"משרד האוצר מעוניין שאלביט תשלם 1.7 מיליארד שקל בעבור תעש"

לדברי מקורבים למגעים, השיחות מתקדמות לאט תוך עליות ומורדות והמתנה לרשות ההגבלים

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מערכת של אלביט מערכות במטוס תובלה
מערכת של אלביט מערכות במטוס תובלה
אורה קורן
אורה קורן

"משרד האוצר מעוניין לקבל מאלביט 1.7 מיליארד שקל תמורת הפרטת תעש, כדי לכסות את הסכום של 1.8 מיליארד שקל שהמדינה התחייבה להעביר לרוכש החברה תמורת הפינוי מרמת השרון" - כך אמרו היום מקורבים למגעים. לדבריהם, זה כחצי שנה השיחות בין אלביט למשרד האוצר מתקדמות באיטיות, תוך עליות ומורדות, ופרטים רבים נותרו שנויים במחלוקת, ובהם המחיר.

צפוי שעם קבלת ההתייחסות של רשות ההגבלים העסקיים לרכישה יואצו המגעים. ככל הנראה, רשות ההגבלים תאשר את המיזוג, אף שאלביט תיהפך למונופול באספקת ציוד לזרוע היבשה של צה''ל. בשלב זה, לא ברור עתידו של חלק מהידע בנושא טילאות שנותר בתעש ויעבור לאלביט, מה שעלול לפגוע במכרזים עתידיים בלקוחותיה של תעש, רפאל והתעשייה האווירית.

על פי מתווה ההפרטה פוצלה תעש לשתי חברות. תומר הוקמה כחברה ממשלתית חדשה שאליה הועברה פעילות רגישה מתעש בנושא טילאות, בעיקר מנועי רקטות, ושאר פעילות תעש נותרה בחברה ששינתה את שמה לתעש מערכות, שתופרט.

מתחם תעש ברמת השרוןצילום: מינהל מקרקעי ישרא

לתומר עברה פעילות ההנעה הרקטית של חטיבת גבעון ופעילות מפעל סלבין בתחום הטנקים והרכב הקרבי המשוריין (רק"מ). הידע הקשור להנעה רקטית כבדה נהפך לרכוש משרד הביטחון. הידע לגבי הנעה קלה שיש לו זיקה להנעה כבדה אמור להיות רכוש משותף של תעש ומשרד הביטחון.

אלביט נותרה המתמודדת היחידה על הפרטת תעש. על פי המקורות, במשרד האוצר מעריכים כי היא שווה לאלביט 1.7 מיליארד שקל, ומכאן ההתעקשות על מחיר המכירה. בעבר ההערכות היו שאלביט תרכוש את תעש ב-1.5 מיליארד שקל. בתעש העריכו את שווי החברה ביותר מ-2 מיליארד שקל. את המגעים עם אלביט מנהל החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו.

במסגרת התוכנית להבראת תעש, נקבע כי החברה תפנה שטחים ברמת השרון המוערכים בעשרות מיליארדי שקלים, כדי לבנות בהם 30 אלף יחידות דיור. השטחים יצטרכו לעבור טיהור ממזהמים לפני שיווקם. בד בבד, תצטרך תעש לבנות מפעלים חדשים ברמת בקע בנגב. בנייה זו תמוומן על ידי הממשלה על חשבון תקבולים עתידיים של הנדל"ן ברמת השרון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו