המדינה העניקה לסודהסטרים 46 מיליון שקל מאז 2012

משרד הכלכלה אישר לסודהסטרים לפני כשבועיים מענק של 18 מיליון שקל להרחבת מפעל החברה בנגב, בהשקעה של 90 מיליון שקל — כולל המענק

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפעל סודהסטרים ברהט
מפעל סודהסטרים ברהט. לעתים נראה שהממשלה מעדיפה שהתעשייה היצרנית תיעלםצילום: Rachel Papo
אורה קורן
אורה קורן

משרד הכלכלה אישר לסודהסטרים לפני כשבועיים מענק של 18 מיליון שקל להרחבת מפעל החברה בנגב, בהשקעה של 90 מיליון שקל — כולל המענק. תמורת המענק התחייבה החברה להגדיל את מכירותיה בישראל ב–297 מיליון שקל ולקלוט 155 עובדים חדשים. ההשקעה נועדה להרחבת קווי ייצור חדשניים המאופיינים באוטומציה.

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, שוחח אתמול עם מנכ"ל סודהסטרים, דניאל בירנבאום, ובירך אותו על עסקת הרכישה. במהלך השיחה חזר בירנבאום על מחויבות החברה לישראל ועל העובדה שמחויבות זו מאוגדת בהסכם.

שימוש במענק יחייב את סודהסטרים להמשיך לפעול בישראל בשנים הבאות, לא לצמצם את מספר עובדיה בישראל — ואף להגדיל את מספר המועסקים. על פי מקורות ממשלתיים, החברה נהנית גם ממסלול מס מופחת למפעלים בפריפריה ומשלמת 7.5% מס חברות.

מרשות ההשקעות נמסר כי לסודהסטרים אושרו מאז 2012 שלוש תוכניות במסלול מענקים בהיקף של 78 מיליון שקל. סך המענקים ששולמו לה עד כה הוא כ–46 מיליון שקל, בהשקעות כוללות של כ–370 מיליון שקל מצדה. לפי הרשות, תוכניות ההשקעה שאושרו תרמו להעסקה של כ–600 עובדים חדשים.

כהן אמר כי "קידום התעשייה והתעסוקה — כפי שעושה סודהסטרים זה שנים — הוא משימה לאומית, שמימושה בפריפריה הדרומית היא ציונות אמיתית, שלה שותפות חברות רבות. ככל שסודהסטרים תתפתח ותתרחב ביצוא, תרומתה לכלכלת ישראל ולתדמית ישראל בעולם — עוד תגדל. משרד הכלכלה ימשיך לסייע לחברה, במטרה להרחיב את התעשייה, התעסוקה, החדשנות והצמיחה בפריפריה".

היחסים בין סודהסטרים למשרד הכלכלה לא תמיד התנהלו על מי מנוחות. ב–2012, כשהחברה נאלצה להעביר את פעילותה מהשטחים לישראל בלחץ גורמים פרו־פלסטינים (אף שהכחישה שהמעבר היה בגללם) — אישר שר הכלכלה שלום שמחון לחברה מענק בסך 25 מיליון שקל.

ואולם ב–2014, כששר הכלכלה היה נפתלי בנט, פרץ סכסוך מתוקשר בין החברה למשרד. באותה תקופה החברה היתה נתונה ללחצים קשים מצד יוזמי החרם על מוצרים ישראליים, ומנכ"ל סודהסטרים האשים את משרד הכלכלה בעיכוב מענקים. לדבריו, כתוצאה מכך, במקום להשקיע 300 מיליון שקל ולהעסיק 2,000 עובדים, נאלצת החברה להשקיע 119 מיליון שקל ולהעסיק 500 עובדים. משרד הכלכלה הגיב אז בשלל נימוקים שבהם אי־עמידת החברה בהתחייבויות קודמות כלפיו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה