סוף למבצע על במבה וקולה? המונופולים יוכלו להגביל הנחות על מוצרים בחנויות

רשות ההגבלים תאשר למונופולים למנוע מרשתות השיווק למכור מוצרים בהנחה "גדולה מדי" ■ הממונה על ההגבלים לשעבר, דיויד גילה: "זה רעיון גרוע. אלה הסדרים שדומים לקרטל"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דיויד גילה ומיכל הלפרין
מיכל הלפרין ודיויד גילה. תנובה נקנסה ב–25 מיליון שקל בשל הכתבת מחירצילום: מירי שמעונוביץ
אורה קורן
אורה קורן

רשות ההגבלים העסקיים מציעה לבטל את האיסור שחל על ספק להכתיב לרשת מחיר מינימום למוצר ("כבילת מחיר" בלשון כללי ההגבלים העסקיים). על פי טיוטה לעיון הציבור שהוציאה הרשות בערב פסח, בכוונת הרשות לשנות את החלטת הממונה הקודם, דיויד גילה, בסוגיה. השינוי צפוי להקל על מונופולים וחברות בעלות כוח שוק, כמו תנובה וקוקה קולה ישראל, להורות לרשתות לא למכור מוצר מסוים בהנחה מופלגת לצרכן, אם יוכיחו שאינן פוגעות בתחרות.

גילה נשאל אתמול על ידי TheMarker על החלטת הרשות, והשיב: "זה רעיון גרוע לכלול הכתבת מחיר מינימום והסדרים דומים לו בפטור האנכי (פטור מהסדר כובל בין יצרן ללקוח; א"ק). הסיבה שאנחנו החמרנו עם הסדרים כאלה היא שמהרבה בחינות הם דומים לקרטלים בין מתחרים. תיקים פליליים שיזמנו, כמו פרשת תנובה ופרשת שופרסל, מדגימים עד כמה הסדרים מסוג זה הם חמורים".

גילה קבע ב–2013 הקלות לחברות המבצעות הסדר אנכי (שבין ספק, כמו יצרניות המזון, ללקוח, כמו רשתות השיווק) כמו יצרן ורשת שיווק — אך החריג את יכולת הספקים להכתיב לרשתות את המחיר לצרכן. ההקלות פוטרות את החברות מהצורך לקבל אישור מראש מרשות ההגבלים לשיתוף פעולה ביניהן בשני מקרים: במצב שבו ההסדר אינו מגביל את התחרות בחלק ניכר מהשוק המושפע ממנו, או שאינו פוגע בחלק ניכר ממנו; ובמקרה של הסדר שאינו עוסק בעיקרו בהפחתת התחרות או במניעתה.

גילה הוציא במפורש מההקלות הסדר של כבילת מחיר, כמו הוראה על מחיר מינימום לצרכן, על רקע המחאה החברתית. לכן הכתבת מחירים אסורה גם במקרים שבהם השינוי אינו מגביל את התחרות או פוגע בה. לנגד עיניו היו מקרים קודמים של הכתבת מחיר מינימום על ידי ספק לרשת.

הצעת הרשות שפורסמה לפני פסח קובעת כי ההקלות יכללו גם מקרים של הכתבת מחיר. משמעות הדבר היא שאם היצרן יציג חוות דעת כלכלית שלפיה הכתבת מחיר המינימום אינה פוגעת בתחרות — הכתבת המחיר תהיה חוקית, אלא אם הרשות או תובע ייצוגי יוכיחו אחרת. החובה מצד המונופול לספק חוות דעת שלפיה המהלך אינו פוגע בתחרות — אינה צפויה להיות משמעותית, שכן בשוק הישראלי ניתן לקבל תמורת תשלום מתאים חוות דעת "מקצועית" מוזמנת.

הרשות: ההסדרים יכולים להועיל לצרכן

מקורב לרשות ההגבלים אמר כי השינוי תואם את החלטת בג"ץ בפרשת שופרסל מאוקטובר 2015. לדבריו, בהחלטה זו קבע השופט אליקים רובינשטיין כי יש לבחון הסדר כובל האסור על פי חוק ההגבלים לפי מידת פגיעתו בשוק, ולא לפי פרמטרים ממוקדים כמו כבילות מחיר.

בנוסף, ציינו ברשות כי לפני כשנה פירסמה הרשות חוות דעת ברוח פסיקת רובינשטיין להבנתה, שבה הבהירה את עמדתה בסוגיה. לפי הרשות, הסדר כובל אנכי (בין יצרן ללקוח שלו) ייבחן לפי החשש למידת הפגיעה בתחרות שהוא מעלה. עוד ציינה הרשות כי הסכמים כאלה מובילים להגבלת התחרות הבין־מותגית על מחיר המוצר. לפיכך, קבעה הרשות כי הצדדים יתקשרו בהסדרים כאלה רק בהתקיים שני תנאים יחד: ההסדר אינו קשור לשוק שבו יש תחרות מועטה או שיש חשש לתיאום בין שחקניו; וההסדר נדרש לקידום התחרות הבין־מותגית באופן שמיטיב עם הצרכנים.

מנכ"ל שופרסל, יצחק אברכהןצילום: אייל טואג

עוד ציינו ברשות אתמול כי בכוונתם לאפשר לכל הסדרי המחיר להיות כפופים להערכה עצמית של החברות, מכיוון שלחלק מהם יכולות להיות תועלות צרכניות. ברשות מציינים כי היחס להסדרי כבילות מחיר יהיה חמור יותר מכבילה אנכית אחרת גם לאחר השינוי. אלה ייבחנו לפי הקריטריונים של קיום תועלות לציבור ואי־פגיעה בתחרות.

"יהיה קשה יותר לתקוף את ההסדרים"

מקור מתחום ההגבלים אמר אתמול ל–TheMarker: "השופט רובינשטיין היה במיעוט, ולא הוכרע כלל אם הסעיף לא יחול על נסיבות חריגות מובהקות, ובהן הכתבת מחיר מינימום. ההכרעה נותרה פתוחה לדיונים עתידיים בבתי המשפט, אך הוצאת הסעיף עתה מהתקנות של רשות ההגבלים מבטלת את האפשרות, שנותרה ללא מענה, שאולי הסעיף של מחיר מינימום ייחשב על ידי בתי המשפט אסור אוטומטית. מעתה יונהג גם לגביו משטר מקל, ללא קשר למה שבית המשפט יאמר בעתיד".

המקור הוסיף כי לאחר השינוי המוצע, "תנובה תוכל להתייעץ עם היועצים שלה ולשכנע את עצמה שהסדר הכולל הכתבת מחיר לרשת אינו מעלה חשש לפגיעה משמעותית בתחרות בשוק, ולכן תמשיך עם ההסדר. לרשות או לכל אחד אחר, למשל תובע ייצוגי, יהיה הרבה יותר קשה לתקוף את ההסדרים האלה בדיעבד, כי הם יצטרכו להראות כלכלית שזה מעלה חשש לפגיעה משמעותית בתחרות בשוק. בנוסף, השינוי ינטרל כל אפשרות להליך פלילי במקרים כמו המהלך שנקטה רשות ההגבלים נגד שופרסל, שבו זכתה להצלחה גדולה מבחינתה, או בהליך שבו התחילה מול חברת תנובה".

מונופולים נוטים לנצל את כוחם

השופט רובינשטיין הבהיר בפסיקתו בפרשת שופרסל כי יש לבחון הסדר כובל במשמעות המרחיבה שלו, שתכלול גם רמה נמוכה של תיאום כמו קריצת עין או כל הבנה אחרת, תוך מתן חשיבות מוגבלת, אם בכלל, לכתוב בחוזה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט