בזכות התקציב ו"איתנות הכלכלה": מודי'ס העלתה את תחזית הדירוג של ישראל לחיובית

חברת דירוג האשראי מודי'ס העלתה את הדירוג של ישראל לאחרונה לפני עשר שנים, ועתה היא מאותתת כי תיתכן העלאה נוספת ■ הסיכונים: המתיחות הביטחונית – וגם שינויים בשוק העבודה בעקבות גידול הנתח של החרדים והערבים באוכלוסייה

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר האוצר משה כחלון
שר האוצר משה כחלוןצילום: עופר וקנין
אבי וקסמן
אבי וקסמן

חברת דירוג האשראי מודי'ס (Moody’s) הודיעה אמש (ו') כי החליטה להעלות את תחזית דירוג האשראי של ישראל לחיובית. הדירוג שמעניקה החברה לאג"ח שמנפיקה ממשלת ישראל יישאר בינתיים ברמה של A1; משמעות ההחלטה היא כי חברת הדירוג צופה אפשרות להעלאת דירוג עתידית, אם כלכלת ישראל תמשיך להציג תוצאות טובות.

לפי הודעת מודי'ס, השינוי בתחזית נעשה בעקבות שני גורמים: "תוצאות פיסקליות טובות, אשר – אם יישמרו – יחזקו עוד יותר את יכולת ספיגת הזעזועים של המאזן הממשלתי"; ו"כלכלה שאיתנותה גוברת, עם ענף היי-טק מתרחב, עצמאות אנרגטית מוגברת ועמדה חיצונית מתחזקת" – מונח שבו מכוונים כלכלני מודי'ס בין השאר לגידול ביצוא השירותים, המסייע לעודף העקבי שנרשם בחשבון השוטף של מאזן התשלומים.

יתרונות אלה, אם יישמרו – כותבים האנליסטים של מודי'ס – יסייעו לכלכלת ישראל לצמוח מהר יותר ממדינות שדירוג האשראי שלהן דומה. מוד'יס הסבירה גם מדוע יתרונות אלה מביאים בינתיים רק להעלאת התחזית, ולא להעלאה של הדירוג עצמו. מול המגמות החיוביות, נטען, עומדים שינויים מבניים בטווח הארוך בשוק העבודה, בייחוד על רקע הגידול של נתח הערבים והחרדים באוכלוסייה, וכן "סיכונים גיאופוליטיים מתמשכים", ובהם המתיחות עם איראן, הסכנה למעורבות בעימותים אזוריים מוגבלים ואפשרות הסלמה של המתיחות עם הפלסטינים. כדי לזכות בהעלאת דירוג בפועל, מציינים במוד'יס, ישראל תידרש ככל הנראה לשמור על החוב הממשלתי שלה מתחת ל-60% מהתמ"ג, להמשיך לצמוח בקצב "בריא" ולשמור על עודף בחשבון השוטף של מאזן התשלומים.

מוד'יס העלתה את הדירוג של ישראל לאחרונה לפני יותר מעשר שנים, ב-2008, מ-A2 ל-A1. מאז עלה הדירוג של ישראל בשתי החברות האחרות המדרגות את ישראל, S&P ופיץ' (Fitch), ב-2011 וב-2016, בהתאמה. כעת מעניקות כל שלוש הסוכנויות לישראל דירוג מקביל, אך מודי'ס אינה הראשונה המאותתת על אפשרות להעלאה נוספת: כבר באוגוסט האחרון העלתה S&P את תחזית הדירוג של לישראל לחיובית.

שר האוצר, משה כחלון, מסר בתגובה להחלטת מודי'ס: "העלאת תחזית דירוג האשראי היא עדות נוספת לחוזקה ויציבותה של כלכלת ישראל. יש לציין כי מדובר בהעלאת תחזית דירוג שנייה במהלך השנה האחרונה. כלכלת ישראל מציגה את נתוני המקרו הטובים ביותר מקום המדינה - שיעור האבטלה הנמוך ביותר, צמיחה חזקה, יחס חוב-תוצר הולך ויורד, ודירוג האשראי הגבוה ביותר. כל הנתונים מוכיחים כי המדיניות הכלכלית שאנו מובילים, הכוללת כלכלה חופשית ואחראית במקביל לחיזוק מעמד הביניים והשכבות החלשות, היא הדרך הנכונה".

החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, הוסיף: "העלאת תחזית הדירוג של מדינת ישראל פעם שנייה בתוך שנה על ידי סוכנויות דירוג אשראי שונות משקפת את הביצועים הפיסקליים החזקים ומדגישה את החשיבות בהמשך מדיניות המעודדת צמיחה תוך כדי הורדת נטל החוב".

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון