בסמכות כאמור, ולבחון את השלכותיה ותועלתה.

בעתירתו, איגוד לשכות המסחר מתעלם מפעולות שנקטו חלק מהיבואנים הרשמיים לחסימת יבוא מתחרה לאורך שנים, מה שאיפשר להם ולרשתות לגבות מחירים גבוהים יחסית - ושנמצאות בבסיס שינוי החקיקה. לטענת האיגוד, "התיקון לחוק הוא שיאו של מסע רדיפה וציד שמנהלים שרים בממשלה בתקופה האחרונה נגד היבואנים הישירים וקבוצת מפעלי תעשייה המייצרים מכוח הסדר עם אדם במדינת חוץ, שאותם סימנו כאחראים ליוקר המחיה".

"התיקון מעניק לרשות ההגבלים כוח בלתי מידתי"

הטענות המועלות בעתירה הן שהתיקון מפלה סלקטיבית מגזר עסקי ספציפי - קבוצת מפעלי תעשייה המייצרים מכוח הסדר עם גורם בחו"ל, ויבואנים ישירים - ופוגע בשוויון. בנוסף, לפי העתירה, התיקון פוגע בחופש העיסוק, בכללי הצדק הטבעי וביסודות המשפט בישראל. כמו כן, טוענים העותרים, התיקון מקנה לממונה על ההגבלים העסקיים "סמכות-על דרקונית להטלת הוראות על גופים עסקיים רק על סמך מעמדם (אפילו אם לא ביצעו כל פעולה), ורק בשל חשש ללא צורך בתשתית עובדתית.

"התיקון מעניק כוח בלתי מידתי וללא תחימה של שיקול הדעת לרשות ההגבלים העסקיים, וכל זאת בהיעדר תשתית ראייתית ולו לכאורה, להטלת ההוראות על ידי הממונה על ההגבלים העסקיים ולהגבלת הניהול העסקי. נוגד עקרונות יסוד של דיני ההגבלים העסקיים ונוגד אמנות בינלאומיות שמדינת ישראל חתומה עליהן".

העתירה הוגשה על ידי עו''ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר ועו"ד שלומי לויה, סמנכ"ל משפט וממשל והיועץ המשפטי של לשכת המסחר תל אביב והמרכז.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית