האוצר: ב-2017 ירד יחס החוב תוצר בראשונה מתחת ל-60%

כך מתברר מאומדן ראשון לשיעור החוב הציבורי והממשלתי מהתוצר שפירסם החשב הכללי באוצר ■ בעשר השנים האחרונות ירד שיעור החוב הציבורי מהתוצר ב-11%

חגי עמית
חגי עמית
משה כחלון בכניסה לישיבת הממשלה, ביום ראשון
שר האוצר, משה כחלון צילום: אמיל סלמן
חגי עמית
חגי עמית

החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, פירסם היום (ב') אומדן ראשון לשיעור החוב הציבורי והממשלתי מהתוצר ל-2017. לדבריו, שיעור החוב הציבורי - כולל חובות של רשויות מקומיות - צפוי לרדת באופן משמעותי ולעמוד על 61.1%. החוב הממשלתי צפוי לרדת לרמה של 59.4% מהתוצר. בכך יירד יחס החוב הממשלתי לתוצר לראשונה מתחת לרף של 60% - שבעבר הוגדר באמנת מאסטריכט כתנאי סף לכניסה לאיחוד האירופי.

יחס החוב תוצר משמעותי לדירוג האשראי של ישראל. כך, בנובמבר האחרון אישררה חברת הדירוג הבינלאומית פיץ (Fitch) את דירוג האשראי של ישראל ברמה של A+, עם תחזית יציבה. פיץ העריכה בזמנו כי מהלך משמעותי שתבצע הממשלה להורדת יחס החוב-תוצר אף עשוי להביא בעתיד להעלאת הדירוג.

הגורמים המרכזיים לירידה ביחס החוב לתוצר, הם שיעור הצמיחה הנומינאלית, הגירעון הנמוך, התחזקות השקל מול הדולר והירידה הנמשכת בריבית הצבורה על החוב הממשלתי. בעשר השנים האחרונות ירד שיעור החוב הציבורי מהתוצר ב-11%.

שר האוצר משה כחלון אמר בתגובה לפרסום, כי "הנתונים מוכיחים שוב ושוב שבניגוד למה שהרגילו אותנו, ניתן לשמור על אחריות כלכלית ופיסיקאלית לצד קידום סדר יום חברתי ודאגה למעמד הביניים והשכבות החלשות. הירידה בחובות הממשלה מחזקת את אמון המשקיעים במשק הישראלי, מאפשרת לנו לשלם פחות ריבית על החוב ולהפנות יותר תקציבים לטובת המשרדים החברתיים וצמצום פערים".

החשב הכללי רוני חזקיהו, אמר כי "הירידה המתמשכת ביחס החוב לתוצר וירידת יחס החוב הממשלתי לתוצר אל מתחת ל-60% של מאסטריכט, הנה תוצאה ישירה של שמירה מתמשכת על מסגרות פיסקליות, תנאי שוק נוחים ומדיניות יעילה בניהול החוב. היכולת להמשיך במגמה זו עומדת ביחס ישיר לצמיחה במשק. מגמה מתמשכת זו מעידה על האיתנות הפיננסית של הכלכלה הישראלית כפי שבאה לידי ביטוי באמון המשקיעים, האנליסטים וחברות הדירוג".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"