פרשנות |

השרים ניצחו – אבל הציבור יפסיד 5 מיליארד שקל שיקוצצו בלי שכל

תקציב 2019 עבר בקלות מפליאה ואפילו השרים שמחו בחלקם. יכול להיות שהטריקים של האוצר פשוט עבדו הפעם

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנימין נתניהו ומשה כחלון, 2010
בנימין נתניהו ומשה כחלון, 2010 צילום: דרור ארצי
חגי עמית
חגי עמית

היום (שישי) ב-4 לפנות בוקר הודיע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהוא לוקח הפסקה של שעתיים. פקידי משרד האוצר התאכזבו. להצגה הסופית של תקציב המדינה על ידי אנשי משרד האוצר התייצב רק שר אחד — שר האוצר, משה כחלון. בהמשך הצטרף אליו גם השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, ושאל כמה שאלות. לקראת ההצבעה הגיעו למקום גם שר החקלאות, אורי אריאל, ונתניהו. ארבעה שרים הצביעו בפועל על תקציב המדינה ל-2019. האחרים בסך הכל השאירו פתק שבו הם מאשרים את התקציב.

שר החינוך, נפתלי בנט, הדהים את אנשי האוצר כשלא טרח כלל להגיע לישיבת התקציב. שר האנרגיה, יובל שטייניץ, עזב ב–16:00. שר הפנים, אריה דרעי, החרים את הישיבה, במחאה על המהלך של האוצר, שרוקן את הקופה שהצטברה ברשות שדות התעופה מ–1.2 מיליארד שקל, תוך שהוא נותן לה פטור מארנונה.

הנוהל הזה אינו חדש. ישיבת התקציב מתחילה בבוקר — במקרה הזה בבוקר יום חמישי, ומסתיימת מתי שמסתיימת, מול מי שנשאר עד הסוף. זו השיטה של אנשי אגף התקציבים ללחוץ את השרים ולהעביר את התקציב.

השאלה היא אם זהו כורח המציאות. האם אין דרך אחרת מלבד להגיע למצב שבו חבורה של אנשים חותמת על תקציב של מדינה שלמה בעיניים דבוקות מעייפות, בשלב כה מאוחר של הלילה — שבו לחלק מהאנשים כבר לא אכפת מה ייחתם ואיזה סכום יעבור — העיקר ללכת לישון?

עינה הפקוחה של מועצת יש"ע

יש מי שיודעים לנצל את חוקי המשחק ולהיות במקום שבו נחרץ גורלם של מאות מליוני שקלים בשעות הקטנות של הלילה, גם אם אינם שרים או פקידי אוצר. אחד מהם היה אדם שלכאורה לא אמור להיות חלק מהמשחק, זאב חבר (זמביש), מראשי מועצת יש"ע, ששהה במשרד ראש הממשלה, צמוד ללשכת נתניהו עד השעות הקטנות של הלילה. הוא דאג לוודא שהבטחת נתניהו להקצאת 200 מיליון שקל לתשתיות ביהודה ושומרון מתממשת. נתניהו נשאר ער עד אמצע הלילה כדי לעסוק בענייני הקיצוץ ששאף האוצר לבצע במשרד החוץ — אבל גם כדי לדאוג לנושאים שמטרידים את זמביש.

מבין השרים, בנוסף לאלקין, גם שרת התרבות, מירי רגב, נשארה במקום עד שעה מאוחרת. שר התיירות, יריב לוין, שהה גם הוא במקום אל תוך הלילה. כך גם השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, ושר העבודה והרווחה, חיים כץ.

מירי רגבצילום: אליהו הרשקוביץ

מה חשוב יותר מתקן נוסף למשרד?

השרים שנשארו ערים אל תוך הלילה, עשו זאת כדי לוודא כי נושאים מהותיים למשרדיהם לא יחמקו מהם ברגע האחרון. ארדן רצה תוספת שכר לשוטרים, וקיבל בסוף חלק ממבוקשו. אריאל רצה תוספת של עובדים זרים לחקלאים — וקיבל חלק ממבוקשו. אלקין רצה להשגיח שלא עושים לו ברגע האחרון תרגיל בנוגע לכספים שהאוצר לוקח כהלוואה מקרן הניקיון. עם זאת, במקביל לנושאים המהותיים, חלק מהשרים שנותרו ערים דאגו באמצע הלילה גם לנושאים מעט פחות קריטיים לעתיד מדינת ישראל. כץ, ארדן, לוין ואלקין דאגו בין היתר לתוספת תקנים במשרדיהם.

תקציב עתיר הישגים

"הישג למשרד התיירות", "התקציב הגבוה ביותר למשרד החקלאות מאז היווסדו", "הישג חסר תקדים לרגב" — ההתעקשות של כל השרים ומשרדי הממשלה להציג את התקציב שעבר ביום שישי בבוקר כניצחון אולטימטיבי היתה כמעט מביכה. כל אחד מהם הצליח להציג את הנתונים כהישג. זה לא היה קשה. ראשית, תקציב 2019 עלה ב–6% יחסית לתקציב 2018, כך שבאופן טבעי בעבור כל משרד אמור להיות שיפור. שנית, מרבית המספרים ששוחררו לתקשורת ניתנו בלי להתחשב בקיצוץ הרוחבי — אותה הפחתה בשיעור אחיד מתקציביהם של כלל משרדי הממשלה. שיטה נוספת היתה להציג הצעות שהביא האוצר כהישג של המשרדים. הגדילה לעשות רגב, שהציגה זינוק של 30% בתקציב בזכות המהלך שבמסגרתו המועצה להסדר הימורים בספורט — הטוטו — תיהפך לגוף האחראי רק על ניהול ההימורים, ולא תהיה זו שתקבע את הדרך בה ישתמשו בכספים הנצברים כתוצאה מהימורים אלה. רגב התנגדה למהלך בתחילת הדרך, כשהיא טוענת שמדובר בתרגיל שנועד להעביר כספים מהטוטו שלא לטובת הספורט בטווח הארוך. בסופו של דבר, סוכם על ועדה עתידית שתכריע בנושא. המהלך בוצע — ורגב הציגה אותו כ"הישג היסטורי" שלה.

צרת רבים - נחמת שרים

התקציב הנוכחי יסתיים בקיצוץ רוחבי גבוה מאוד של 2 מיליארד שקל ב–2018 ו–2.9 מיליארד שקל ב–2019 מכלל משרדי הממשלה. קיצוץ רוחבי הוא דבר שלילי במהותו. משמעותו היא שהאוצר נאלץ לוותר על מאבק נקודתי במה שהוא רואה כבורות שומן וחוסר יעילות תקציבית — לטובת קיצוץ "טיפש" שאינו מתחשב בצרכים הציבוריים. השרים השונים התעקשו שלא יגעו במשרד שלהם — והעדיפו במקום זאת שכולם ייפגעו ביחד.

ליברמן בסיור בצפון, לפני שנתיים צילום: אריאל חרמוני / משר

העיקר: לשמור על שלמות הקואליציה

ביום רביעי שעבר הכריז כחלון כי הוא ונתניהו "כבר לא לא". ההכרזה על הדטאנט נענתה בחיוב מצד נתניהו יום לאחר מכן, כשהציג גיבוי מלא לתקציב. רק עם שלושת שרי כולנו ותשעת שרי הליכוד — התקציב היה יכול לעבור. אבל כחלון השכיל לסגור מראש את תמיכתם של שני האגוזים הקשים לפיצוח הנוספים בממשלה. תמיכתו של בנט נסגרה כבר באמצע השבוע שכבר, כשהוא וכחלון התייצבו למסיבת עיתונאים חגיגית לכבוד בית הספר של החופש הגדול — קייטנה של חמישה ימים בפסח וחמישה ימים בחנוכה שתינתן לתלמידים על ידי משרד החינוך החל ב–2018. חשובה יותר מתמיכתו של בנט היתה תמיכת שר הביטחון, אביגדור ליברמן, שהושגה בלילה שקדם לישיבת הממשלה. ליברמן ויתר על דרישתו המיידית ל–4.8 מיליארד שקל לתקציב הביטחון בשלוש השנים הקרובות. בתמורה, התקציב כלל תוספת ותק למקבלי קצבאות הזקנה, והאוצר ויתר על הרעיון של ביטול סל קליטה לעולים אמידים וקיצוץ הסיוע בשכר דירה ותקציבי רווחה של משרד הקליטה. אחרי שהרוב היה מובטח, גם דרעי, שהחרים את התקציב בתחילתו — נאלץ להסכים לפטור מארנונה לרשות שדות התעופה, והסתפק בפיצוי של כמאה מיליון שקל לרשויות המקומיות שהיו אמורות ליהנות מארנונה זו.

העברת התקציב הנוכחי הזכירה שוב כי איש בממשלה הנוכחית אינו מעוניין בחירות.

אלוהים גדול

סיבה נוספת לכך שתקציב 2019 עבר בקלות יחסית היא העובדה שמדובר בתקציב שייכנס לתוקף רק בעוד שנה — ולא בטוח שכל השרים המכהנים כיום יישבו על כיסאם גם אז. אחד ההישגים המשמעותיים של האוצר במסגרת התקציב — צמצום העברות הכספים הקואליציוניות — מדגיש זאת. למי אכפת לפגוע בהעברות כספים קואליציוניות בעתיד? העיקר שמה שעבר כבר — עבר. הממשלה הבאה תשבור את הראש.

מה שעורר מחלוקת - נדחה למועד אחר

לא רק גורל הטוטו יוכרע בוועדה מיוחדת. צוות מיוחד שיוקם ידון גם בתוספת לתקציב הביטחון, וגם הדיון בהצעת האוצר לקצץ את מספר משרדי הממשלה ל–12 יידון בהמשך. כמיטב המסורת הפוליטית, הרבה רעיונות טובים נדחו במסגרת התקציב הנוכחי למועד שבו תהיה ממשלה יעילה וחסכנית יותר.

נטו כותרות

היה קשה לא לחשוד שהאוצר שתל בחוכמה עזים רבות בתקציב הנוכחי, כדי להקל את העברתו באמצעות הוצאתן. ביטול הקיצוץ בתקציב ההסעדה של השוטרים במשרד לביטחון פנים, ביטול הקיצוץ במשרדי החקלאות, הרווחה ואחרים, דחיית רעיון הצמצום במספר משרדי הממשלה — כולם קרו בקלות, ונראו כעניין שהאוצר צפה אותו מראש. מה שהיה חשוב לכחלון הוא שתוכניות נטו משפפחה השונות שהכין — יהיו בפנים.

ובכל זאת - מה נשתנה?

אחרי כל הפוליטיקה, יש בתקציב לא מעט מהלכים משמעותיים: כחלון הצליח לדאוג לכך שנטו משפחה תצא אל הפועל גם בשנים הבאות, נטו תעשייה גם היא בפנים, מספר ימי החופש של התלמידים ירד, תקציב הביטחון לא עלה, הטוטו יופרד מהספורט, וגופים עמוסים במזומנים כמו קק"ל ורש"ת יעבירו את הכסף שהצטבר בהם לטובת תקציב המדינה של כלל האזרחים. כחלון יכול להיות מרוצה. הוא הוכיח שוב שכשצריך לתפור תמיכה פוליטית למהלכים שלו — אין הרבה אנשים שיכולים ללמד אותו איך עושים את העבודה.

בכנסת לא צפויים לכחלון חיים קלים

העברת התקציב בממשלה היא משימה קלה יותר מאשר העברתו בכנסת, במיוחד בהתחשב בכך שהתקציב שעבר בסוף השבוע שעבר כלל חוק המגביל את הסכומים שניתן להעביר בהעברות קואליציוניות. ראשי סיעות הכנסת אולי חתמו על החוק הזה — אבל יש חברי כנסת רבים שזהו לחם חוקם ויתנגדו אליו בהמשך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון