רשות החברות אישרה את מכירת תעש לאלביט

המכשול האחרון שנותר הוא אישור העסקה על ידי הממונה על ההגבלים העסקיים ■ בשבועות הקרובים יתפרסם דו"ח מבקר המדינה אודות הליך מכירת תעש על ידי המדינה

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מערכת לירי מכלי רכב מתוצרת אלביט מערכות
מערכת לירי מכלי רכב מתוצרת אלביט מערכותצילום: ללא קרדיט
חגי עמית
חגי עמית

הוועדה למכירת מניות ברשות החברות בראשות הממונה על הרשות, ינקי קווינט, אישרה היום (ג') את העסקה שבמסגרתה תרכוש חברת אלביט את החברה הממשלתית תעש בסכום של 1.8 מיליארד שקל. מתוך סכום זה, 1.4 מיליארד שקל ישולמו במועד השלמת העסקה והיתרה בשני תשלומים, ב-2020 וב-2022.

תמורה נוספת של 100 מיליון שקל תועבר מאלביט למשרד האוצר כתלות בתוצאות המיזוג. בנוסף לכך, גם דירקטוריון חברת אלביט אישר אתמול את העסקה. עתה נותר עדיין להמתין לאישורה של הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין.

הלפרין כבר העניקה לעסקה אישור בכובעה כראשת הוועדה לצמצום הריכוזיות, כך שספק אם היא תעצור את העסקה בכובעה השני כממונה על ההגבלים העסקיים.

הבחינה שנעשתה במשרדה העלתה סדרה של נקודות בעייתיות הנוגעות לשוקי מוצרים ספציפיים שבהם תעש ואלביט מתחרות, או שבהם אלביט יכולה לרכוש מוצרים מתעש. בשווקים אלה קיים חשש שכוחו של הגוף הממוזג יהיה גדול מדי. על בסיס הערות אלה התבקש החשב הכללי לשלב בהסכם התניות הנוגעות לשווקים ספציפיים אלה, המגבילות את חופש הפעולה של אלביט.

אלביט של אחרי העסקה הופכת לספק של כ–30% מהרכש של משרד הביטחון ושל כ–40% מהרכש היבשתי של צה"ל.

בשבועות הקרובים צפוי להתפרסם דו"ח מבקר המדינה העוסק בהליך המכירה של תעש על ידי המדינה. הדו"ח צפוי להטיל ביקורת בשלבים הראשוניים של העסקה. ולא בדרך בה היא הושלמה. למרות זאת, התזמון של יציאת הדו"ח זמן כה קצר אחרי אישור העסקה, הוא בבחינת ניסיון לסגור את השערים אחרי שהסוסים כבר ברחו מהאורווה.

מתווה העסקה לא השתנה בשלבים האחרונים והוא כולל פיצוי בסך 2.1 מיליארד שקל שתקבל המדינה בגין מפעלים שתפנה ברמת השרון וטירת הכרמל. לאלביט תקבל רשת ביטחון בדמות התחייבות של משרד הביטחון לרכוש מתעש מוצרים בסך 250 מיליון שקל בשנה בחמש השנים הקרובות. אלביט גם מחויבת לבינוי בהיקפים מסוימים בדרום במסגרת העתקת תעש דרומה. הסגירה הסופית של העסקה צפויה רק בעוד כמה חודשים.

"משחררים קרקעות באזורי הביקוש"

במסגרת המשא ומתן הגיעו הצדדים להסכמות שונות. כך, בין היתר, התחייבה אלביט לפנות את שטח רמת השרון (פרט לשטח של 80 דונם), עד 31 בדצמבר 20233 ומתחמים נוספים.

שר האוצר, משה כחלון, אמר כי "הסיכום שהושג הוא המשך של מדיניות האוצר לפינוי שטחים באזורי הביקוש לטובת כלל הציבור. מעבר המפעלים לנגב יאפשר את בנייתן של אלפי יחידות דיור בלב אזורי הביקוש, לצד חיזוק התעשייה והתעסוקה בנגב באלפי מקומות תעסוקה".

בנוסף, במסגרת המשא ומתן הושגו הסכמות בנוגע לחופש הפעולה של חברת תומר, חברה ממשלתית בע"מ, שמטרתן לשמור על התחרות בתחום הפעילות של תומר.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן אמר כי "משרד הביטחון הבטיח בעסקה שקווי הייצור החיוניים, שהוקמו לפני עשרות שנים, יוחלפו במפעלים חדשים שנקים בנגב. התשתיות האסטרטגיות יישארו בידי מערכת הביטחון ואף ישודרגו. הגדרנו גם תנאים קשיחים לשמירת התחרות והגמישות של צה"ל. בשורה התחתונה, השקעות של מאות מיליונים יוזרמו לתעשייה הביטחונית ולנגב ויבטיחו יותר מ-1,000 מקומות עבודה לשנים רבות".

החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, הוסיף: "סיומה המוצלח של הפרטת תעש תורם בראש ובראשונה לתעש עצמה ולעובדיה, תוך שמירה על האינטרסים של משרד הביטחון, חיזוק התחרות הבריאה בין התעשיות הביטחוניות, ושחרור קרקעות באזורי ביקוש. אני מבקש להודות למנכ"ל משרד הביטחון ולמנהל רשות מקרקעי ישראל על שיתוף הפעולה".

מנהל רשות החברות הממשלתיות, יעקב קוינט, אמר כי "רשות החברות הממשלתיות, כמי שהשקיעה מאמצים רבים ועסקה בשנים האחרונות בגיבוש כלל ההסכמות וההסדרים אשר נדרשו לשם ביצוע הפרטת החברה, מברכת על סיומה המוצלח. החברה עובדיה והמדינה יוצאים לדרך חדשה, שבה תוכל החברה לממש את הפוטנציאל הטמון בה ולהמשיך לתרום לביטחון המדינה ובמקביל לשחרר מתחמי קרקע משמעותיים באזורי הביקוש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב