המדינה תוותר על 13 מיליון שקל בשנה - כדי לעודד שימוש באוטובוסים חשמליים

שר האוצר חתם על צו הפוטר ממכס יבוא של אוטובוסים חשמליים ■ הכנסת תדון השבוע בהצעה לקבוע עליהם גם פחת מואץ

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אוטובוס חשמלי של דן
אוטובוס חשמלי של דןצילום: עופר וקנין
אבי וקסמן
אבי וקסמן

יבוא של אוטובוסים חשמליים יהיה פטור ממכס למשך ארבע שנים – כך קובע צו שעליו חתם שר האוצר, משה כחלון. עד כה חל מכס של 7% על יבוא אוטובוסים חשמליים ורגילים ממדינות שאין לישראל עמן הסכמי סחר מיוחדים.

הפטור החדש צפוי לעלות למדינה בהפסד הכנסות ממכס של כ-13 מיליון שקל בשנה, לפי הודעה שפירסמה רשות המסים. הפטור נועד לעודד את השימוש באוטובוסים חשמליים, לאחר שוועדת "מיסוי ירוק 3", שעסקה במיסוי של תחליפי נפט לתחבורה, מצאה כי יש צורך בתמריצי מס כדי לגשר על הפער בין עלות של אוטובוס רגיל לזו של אוטובוס חשמלי.

הוועדה, שפירסמה את הדו"ח שלה ב-2016, כתבה: "אוטובוס חשמלי יקר פי שניים מאוטובוס דיזל רגיל. בהנחה שלאורך חיי האוטובוס הסוללה תוחלף פעם אחת, ובהתחשב בחיסכון בעלויות תחזוקה ועלויות תפעול, רכישת אוטובוס חשמלי עדיין אינה כדאית לאורך חיי האוטובוס". הוועדה המליצה על פטור ממכס לארבע שנים, וכן על פחת מואץ של 33% לאוטובוסים חשמליים לתקופה של שלוש שנים. הממשלה אימצה המלצות אלה באוגוסט 2016.

ביום שלישי הקרוב אמורה ועדת הכספים של הכנסת לדון בטיוטת תקנות שהגיש לה שר האוצר, הקובעות פחת מואץ כזה, וכן פחת מואץ של 25% על כלי רכב כבדים המונעים בגז טבעי דחוס, והקלות בחישוב הפחת גם לתחנות תדלוק בגז טבעי, למתקנים לערבול מתנול – וכן לכלי רכב המשמשים ללימודי נהיגה, בעקבות ההצעה לבטל את הסדר ההישבון (החזר מס חלקי) על רכישת סולר לכלי רכב כאלה.

לפי הודעת רשות המסים, "מרבית האוטובוסים בישראל מונעים באמצעות מנועי דיזל, אשר פולטים מזהמים במרכזי האוכלוסייה, והם בעלי השפעה בריאותית שלילית מוכחת ואף מסרטנת". ברשות מוסיפים כי "תרומתו הסביבתית של אוטובוס חשמלי גדולה, שכן אין לו פליטות ישירות ורמת הרעש הנלווית לפעולת המנוע שלו נמוכה". בראש ועדת מיסוי ירוק 3 עמד ערן יעקב, בעת שהיה המשנה למנהל רשות המסים. כיום מכהן יעקב כמנהל הרשות.

במסגרת תוכנית של המשרד להגנת הסביבה, קרן קיימת לישראל ומינהלת תחליפי דלקים ותחבורה חכמה, הובטחה לחמש מפעילות תחבורה ציבורית תמיכה בכ-22 מיליון שקל לרכש של עשרות אוטובוסים חשמליים. הסכמי הסובסידיה האחרונים שגיבשה הממשלה עם מפעילי התחבורה הציבורית הגדולים, אגד ודן, כוללים תוכניות לרכש משמעותי של אוטובוסים חשמליים. מלבד המחיר הגבוה של האוטובוסים עצמם, השימוש באוטובוסים חשמליים מחייב גם הקמה של תשתיות טעינה מתאימות.

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מספרם של האוטובוסים הפועלים בקווי השירות בישראל נושק ל-10,000, נכון לסוף 2017. הם צרכו 26.5 מיליון ליטר סולר ב-2017, וגמאו כ-5,500 ק"מ לאוטובוס בממוצע בשנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו