החקלאים דורשים 150 מיליון שקל פיצוי בגין קיצוץ במכסות המים

בשבוע שעבר, הודיעה רשות המים כי בכוונתה לקצץ את מכסת המים שיקבלו ל-2018 בכ-50 מיליון מטרים מעוקבים לעומת התכנון המקורי ■ החקלאים הביעו תמיהה "על הקלות הבלתי נסבלת שעל פיה מושת על החקלאות נזק שעלול להיות מתמשך ובלתי הפיך"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חקלאות, השקיית שדות בעמק בית שאן
השקיית שדות בעמק בית שאןצילום: ירון קמינסקי
אורה קורן
אורה קורן

רשות המים הודיעה בשבוע שעבר לחקלאים כי בכוונתה לקצץ את מכסת המים שיקבלו ל-2018 בכ-50 מיליון מטרים מעוקבים (מלמ"ק) לעומת התכנון המקורי, בעקבות הבצורת. החקלאים טוענים לנזק של עד 200 מיליון שקל ודורשים מהממשלה פיצוי בכ-150 מיליון שקל.

במכתב ששלחו היום (ב') לשרי האוצר, החקלאות והאנרגיה יו"ר התאחדות חקלאי ישראל ומזכ"ל תנועת המושבים, מאיר צור, ומזכ"ל התאחדות החקלאים, אבשלום וילן, נכתב כי ההודעה המאוחרת יחסית שקיבלו החקלאים בעיצומה של השנה מעידה על בעיה גדולה בתכנון צרכי משק המים. בנוסף כתבו כי "אנו תמהים על הקלות הבלתי נסבלת שעל פיה מושת על החקלאות נזק שעלול להיות מתמשך ובלתי הפיך".

רשות המים הודיעה בתחילת השנה על הקצאה של 292 מלמ"ק, שמהם חולקו בפועל 277 מלמ"ק, כאשר ההפרש מיועד לגשר בין צורכי השנים הקודמות לצרכים החדשים.

לדבריהם, "כעת, לאחר מדידת כמות המשקעים עד סוף מארס, רשות המים צפויה להודיע על הקצאה של 261 מלמ"ק בלבד – נמוך ב-40 עד 50 מלמ"ק מצורכי החקלאות של 2017. הפחתת כמויות המים תסב נזק - הן לגידולי הקיץ והן לגידולים הרב שנתיים".

וילן וצור הוסיפו, כי "בין אם המחסור נגרם מתכנון לקוי או גם חסדי שמים, יש לעשות הכל כדי למזער את הנזק בקרב החקלאים, ובאין יכולת אספקה של מים, יש לפצותם כספית". החקלאים מציעים להפחית את הנזק באמצעות תשלום לחקלאים המוותרים מרצון על חלק מהקצאת המים שלהם ל-2018, וביצוע קיצוץ רוחבי במים לאחרים תוך מתן פיצוי כספי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"