רשות ההגבלים מתעלמת משיקולים שאינם קשורים לתחרות, וטוב שכך

גישה זו מחזירה את הרשות לגבולות בהם היא בעלת עוצמה, ותמנע פיחות במעמדה מול משרדי הממשלה האחרים

אורי פורת
אורי פורת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין
הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפריןצילום: מגד גוזני
אורי פורת
אורי פורת

במסמך השאלות והתשובות בעניין מיזוג רשת וערוץ 10, מסבירה רשות ההגבלים העסקיים מדוע המיזוג לא הותנה בתנאים שיבטיחו היעדר התערבות פוליטית ועסקית בתכני חדשות 10. הרשות מסבירה כי "תפקיד הממונה על ההגבלים העסקיים הוא למנוע פגיעה בתחרות ואין היא רשאית להתערב בשיקול הדעת של רגולטורים אחרים המופקדים על שמירת אינטרסים ציבוריים אחרים".

על דברים אלה נטען באחרונה כי הם מבטאים חולשה של הרשות ובריחה מאחריות. בקריאה ראשונית של המסמך, נראה שדברי הרשות אכן מבטאים חולשה והעלמת עין מהתמונה הרחבה, אולם מבט מעמיק יותר מלמד שהחלטתה להתעלם משיקולים שאינם נוגעים לתחרות, ועוד להצהיר על כך במפורש, מהווה סימן לשינוי מגמה שמצביע על התחזקותה, ולא על היחלשות.

בשנים האחרונות המגמה היתה הפוכה. החל מימי המחאה החברתית ב-2011, רשות ההגבלים העסקיים קיבלה עוד ועוד סמכויות שהרחיבו את עיסוקה מעיסוק הליבה של הרשות — במניעת פגיעה בתחרות — לעיסוקים נוספים העוסקים בתכנון שווקים וקביעת מדיניות כלכלית.

כך לדוגמה, הוקמה חטיבת התחרותיות ברשות ההגבלים, שתפקידה לבצע מחקרי שוק ולייעץ למשרדי הממשלה השונים. ברוח דומה, רשות ההגבלים העסקיים קיבלה סמכות לייעץ לכלל הרשויות המקצות זכויות ורישיונות בתחומי תשתית חיונית לציבור. בחודשים האחרונים פורסם תזכיר חוק ההגבלים העסקיים, אשר מעגן תפישה זו בשם הרשות ומחליף אותו מרשות ההגבלים העסקיים לרשות התחרות.

מגמה זו הובילה את הרשות לעסוק בסוגיות של מדיניות כלכלית אשר נמצאות לעתים קרובות בתחום סמכותם של משרדי ממשלה אחרים. הבעיה היא שלא תמיד אותם משרדים ראו בעין יפה את העובדה שהרשות מתערבת בעבודתם.

זכור היטב העימות הפומבי בין הרשות למשרד התחבורה בעניין כניסת אובר לישראל, בתחילת כהונתה של מיכל הלפרין. רשות ההגבלים העסקיים פירסמה טיוטת מסמך נוקב אודות החסמים המונעים כניסת פתרונות של תחבורה משותפת בישראל. במסמך שפירסמה הרשות, נכתב במפורש שעל פניו משרד התחבורה מפר את חובתו על פי חוק לשקול שקולים של קידום התחרותיות, משל היה חברה עסקית העומדת לשימוע בפני רשות ההגבלים העסקיים.

תגובת משרד התחבורה הדגימה את מגבלות הכוח של רשות ההגבלים ואת ההשלכות של מעורבותה בשיקול הדעת של רגולטורים אחרים. כידוע, מצב התחרות בשוק המוניות לא הושפע כלל כתוצאה מהנזיפות הפומביות של הרשות במשרד התחבורה. יש להניח גם שפרשה זו לא הועילה ליחסי העבודה ביניהם וליכולת ההשפעה העתידית של הרשות בעניינים הנוגעים למשרד. ככל הנראה, לא במקרה טרם פורסם הדו"ח הסופי בעניין התחבורה המשותפת.

פגיעה משמעותית נוספת בכוחה של הרשות כתוצאה מהתערבות בשיקול הדעת של רגולטורים, באה בעקבות הודעתה מדצמבר 2014, שפורסמה מיד לאחר החלטת הממונה על הגבלים עסקיים דאז, דוויד גילה, לחזור בו מההסכמות אליהן הגיע עם בעלות הזכויות במאגר הגז לוויתן. בהודעה זו הביעה הרשות את חששה כי גורמים בממשלה תולים את יהבם בהסדר בין הממונה לחברות הגז, וטענה כי חשוב שאותם הגורמים יפעלו כבר עתה לקידום התחרות בתחום. בהודעה קצרה זו נטען במפורש שהממונה על ההגבלים העסקיים קיבל החלטה הנשענת, יחד עם שיקולים תחרותיים, גם על רצונו להשפיע על שיקול הדעת של רגולטורים אחרים.

דברים אלה הובילו בסופו של דבר לשימוש תקדימי בסעיף 52 ולהגעה להסדר עם חברות הגז מעל ראשה של הרשות, תוך הפקעת סמכותה.

ההצהרה הפומבית של הרשות לפיה היא אינה רשאית להתערב בשיקול הדעת של רגולטורים אחרים הינה שינוי כיוון מבורך. גישה זו מחזירה את הרשות לגבולות בהם היא בעלת עוצמה, הן מכוח חוק והן מכוח ההכרה הציבורית במומחיות הרשות לענייני תחרות. גישה זו היא שתוביל להתחזקותה ולביצור מעמדה כרשות בעלת מומחיות בתחום התחרות ותמנע פיחות במעמדה של הרשות מול משרדי הממשלה האחרים.

פורת הוא עורך דין במחלקת הגבלים עסקיים, במשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות'

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?