סוף למעטפות המזומנים: החוק שיאסור על עסקות מזומן ביותר מ-11 אלף שקל

החוק לצמצום השימוש במזומן, שמתקרב לחקיקה, גם קבע תקרה של 50 אלף שקל לעסקות שמבצעים אזרחים בעלי עסקים ■ יוחרגו מהחוק: תרומות, הלוואות, מתנות ועסקות עם קרובי משפחה

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שטרות שקלים
שקליםצילום: Bloomberg
חגי עמית
חגי עמית

עוד צעד במלחמה בהון השחור: הוועדה המשותפת לצמצום השימוש במזומן אישרה שלשום (ה') לקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק צמצום השימוש במזומן במשק הישראלי. אחרי 3 שנים בהן הצעת החוק לצמצום המזומן היתה תקועה בוועדת חוק ומשפט – בעיקר בגלל התנגדות של הסיעות החרדיות שחששו מהפגיעה בציבור מצביעיהן.

מהירים ובלי קשקושים - חפשו TheMarker בטלגרם (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

ההצעה הנוכחית מקודמת בהתאם לחוק ההסדרים שאושר בממשלה בינואר. היא כוללת פשרה ולפיה יוגבל שימוש במזומן על כל עסקה שמבצע עצמאי ("עוסק" כפי שהוא מוגדר ברשות המסים) וערכה עולה על 11 אלף שקל - במקום 8,000 שקל שהוגדרו בהחלטת הממשלה המקורית.

במקביל, תוגבל עסקה במזומן בין פרטים שאינם עצמאים ל-50 אלף שקל - פי שתיים מהחלטת הממשלה המקורית שדיברה על תקרה של 25 אלף שקל. מעל סכומים אלו יוכל מבצע העסקה לשלם או לקבל רק 10% מערכה במזומן. תרומות, הלוואות, מתנות ועסקות עם קרובי משפחה – יוחרגו מהמגבלה. נוסף על כך, כשמדובר בתיירים שהינם 'עוסקים' המגבלה עליהם תהיה גבוהה פי 5 מהמגבלה שחלה על תושבים ישראליים. כלומר 55 אלף שקל.

הוועדה, שהיא ועדה משותפת לוועדות הכספים והחוקה, גם החליטה להפחית את הקנסות המושתים על מי שכן ישתמש במזומן. בעוד הצעת החוק המקורית קבעה קנס של 30% מערך העסקה שנעשת במזומן - ההצעה הנוכחית קובעת קנסות מדורגים. אם התשלום הוא עד 25 אלף שקל יושת על מבצע העסקה קנס של 15% מהסכום ששולם בפועל במזומן. אם התשלום במזומן הוא בהיקף של 50,000-25,000 שקל, יהיה הקנס בשיעור של 20%. רק מעל עסקה של 50 אלף שקל – יהיה הקנס בשיעור של 30%.

החוק צפוי להיכנס לתוקף רק בתחילת 2019 - שנה מיום כניסת החוק לתוקף. עוד הוחלט כי שר האוצר יבחן את ההפחתה של הגדרות תקרת הסכומים במזומן.

נושא נוסף שהוועדה החליטה בנוגע אליו היה פעילות הגמ"חים – מוסדות גמילות החסדים שהינם נפוצים במגזר החרדי. לפי החלטת הוועדה הגמ"חים יקבלו תקופת חסד של שנתיים, כהוראת שעה, במהלכן הם יוכלו לתת הלוואה כמו כל גוף פיננסי מפוקח. הדיון בוועדה העיד כי נושא הגמ"חים עוד רחוק מפתרון.

הוראת השעה הזו נתנה למרות שהמשנה ליועץ המשפטי לממשלה מאיר לוין הזהיר בישיבה כי "מה שמוצע כאן הוא לראות את הגמ"חים כאילו הם בנקים ולא רק שהם אינם גופים מפוקחים, הם גופים הנמצאים בסיכון משמעותי בהיבט של הלבנת הון".

ד"ר שלומית ווגמן-רטנר, ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור אמרה כי : "יש חשש לניצול משמעותי של גמ"חים לנושאי הלבנת הון וטרור. כבר היום רואים אינדיקציות להלבנת הון באמצעות גמ"חים".

יור ועדת הכספים משה גפני אמר לעומת זאת כי "אעשה כל מאמץ לסיים את חוק הגמ"חים בכנס הקיץ. משרד המשפטים מבטל ישיבות בנושא והחשד שמתעורר הוא שהם לא מתקדמים כי יש להם עמדות לגבי הגמ"חים שעוזרים לאנשים. הרי מעולם לא נתפס בארץ גמ"ח שהלבין כספים או עשה עבירות פליליות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"