הצעת חוק מנסה להקשות על חברות ממשלתיות לייצר בחו"ל

ההצעה קובעת כי העברה של יותר מ-30% מהייצור של חברה ממשלתית תחויב באישור הממשלה ■ ההצעה הוגשה בין השאר בעקבות זליגת הייצור של התעשייה האווירית ורפאל לחו"ל, ועל רקע ביקורו של בנימין נתניהו בהודו - אחת המדינות העיקריות שאליהן זלג הייצור

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ח"כ איתן כבל
ח"כ איתן כבלצילום: אמיל סלמן
אורה קורן
אורה קורן

ח"כ איתן כבל הניח בסוף השבוע על שולחן הכנסת הצעת חוק המגבילה חברות ממשלתיות בהוצאת ייצור לחו"ל. לפי ההצעה, העברה של יותר מ–30% מהייצור של חברה ממשלתית לחו"ל, לרבות בקבלנות משנה, תחייב אישור ממשלתי.

אישור ממשלה יידרש גם במקרה שהחברה תרצה להעביר את מרכז עסקיה וניהולה מישראל למדינה זרה. כבל מעריך כי בכך יווצר איזון בין שיקולים לאומיים לשיקולים עסקיים קרים.

הצעת החוק הוגשה על רקע פרסומים ב–TheMarker בדבר זליגת ייצור לחו"ל של התעשייה האוויירית (תע"א) וחברות ביטחוניות נוספות, שציינו גם את הסכנה הטמונה בכך לביטחון המדינה.

אתמול נחתה בהודו משלחת גדולה בראשות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להידוק הקשרים העסקיים, הכלכליים והביטחונים בין המדינות. הודו היא אחת המדינות שאליהן עובר הייצור של התעשיות הביטחוניות הישראליות בהיקפים משמעותיים בשנים האחרונות — בין השאר, בשל דרישות של הודו לייצר בשטחה מוצרים הנמכרים לצבאה. המשמעות של חימום היחסים שמקדם נתניהו היא גם הגדלת העסקות הביטחוניות בין המדינות, חרף מדיניותה של ממשלת הודו בנושא הייצור בתחומה.

חוק החברות הממשלתיות קובע כי חברה ממשלתית תפעל לפי שיקולים עסקיים, אלא אם קבעה הממשלה שיקולים אחרים. לפי החוק, מטרתן של החברות הממשלתיות היא בראש ובראשונה לקדם את האינטרסים של הציבור בישראל, בשונה מחברות בבעלות פרטית או ציבורית.

בדברי ההסבר להצעת החוק של כבל מצוין כי התפתחויות טכנולוגיות וגלובליות הביאו בשנים האחרונות לשינויים כלכליים מרחיקי לכת. בין היתר, העבירו חברות רבות מרחבי העולם את מפעליהן למדינות שהייצור בהן זול יותר במידה רבה. תופעה זו גרמה לסגירת מפעלים ולפיטורים המוניים, ושינתה את פני התעשייה ושוק התעסוקה בעולם. ואולם עתה, נכתב בהצעת החוק, נראה כי העולם מבין את הנזקים שגרמו שינויים אלה לתעשיות המקומיות, וחלק מהמדינות אף פועלות למזער את הנזקים ולשקם את כלכלתן. עוד צוין כי המגמה העולמית של שיקום והגנה על הייצור המקומי עדיין לא מיושמת בישראל.

כבל כותב בהצעתו כי "באחרונה פורסם באמצעי התקשורת כי תע"א שוקלת להעתיק חלק ניכר מהייצור שלה מחוץ לישראל. המהלך נעשה כחלק מתוכנית התייעלות שנועדה לצמצם עלויות וכן לעמוד בדרישותיהן של הודו וארה"ב שהייצור ייעשה בשטחן. לתע"א יש 20 מפעלים בישראל והיא מעסיקה 14.5 אלף עובדים. העתקת הייצור למדינות אחרות יפגע אנושות בכלכלת ישראל, באלפי עובדים ובחברות רבות המשמשות קבלני משנה".

כבל אמר אתמול כי "העתקת מפעלים ממשלתיים, ובוודאי ביטחוניים, יש בה משום פשיטת רגל ערכית. ייצור מקומי ותעשייה כחול־לבן הם מטרה לאומית ובעלי חשיבות ראשונה במעלה, על אחת כמה וכמה בהתקשרויות של ישראל וחברות ממשלתיות המוחזקות על ידה. אסור לקבל מצב שחברות ממשלתיות יעתיקו את מרבית הייצור שלהן לחו"ל, ויש כאן פירצה בחוק שחייבים לתקן. הדברים עוד יותר חריפים כשמדובר בתעשייה ביטחונית, מכיוון שהעברת הייצור אל מדינות זרות יכול להיות סכנה לאומית".

הצעת חוק זו מצטרפת להצעת חוק שיזמה ועדת הכספים של הכנסת בשבוע שעבר, שלפיה יתוקן החוק לעידוד השקעות הון כך שחברה ממשלתית תוכל לקבל הטבות מס ומענקים ממשלתיים ככל חברה אחרת, בתמורה להתחייבות להימנע מפיטורי עובדים בישראל. כיום חברות ממשלתיות אינן נהנות מההטבות בחוק לעידוד השקעות הון, שנועד למשוך השקעות לישראל, מתוך הנחה שממילא לא יוציאו את הייצור לחו"ל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב