"נטו בזיון": עימות חריף בין השר כץ למנכ"ל האוצר בדיון על קצבאות הנכים

בדיון בוועדת העבודה והרווחה אמר שי באב"ד כי ניתן להביא לחקיקה רק את שתי הפעימות הראשונות מתוך הארבע במתווה להעלאת הקצבאות - בשל חוק הנומרטור

חגי עמית
חגי עמית
שר הרווחה, חיים כץ
שר הרווחה, חיים כץצילום: אוהד צויגנברג
חגי עמית
חגי עמית

בדיון בוועדת העבודה והרווחה בנושא החקיקה להעלאת קצבאות הנכים פרץ הבוקר (ד') עימות חריף בין מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, לשר העבודה והרווחה חיים כץ.

באב"ד אמר בדיון כי ביכולתו להביא לחקיקה רק את שתי הפעימות הראשונות במתווה להעלאת הקצבאות, שעלותן מוערכת במעט יותר מ-2 מיליארד שקל בשנה. לדבריו, למשרד אוצר אין אפשרו לתקצב את שתי הפעימות הנוספות - בגלל חוק הנומרטור. כץ לעומת זאת, דרש במהלך הדיון שהחקיקה תכלול את מלוא ההסכם להעלאת קצבאות הנכים, שעלותו - כולל שתי הפעימות הנוספות - אמורה להגיע בסופו של דבר ל-4.2 מיליארד שקל בשנה.

מנכ"ל האוצר, שי באב"דצילום: אייל טואג

בין הצדדים התפתח ויכוח סוער, שבמהלכו הזכיר באב"ד לכץ כי רק לפני שבועיים הוא עצמו הצביע בעד החוק הכולל רק את שתי הפעמות הראשונות, והדיון הסתיים בלא שהושגו הסכמות בין הצדדים. החקיקה היתה אמורה לעלות היום להצבעה, אך הדיון הסוער מנע זאת. יו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) הודיע כי דיון נוסף יתקיים ביום ראשון הבא.

בתחילת הדיון הציג שר הרווחה מסמך שניסח לבקשתו המוסד לביטוח לאומי, ודרש כי הוועדה תצביע עליו ותאשר אותו לצורך המשך הליך החקיקה. במסמך הוצגו 4 פעימות, הקטנת הדיסריגארד (התעלמות מהכנסות לצורך זכאות לקבלת קצבה) והצמדה לשכר הממוצע במשק. כץ אמר כי "יש מחלוקות בממשלה. האוצר רגיל לסכם דבר אחד ולעשות אחרת. נאמר שהועברו למשרדי כספים עבור הגדלת קצבאות הנכים, אבל כלום לא הועבר. אם לא תהיה הצמדה לשכר הממוצע במשק, אני לא אהיה פה".

אולם בפני חברי הוועדה הוצג לצורך דיון והצבעה תזכיר חוק ממשלתי אחר, שאותו הכין משרד האוצר. במהלך הדיון הודיע שר הרווחה כי הוא ויו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, מבקשים לעזוב את האולם מכיוון שהם "לא מרגישים טוב עם תזכיר החוק שהוגש לוועדה", למרות זאת, לבקשת חברי כנסת נשארו השניים באולם עד לתום הדיון.

מנכ"ל משרד האוצר הדגיש כי שתי פעימות נוספות להגדלת הקצבה יינתנו בשנים 2020 ו-2021, והן אינן כלולות בהצעת החוק. "זאת מכיוון שאנחנו לא יודעים איך ייראה התקציב בשנים האלו, ואנחנו פועלים על פי הנומרטור (חוק המחייב לפעול על פי נוסחה המחשבת את הוצאות הממשלה, ולהציג מקור חלופי לכספים אם החקיקה כוללת חריגה בהוצאות. א"מ) אם רוצים להחליט משהו אחר, יש לחזור לממשלה ולבקש".

חברי הכנסת אילן גילאון (מרצ) ומיקי רוזנטל (המחנה הציוני) התפרצו ואמרו: "לא יקום ולא יהיה, לא ניתן שזה יהיה כתוב על הקרח. אנחנו לא עובדים בממשלה. הכנסת ריבונית להחליט". השר חיים כץ הוסיף: "אין לזה קשר לנומרטור".

באב"ד אמר בתגובה: "חבל שאתה לא מגלה אחריות של שר", וכץ ענה לו:"זה מכיוון שאני לא שותף לרמייה".

נציגי מאבק הנכים טענו גם הם כנגד דברי באב"ד: "מנכ"ל משרד האוצר דופק את הכל", אמרה נעמי מורבייה ממטה מאבק הנכים. "אנשים מפגינים ברחובות כבר 3 שנים ואתם לא עומדים בהתחייבויות", אמר נתי ביאליסטוק, מנכ"ל המרכז לעיוור. "עובדים עלינו", אמרה שמחה בניטה, יו"ר עמותת מזור.

ח"כ גילאון אמר בדיון כי "ממשלת ישראל שקרנים. בגלל מלחמות אגו הביאו חצי עבודה, בלי הצמדה ועם דיסריגארד מופחת. זו תרמית מוחלטת. הכל צריך להיות כתוב בחוק, כי אני לא מאמין לכם".

היו"ר אלאלוף הדגיש: "אני מתחייב שההצמדה לשכר הממוצע במשק והסכומים הכוללים שנקבעו יישמרו. הוועדה וחברי הכנסת הם לא חותמת גומי של אף אחד, יש לנו את הסמכות לשנות ולתקן הצעות חוק המונחות בפנינו". הוא פנה לנציגי הנכים הנסערים ואמר: "אני מסכים שמה שמוצע כאן אינו מספיק. אבל יש מציאות פוליטית, כלכלית וחברתית במדינה שלנו, ועלינו לגשת לדברים בצורה עניינית".

ח"כ אילן גילאון ממרצ, מסר בהמשך כי "אני מצפה שהממשלה שלי לא תרמה אותי שוב ושוב. אנחנו מקיימים דו שיח של גנבים. אני חתמתי על הסכם הפשרה בספטמבר בכאב, מתוך הבנה שציבור הנכים לא יכול לחכות, שיש נכים בישראל שצריכים לבחור בין פרוסה לתרופה. היום אני מבין שהפשרה הייתה תרמית אחת גדולה, ושלממשלה לא אכפת מרבע מיליון בעלי מוגבלויות במדינה.

"המלחמה שלנו על קצבת הנכות היא לא רק המלחמה של הנכים, זאת מלחמת השחרור של כל מי שנפגע מהחלוקה הלא נכונה של המשאבים. אי כיבוד הצעת החוק שלי והפרת הסכם הפשרה - הם לא רק פגיעה בנכים אלא פגיעה בדמוקרטיה.

"אני אתמוך בכל חוק ולא אכפת לי מי יקבל את הקרדיט, כל עוד הוא מקיים לפחות את ההסכם שנחתם בהסתדרות ככתבו וכלשונו, כלומר כולל העלאה של הקצבה לפחות ל-4,500 שקל ומבטיח הצמדה של הקצבה לשכר הממוצע הממוצע במשק.

"בנוסף, בהתאם לאותו הסכם שהושג, אני דורש שהחקיקה תהיה מורכבת מחוק אחד שכולל מקסימום 4 פעימות, ומעלה את הקצבה בסופו של דבר לפחות לסכום שצוין, וכי רמת השכר שהנכים יוכלו להשתכר מבלי שתפגע זכאותם לקצבה תעלה ל-5,300 שקל. הדרישה האחרונה לפי ההסכם היא כי כל הקשישים הנכים יזכו בקצבה הגדולה מבין השתיים שמגיעות להם - כמו בעבר.

"אם הממשלה לא תקיים את התחייבותה למלא אחר כל הדרישות האלו, אני חוזר להצעת החוק המקורית שלו - השוואת הקצבה לשכר המינימום בפעימה אחת".

אלכס פרידמן, יוזם מאבק הנכים ויו''ר ארגון ''נכה לא חצי בן אדם'', מסר בעקבות הדיון הבוקר, כי "שר האוצר 'החברתי' משה כחלון שלח היום את שליחו, מנכ"ל האוצר, במטרה לקטוע את הדיון. בכך הוא בעצם אמר לציבור הנכים: 'תמשיכו לחכות'. המצוקה הקשה של 350 אלף נכים קשים אינה מעניינת אותם, כך מסתבר, ואין להם צורך דחוף לתקן אותה, מדובר ב'נטו בזיון'".

ממשרד האוצר נמסר בהמשך לדיון שהתקיים הבוקר: "המשרד מבהיר שההסכם להעלאת קצבאות הנכות בהיקף של 4.2 מיליארד שקל יקוים במלואו. כל אמירה אחרת אינה אמת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"