פדרמן מוכן לשלם 1.9 מיליארד שקל תמורת תעש - ולוותר על תחום הטילים

מצדדי העסקה טוענים כי אלביט הממוזגת תחזיק בנתח של 50% לכל היותר מרכש זרוע היבשה, כך שלא תוגדר כמונופול ■ הנושאים שמעכבים את המכירה הם התמורה שתקבל אלביט תמורת פינוי המפעל של תעש בטירת הכרמל - ואישור רשות ההגבלים העסקיים

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפעל תעש ברמת השרון
צילום: תעשיה צבאית
אורה קורן
אורה קורן

אלביט מערכות מוכנה לשלם 1.9 מיליארד שקל תמורת תעש. אלביט ויתרה על כל תחום הטילים של החברה כדי לקדם את המיזוג ביניהן — כך אמרו אתמול מקורבים למגעים. רפאל והתעשייה האווירית (תע"א) הן לקוחות של תעש בתחום זה.

לדברי מקורבים למהלך ההפרטה, הסכום שתשלם אלביט תמורת תעש מותנה בתשלום שתקבל מהמדינה עבור פינוי המפעל של תעש בטירת הכרמל. לדבריהם, החברה מתכננת להעביר את המפעל ליקנעם, למתחם סולתם שבבעלותה, ולפנות את השטח — שבו מתעתדת המדינה לבנות בתי מגורים במסגרת תוכניות משרד האוצר להגדלת היצע הדירות.

תמחור הקרקע ועלויות ההעברה יקבעו את התשלום הסופי של אלביט למדינה. המדינה אמורה גם לממן ב–1.8 מיליארד שקל את מעבר מפעלי תעש ברמת השרון לנגב עד 2021. הרווח העיקרי של המדינה מהעסקה לא יהיה מהמכירה, אלא מהפשרת הקרקעות ברמת השרון לבנייה.

עוד אמרו המקורות כי אלביט הסכימה להעביר את כל תחום הטילים לחברת תומר הממשלתית. על פי החלטת הממשלה, חלק מהידע בנושא היה אמור להישאר בתעש, ורובו אמור היה לצאת לתומר, חברה ממשלתית שהוקמה במיוחד לקליטת פעילות זו.

לדברי המקורות, רשות ההגבלים דיווחה ככל הנראה לצדדים על החלטה מקדמית, שכללה את הצורך בוויתור על כל תחום הטילים מצד אלביט. הרשות נוטה ככל הנראה לאשר את העסקה, אולם עליה לנמק זאת ביחס לתחרות הענפית מול משרד הביטחון וביחס לתחרות הכלל משקית, משום שאלביט היא גוף ריאלי משמעותי שבעליה, מיקי פדרמן, מחזיק גם ברשת מלונות דן.

בהחלטת ההפרטה של תעש קבעה הממשלה כי אחד האינטרסים החיוניים שהמדינה דורשת לשמור עליהם בתהליך ואחריו הוא צמצום הריכוזיות הכלל משקית והגברת התחרות הענפית. בפועל, נראה כי דברים אלה היו מס שפתיים בלבד, מכיוון שכל הגופים המתחרים על הרכישה פרשו ממנה, וחלקם טען שגורמים ממשלתיים כיוונו את ההפרטה לאלביט. הנושא נבחן על ידי מבקר המדינה, שעדיין לא קבע מועד לפרסום מסקנותיו בסוגיה.

על רקע בדיקת רשות ההגבלים ניטש מאבק בין הצדדים התומכים והמתנגדים למכירת תעש לאלביט, סביב שאלת חלקה של החברה הממוזגת ברכש של זרוע היבשה של צה"ל. משרד הביטחון לא הכין לקראת המכרז בדיקה מפורטת של השפעת המכירה לאלביט על רכישות זרוע היבשה שלו. לפני כשנתיים ציטט TheMarker מקורות במשק, שטענו כי העסקה תהפוך את אלביט למונופול שיחלוש על יותר מ–80% מרכש זרוע היבשה של צה"ל. ככל הידוע, משרד הביטחון לא ערך בזמנו בדיקה מעמיקה לגבי הנתון, והסתפק בתגובה שהנתון הוא "קשקוש".

מצדדי העסקה טוענים כי אלביט הממוזגת תחזיק קרוב ל–50% מרכש זרוע היבשה "בלבד", כך שלא תיפול תחת הגדרה של מונופול. עם זאת, בכל מקרה היא תהיה בעלת כוח שוק, ובקרוב אמור חוק ההגבלים להחיל על בעלי כוח שוק סייגים של מונופול, עם השלמת החקיקה בסוגיה.

שני הנושאים המעכבים את מכירת תעש לאלביט הם התמורה שתקבל אלביט תמורת פינוי המפעל בטירת הכרמל ואישור רשות ההגבלים, חרף העובדה שאלביט היא כבר תאגיד ריאלי משמעותי לפי חוק הריכוזיות הכלל משקית, שיש להישמר מהעצמתו בהקצאת נכסים נוספים לבעליו.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "במסגרת הליך ההפרטה ועבודתה של הוועדה למכירת מניות המדינה, הגיש המשרד לחשב הכללי למשרד מבקר המדינה ולכנסת מסמך שבו כל הנתונים הרלוונטיים לגבי ההשפעה הכלכלית של מכירת תעש על הרכש הביטחוני.

"ללא קשר להליך המכירה, הרכש הביטחוני בישראל מתאפיין בכמה היבטים יחודיים. רוב הרכש נעשה מול תעשיות עיקריות, המשמשות כספק יחיד לפלטפורמות גדולות. זאת בשל מבנה השוק הביטחוני ומאפייני המוצרים, שאינם מצדיקים השקעה כפולה בתשתיות מו"פ וייצור. בנוסף, כשם שהתעשיות מהוות ספק יחיד, כל אחת בתחומה, כך המשרד מהווה לקוח יחיד, או לכל הפחות עיקרי, אל מול התעשיות, ופועל במסגרת כללים מוגדרים וברורים בכל הנוגע לרכש ביטחוני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר